Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • chircu_bogdan

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am cumparat un termostat si vreau sa il schimb , dar nu stiu de unde dau drumul la antigelul din radiator. un sfat va rog
Skip ads

  • lucilus5

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1996 17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
este un furtun in partea de jos al radiatorului,are un colier pe care il desfaci si scoti furtunul.va curge lichidul din radiator.instalatia nu se va goli in totalitate,dar nu este nici-o problema. desfaci la blocul motor furtunul, scoti termostatul,il schimbi,bagi furtunul inapoi si strangi colierul,apoi fa putin mai concentrat amestecul-apa cu antigel si gata.


Ultima modificare facuta de lucilus5 la Joi 18 Mar, 2010 4:24 pm
  • chircu_bogdan

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
multumesc mult. credeam ca are vreun robinet sau ceva.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
chircu_bogdan a scris:am cumparat un termostat si vreau sa il schimb , dar nu stiu de unde dau drumul la antigelul din radiator. un sfat va rog


Cu toate ca este destul de tarziu, ceea ce nu inteleg este urmatorul fapt: De ce trebuie sa ''golesti'' toata instalatia de racire pentru a monta un termostat? Instalatia se goleste doar atunci cand dupa o verificare in prealabil a concentratiei antigelului, acesta nu mai corespunde. Trebuie doar sa se demonteze racordul flexibil superior ''B'', atat de la radiator cat si de la carcasa termostatului ''A''(o sa iti curga o cantitate infima de lichid de racire. Se demonteaza carcasa termostatului, se inlocuieste, se monteaza racordul flexibil la loc si se completeaza cu lichid de racire.




Skip ads

  • SNeculai

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Buna dimineața am un Opel Vectra b 2001 2.0 dty vreau sa schimb antigelul și nu gãsesc bușonul de evacuare m-am uitat și în dreapta lateral dar nu-l vãd și nici nu știu cum aratã va mulțumesc frumos.🤔🤔🤔🤔
  • SNeculai

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Daca ar putea cineva sã mã ajute cu o informație ar fi de mare ajutor va rog
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR