Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • bebestrumph

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2015

  • Mesaj Privat
buna ziua, am un opel corsa c 1.2 16v 75cp din 2003 , si de 2 zile am problema cu acceleratia. Pana la viteza de 90km/h cand accelerez imi da in nas. Am pus o pe tester si nu am nici un cod de eroare. Am schimbat pompa de benzina, filtru de benzina, bujiile, revizia facuta acum 2000km, iar problema nu dispare.
A mai patit cineva sa ii faca asa si sa nu aibe nici un cod de eroare pe tester? Daca da, ce a schimbat ca sa ii dispara eroare, ca sincer nu stiu ce sa ii mai fac ca sa o readuc la viata:(.
Mentionez ca azi noapte am
Plecat la mare pe a2, si i am dat putin in "gusa" dar fara nici o rezolvare.
Multumesc frumos si Astept sa mi spuneti daca stiti ce ar putea avea!
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Fã o micã cronologie cu ce ai schimbat recent înainte de a apãrea situatia descrisã. Pe tester erau de urmãrit mai multe....nu numai citit erori....debitmetrul ce cantitate de aer aratã în diferite turații și sarcinã. Pe tester se putea vedea si functionarea EGR . Clapeta de accelerație ai curatat-o vreodata?
La revizie la ce s-a intervenit? Filtrul de benzina este pus corect ca și sens? Are o sãgeatã pe el... Nu repara masina prin eliminarea ( schimbare ) pieselor....te rupe la bani..sau dacã nu e asta o problemã....
  • bebestrumph

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Mi s a spart o biela la motor, am schimbat motorul, a functionat masina 2 3 saptamani, mi am pus subwoofer, iar plusul nu l a putut lua de la baterie pt ca n avea pe unde scoate firul, si s a legat la un fir care se afla in stanga volanului, sub acel mic loc de depozitare, am decuplat firul, aceeasi problema. Masina a fost verificata si in mers, cand este rece nu are nici o problema,
Cum se incalzeste , apare problema. Filtrul de benzina a fost pus bine, am verificat asta. Clapeta de acceleratie nu a fost curatata , dar daca era de la clapeta, nu trebuia sa faca si peste 90 km/h?
  • Trisca

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Salut ai rezolvat problema?
Skip ads

  • FFlorinel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua am si eu o intrebare la Opel corsa c Hidramata cu motor de 1.2 de ce cand sa zicem esti la semafor asteptand schimbarea acestuia cand vrei sa pleci de pe loc nu se schimba treptele timp de cateva sec.ad doua problema micile penti daca nu ai viteza constanta nu poti urca sau daca ai urcat si ai ajuns in varful penti nu mai poti acelera ori cat ai apasa pe aceleratie?
  • MCosmina

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Buna ziua ,am si eu o problema la un opel corsa ,deodata a inceput sa ii dea in "nas " cand apas acceleratia da sa moara motorul ,am schimbat bobina ,bujiile , pompa de benzina mege, aveti vre.o idee ce ar putea fii?
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Bobina de inducție ai verificat?
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Verificati si punerea la punct cu tot echipamentul ,adica montati si raportorul pentru discul de faze pe axa cu came.
Asta daca stiti sigur ca si bobina este buna.
Asigurati va ca aveti bujii conforme si binenteles nu contrafacute ,ca e plina piata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR