Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • MAnisii

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra H Gtc motor 1.6 z 16 xer,și as vrea sa pun un motor de 1.8 z 18 xer ,întrebarea mea este daca se potrivește cu cutia sau ce ar mai trebui schimbat in rest
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Nu știu de ce ai vrea sã faci asta...adicã știu, dar nu prea îți dai seama la ce te expui...
Practic vorbind, în cazul tãu, ar trebui sã gãsești pe cineva dispus sã facã asta...și dacã gãsești ”animalul” ãsta, o sã-ți spunã el cu ce se mãnâncã...altfel îți pierzi vremea...sau te plictisești.
PS
Cutia de viteze este ultima dintre problemele tale...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iti trebuie motor+accesorii (electromotor, alternator, catalizator, sondele lambda, admisie - inclusiv debitmetru, clapeta acceleratie, cutie filtru aer, poate compresor clima), cablaj electric si ECU.
Cutia posibil sa se potriveasca (ar fi F17 - cu 5 trepte sau M32 - cu 6 trepte). Daca ai F17 nu te arunca la M32, primele variante au probleme (ungere deficitara la ceva rulmenti, la un moment dat a aparut o revizie care a rezolvat problema)
Apoi ne uitam la suporti motor, posibil suporti cutie si planetare (nu stiu daca difera planetarele - de studiat).
Urmeaza montajul si imperecherea ECU cu celelalte module - si sa vezi de distractiv o sa fie daca pe modelul tau nu s-a pus motorul ala, sau daca celelalte calculatoare de pe masina ta nu au auzit de ECU lui Z18XER (nu stiu daca e acelasi ECU ca pe 16XER, sau alt model)
Si in final ajungem la omologare, ca altfel nu treci ITP-ul...

Nu vreau sa te demoralizez, da' la cat te va costa distractia, cred ca iesi mai ieftin sa o vinzi pe a ta si sa cauti una cu motor mai mare. De exemplu cauti una cu motor de 2l turbo, si apoi sa vezi fun...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR