Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Am facut o prostie. Am avut un Opel Vectra acum 2 ani, l-am vandut unui baiat. Am facut contract de vanzare cumparare cu el, i-am dat certificatul fiscal si asta a fost tot.
El intre timp a dat masina mai departe, altui baiat.
Cumva, masina a ramas inca pe numele meu la inmatriculari, asadar, m-am trezit odata cu poltiia la usa pentru un accident de la care respectivul a fugit. Bine, asta s-a rezolvat usor. Acum insa, am primit acasa amenzi pentru rovinieta...

Mentionez ca dupa accident l-am rugat pe baiat sa vina sa facem actele, nu a venit.
Cum pot eu sa il constrang pe baiatul asta sa faca actele, cum pot scapa de amenda, si ce altceva as putea eu sa fac in situatia asta?

Pot de exemplu sa fac cumva sa recuperez masina, daca amenzile continua?

Multumesc.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cu contractul de vanzare -cumparare te duci la impozite si o scoti de pe numele tau.
La politie nu cred ca poti pentru ca ei vor placutele(numerele)
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
De la fisc este radiata de cand am dat-o. Nu mi-a venit notificare de plata impozit sau ceva. In cazul amenzii de rovinieta datele se iau din baza politiei, nu din baza fiscului.
Si eu, inca figurez ca proprietar al masinii la politie.
Am inteles de la cineva ca pot solicita la politie sa se opreasca talonul.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Amenzile le contesti in instanta, ai contract de vanzare/cumparare
Parca poti si sa faci o notificare pe la CNADR cum ca masina a fost instrainata
Intrebare, tu cand ai vandut masina, ai completat in talon la rubrica "instrainat catre"?
Sunt foarte multe cazuri de genul asta in tara, procedura de transfer de proprietate a fost simplificata acum cativa ani (radierea de pe tine se face din oficiu in momentul in care cumparatorul o inmatriculeaza) ideea de baza a fost buna (simplificare, tu ca vanzator scapi de niste drumuri) insa a aparut acest scenariu, al cumparatorului de rea credinta.
Masina ai putea-o recupera doar daca ai declara-o furata, insa risti dosar penal (fals in declaratii, in conditiile in care exista un contract de V-C)

Iti recomand sa studiezi nitel pe forumurile juridice (eu urmaresc avocatnet.ro, dar cred ca mai sunt si altele), acolo vei gasi dezbatut acest subiect din belsug, cu solutii de rezolvare. Bine, cel mai simplu e sa contactezi un avocat, sa se ocupe de hartogarie, dar asta costa.

cangri, degeaba o scoate de la impozite de pe el, CNADR-ul, din cate stiu eu, isi ia datele de la serviciul inmatriculari, nu de la ANAF.
Skip ads

  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Pe forumul avocat.net toate discutiile se finalizeaza cu eu platind amenda/dand in judecata pe ala/sau mica intelegere cu ala...

Cert este ca daca eu pot demonstra reaua credinta a cumparatorului voi putea scapa de amenda si-l voi putea constrange sa faca actele.
Dar asta dureaza 6, 7 luni de zile... timp in care cu siguranta o sa imi mai faca probleme.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
atunci du-te la un avocat specializat pe drept comercial, plateste macar o consultatie sa vezi ce se poate face si care ar fi costurile.
Atentie, tu va trebui sa actionezi in judecata pe ficiorul caruia i-ai vandut masina. Tu cu el ai contract.
Repet intrebarea, tu cand ai vandut masina, ai completat in talon la rubrica "instrainat catre"?
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
@jE Nu. Am vandut-o unui baiat, si a doua zi i-am trimis fiscalul. Urmand ca el sa completeze ce era de completat. Nu pot garanta ca s-a scris sau nu ceva pe talon. E foarte posibil ca masina sa nici nu mai fie la ala la care eu am vandut-o, sa fi ajuns la altcineva intre timp.
Era o masina de care in principiu vrei sa scapi daca nu ai bani sa o tii avand motor de 2.2. S-a dus taica-miu la politie si face toate demersurile sa i se ia aluia talonul, astfel o sa fie obligat sa vina sa faca actele.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
El cu certitudine nu a scris, ca nu avea niciun interes
Amenzile de rovigneta le-ai contestat in instanta? Ai termen 15 zile de la primirea PV-ului...
Skip ads

  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu stau in Bucuresti dar domiciliul este in Braila, eu nu am semnat nici un proces verbal, nici nu a ajuns amenda acasa inca. Amenda este de acum 6 luni, si cuiva de la politie i-a sarit in ochi adresa si m-a sunat sa imi spuna, mai neoficial, ca o sa imi vina amenda intr-un final. Practic eu nu am vazut aceasta amenda.

Intre timp, taica-miu se va ocupa sa vada ce se poate face la CNADNR si la serviciul de inmatriculari. Eventual, daca se gaseste o solutie ieftina si practica o sa va detaliez totul.

Taica-miu a vorbit deja cu cineva de la politie si i s-a zis ca se poate sa soliciti mentionarea instrainarii vehiculului in baza de date a politiei, chiar daca pe talon nu s-a scris. Ca se pot face demersuri pentru a i se opri talonul ( mai ales ca nu are asigurare in ultimul an de zile, am verificat eu). Daca i se opreste talonul este nevoit sa vina sa faca actele...desi cred ca-l doare in fund din moment ce nu are asigurare de un an...
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Asa este, se fac demersurile la politie, iar daca masina oprita in trafic e pe numele tau, iar soferul e X, i se ia talonul (politia avand declaratia ta, ca e vanduta si nu data vreunui prieten).
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
No, incearca sa lucri sistematic, si, la final, descrie si pentru restul care e procedura prin care se poate iesi dintr-o asemenea situatie
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Aici e greseala statului mai mult... Am patit si eu la fel, si solutia a fost sa trimit la tribunalul din judetul X copii dupa certificatul de vanzare cumparare si o adeverinta de la primarie care atesta faptul ca masina nu mai figureaza pe numele meu din data ... Eu insa am scris pe talon ceea ce a mentionat jE intr-una din postari. Asta, cu scrisul instrainarii pe talon era o obligatie legala de-a ta!
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Se da o declaratie la politie ca s-a instrainat masina, copie dupa certificatul de vanzare cumparare. se achita o taxa de cativa lei si gata, eu asa am procedat.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Am o intrebare?
Daca doresc sa pastrez numerele de pe masina, asa il fortez sa scoata numere rosii care expira dupa un timp, (dupa ce expira numerele rosi va trebui sa o inscrie pe numele lui sau sa o vanda)
aceste situatii cum au colegii (in ultimul timp) pot fi evitate?
Sau ma insel.


Ultima modificare facuta de T.ion la Mar 28 Oct, 2014 8:24 am
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu poti sa-l fortezi sa le dea jos (eu asa stiu). Mergeti la politie, faci rezervare pe ele, de fata cu cumparatorul, urmand ca ulterior sa ti le trimita el (sau politia din orasul unde le preda).

Dar nu-s sigur ca asa functioneaza, asa am auzit.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu le la colegi (de la lucru) tu poti sa iti pastrezi numerele (numere preferate etc.) si el ca sa poata circula trebuie sa scoata numere rosi.
intrebarea de sus ramane? (sunt curios se spun colegi care au dorit sa pastreze numerele, ce au facut care sunt etapele.)
avocatnet (trandafir2) a scris:Daca vreti sa pastrati numerele, pastrati pur si simplu numerele,
specificati pe contractul de vanzare bifa la "Doresc sa pastrez numerele de inmatriculare".
Noul proprietar isi ia numere rosii si inmatriculeaza auto.
Dvoastra la inmatricularea unui alt auto, folositi numerele respective.

Art.14 din Ordinul MAI nr.1501/2006 a scris: Art. 14.
(1) Eliberarea unui nou certificat de înmatriculare ca urmare a modificarii unor date înscrise în acesta se efectueaza în baza urmatoarelor documente:

a) cererea solicitantului;
b) cartea de identitate a vehiculului, cu modificarile tehnice operate de Regia Autonoma "Registrul Auto Român";
c) fisa de înmatriculare a vehiculului, vizata de organul fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale, numai în cazul modificarilor care se refera la schimbarea domiciliului sau, dupa caz, a resedintei, pentru cetatenii straini, ori a sediului în cadrul aceluiasi judet sau la schimbarea motorului cu un altul de o capacitate cilindrica diferita;
d) vechiul certificat de înmatriculare;
e) dovada platii contravalorii certificatului de înmatriculare;
f) actul de identitate al solicitantului, în original si în copie.

(2) Documentul original prevazut la alin. (1) lit. f) se restituie pe loc, dupa confruntarea copiei cu acesta. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odata cu predarea noului certificat de înmatriculare a vehiculului.

(3) În cazul solicitarii atribuirii unui alt numar de înmatriculare, se vor depune în plus fata de documentele prevazute la alin. (1) placutele cu numarul de înmatriculare, dovada de plata a contravalorii celor noi si, dupa caz, a tarifului legal de atribuire a unei combinatii preferentiale a numarului de înmatriculare.

(4) În cazul în care proprietarul vehiculului intentioneaza transferarea dreptului de proprietate asupra acestuia si opteaza pentru pastrarea combinatiei numarului de înmatriculare, poate solicita atribuirea unui alt numar de înmatriculare, cu depunerea documentelor prevazute de alin. (1) si (3), daca cererea pentru pastrarea acesteia si cererea privind transcrierea transmiterii dreptului de proprietate nu sunt depuse concomitent la serviciul public comunitar regim permise de conducere si înmatriculare a vehiculelor competent sa înmatriculeze vehiculul. Placutele cu numarul de înmatriculare se pastreaza de catre proprietar, daca acesta a optat în acest sens.

Termenul de eliberare a documentelor de inmatriculare este de 2 ore de la depunerea dosarului la ghiseu.


Din ce am citit proprietarul face cerere de numere rosi la vanzare.
Daca metoda este buna dupa mine este mult mai ieftina si fara sa ramai cu belea pe cap.
Plus daca are nevoie de ceva, alearga el dupa tine si nu tu dupa el, ca ii expira numerele.

http://www.inmatriculari-ra...inmatriculare.php
Este gresit sau este corect asa. (si ce pasi mai sunt daca sunt)
  • ALoredanaLotcu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Bunã ziua.
Am si eu o intrebare si o problemã mare.
Am vandut masina unui bãiat, si nu-mi maintrimite actele sa o pot scoate de pe numele meu, nici macar nu stiu daca is facute actele.
Mentionez ca nu am cartea masinii , am doar poza cu certificatul ..
Cum o pot scoate de pe numele meu, sa nu platesc impozit si sa nu-mi vinã amenzi?
Vã multumesc anticipat!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Poate o sã primești un rãspuns competent și aici...dar îți trebuie mult curaj și discernãmânt ca sã te iei dupã sfaturi de forum, în spețe de-astea mai pretențioase.
Eu aș face altceva, mai înțelept aș zice: m-aș adresa unei firme de înmatriculãri auto cu renume bun, m-aș mira sã nu rezolve. E posibil sã scoți niște parale, dar fațã de ce amenzi poți primi, cred cã meritã. Știu pe cineva, în situație identicã, care dupã ce a plãtit amenzi de l-a usturat..., așa a rezolvat.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dacã nu rãspunde la telefon faci plângere la Poliție pentru abuz de încredere.
Dureazã dar se rezolva.
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
ALoredanaLotcu a scris:Bunã ziua.
Am si eu o intrebare si o problemã mare.
Am vandut masina unui bãiat, si nu-mi maintrimite actele sa o pot scoate de pe numele meu, nici macar nu stiu daca is facute actele.
Mentionez ca nu am cartea masinii , am doar poza cu certificatul ..
Cum o pot scoate de pe numele meu, sa nu platesc impozit si sa nu-mi vinã amenzi?
Vã multumesc anticipat!

Ce acte sa iti trebuiasca nene? Pentru scoaterea din evidenta de la primarie mai jos, la vanzarea masinii tu nu mai ai treaba cu politia...
cvc/factura original si 4 copii xerox,
copie cartea masinii 2ex,
copie C.I cumparator 2 ex,
copie C.I. vanzator 2 ex ,
imputernicire notariala

Sa fiu mai precis, cum poti vinde masina fara sa treci pe la primarie si sa nu o scoti de la fiscal? Nu poti. Noul propreitar nu se poate trece cu masina pe numele lui si nici sa o inmatriculeze pe numele lui. Mergi la primarie si te rogi de aia sa iti scoata masina din evidenta pe baza contractului si doar cu poza talonului... intrebarea este cum te-ai gandit sa instrainezi o masina fara sa faci poze la actele masinii? Ce te-ai gandit? Ca primaria stie cui ii vinzi tu masina fara sa le aduci aminte?
Desi risc avertisment/banare: ma mir cum de unii nu va inecati cu apa sincer.
Daca nu rezolvi la primarie iti ramane un singur pas: declara masina furata si vezi cum vine gicu la tine cand il prinde in trafic ca are un caz penal pe rol.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR