Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,484
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Rosu gros (2.5mmp), pinul 9 din mufa X62, este +12V permanent - aici te legi cu firul rosu cu siguranta, de la modulul tau.
Negru gros (2.5mmp), pinul 11 din mufa X62, este masa/GND - aici te legi cu firul negru, firul galben si firul galben cu banda neagra, de la modulul tau.
Lasi afara firele alb si alb cu banda neagra, iar restul le izolezi si le aduni frumos intr-un manunchi. (eu, acum 100 de ani, cand am facut asa ceva, preferam sa le scot de tot din mufa, pentru o lucrare mai eleganta)

Firul alb si firul alb cu banda neagra, le vei lega in cealalta mufa a modulului masinii, pe pinii 1 si 2, fire rosu cu albastru si rosu cu alb.
Dar aici, nu mai stiu exact, va trebui sa testezi care la care, pentru a avea functiile corect. Adica atunci cand apesi pe incuiat, sa se incuie si cand apesi pe descuiat sa se descuie.

Poate intervine vreun coleg cu vreun sfat ceva mai practic.

P.S. Nu imi asum eventuale stricaciuni pe care le vei face. Trebuie sa citesti si sa verifici de 10 ori, inainte sa faci ceva.
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mulțumesc...se pare ca nu mai are lumea Opel....sau ca astea sunt prea vechi, dar ce sa zic am aproape 600.000km cu ea de noua si inca merge perfect fara reparatii.
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Totul ok. Doar cu o mica precizare. Firul Alb merge la firul pinul 1 respectiv firul rosu-albastru iar firul alb-negru de la modulul meu vine la pinul 2 respectiv firul rosu-alb de la prima mufa (a masinii).
Mulțumesc
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,484
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Hai ca nu a fost chiar atat de greu, asa-i?
Si mai ramane si satisfactia lucrului facut de tine. Smile
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Așa este, oricum am cunoștințe de electronicã si a fost relativ ușor. Problema mea era ca nu aveam schema modului original al masinii si nu stiam unde sa conectez firele.Cand mai am puțin timp am sa conectez si celelalte opțiuni, luminile si ridicarea geamului.
Raman dator cu o bere.
👍
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR