Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. Nu stiu daca e postat bine...dar totusi am si eu o nelamurire.
Care este rolul ABS`ului si ESP`ului iarna ! Am vectra c si are abs esp si tcs. Ce rol au iarna? cu ce ma ajuta....
Teoretic stiu ca abs`ul la franare esp`ul la stabilitate si tc....
Am auzit la unii ca e mai urat iarna cu ele la altii ca te ajuta....
Skip ads

  • ab81zzz

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2007

  • Mesaj Privat
tc este traction control
  • stefanLCS

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
uite aici :

sistemele astea te ajuta foarte mult, ''mai urat ''se poate doar fara ele!
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
da...cat se poate de convingator abs+esp+tcs sunt foarte utile oricand.....
Skip ads

  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
daca nu erau bune nu le mai puneau constructori pe masini
si partea cu "face urat" te invit sa apesi brusc frana pe zapada sau polei la o vectra A sa vezi cum face Razz
  • reluuu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
spune-mi te rog cand intra esp si tc apare ceva pe bord,un bec aprins un martor ceva sa stii ca intra sau nu.La service mi-au spus ca intra cand crede calculatorulca e nevoie,ca abs-ul intra si nu indica nimic pe bord
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cand intra esp sau tc se aprinde triunghiul cu o masinuta galbena in el. ca sa vezi simplu,cand pleci de pe loc pe suprafata alunecoasa accelereaza brusc si o sa vezi ca lampa palpaie.
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
exact ! iar pentru cei care se plang ca le ramane acel martor de esp aprins, ...duceti-va si refaceti geometria ...asa imi facea si mie inainte ....acum nu se mai aprinde asa aiurea
Skip ads

  • sabinilie

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
reluuu a scris:La service mi-au spus ca intra cand crede calculatorulca e nevoie,ca abs-ul intra si nu indica nimic pe bord

la ABS e simplu: sare pedala de frana inapoi.. Asta cand franezi pe gheata si roata s-ar bloca in mod normal si ar derapa -> pedeala sarita inapoi.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salut,akum cca. o luna,era umezeala pe jos,am turat motorul si mi s-a aprins tc-ul de la drum alunecos(este ok),dar mi s-a aprins pe afisajul de la turometru un indikator gen `volan ku 2 spite` kare ramanea aprins pana la oprirea motorului.in karte scrie ka sunt probleme legate de sisteme hidraulice sau asha ceva si trebuie kontactat un partener opel.akum kateva zile pe zapada la fel am patinat intentionat,s-a aprins tc-ul pt drum alunecos dar cel de la turometru nu a mai aparut.este asha grav sau despre ce este vorba,ma poate ajuta cineva?
  • terror

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Scuze, poate cineva sa-mi spuna daca se poate decupla TC-ul la Vectra C? M-am tot uitat si nu am gasit nici un buton in sensul asta, asa cum are VW sau Skoda. Nu de alta, dar am un vecin care s-a intors din concediu fiindca a fost berbec si nu a gasit butonul de decuplare ASR la Skoda lui si nu a putut sa urce panta pana in statiune... Si nici nu cred ca ar fi normal sa nu existe...
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
terror a scris:Scuze, poate cineva sa-mi spuna daca se poate decupla TC-ul la Vectra C? M-am tot uitat si nu am gasit nici un buton in sensul asta, asa cum are VW sau Skoda. Nu de alta, dar am un vecin care s-a intors din concediu fiindca a fost berbec si nu a gasit butonul de decuplare ASR la Skoda lui si nu a putut sa urce panta pana in statiune... Si nici nu cred ca ar fi normal sa nu existe...


Ce spui tu e o aiureala. Cu ASR activat urci orice ca nu patineaza masina. Uita-te la filmuletul de pe pagina asta. ASR e tot aia cu Traction Control.

ASR
Sistemul de reglarea a fortei de tractiune – reduce momentul de rotaþie al motorului în cazul in care, la demaraj, roþile tind sa patineze, astfel asigurand o aderenþã mai bunã pe drumurile cu aderenta scazuta, nisip-zapada-gheata. Dacã o roata începe sã patineze, calculatorul motorului reduce sistematic cantitatea de combustibil injectat, lucru prin care puterea motorului, si cu aceasta forþa de tractiune care trebuie transmisã, se reduce.
Skip ads

  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cu ASR activat urci orice ca nu patineaza masina
nu e adevarat...eu am intampinat probleme....Nu zic ca nu te ajuta, este foarte bun,dar mai influenteaza si greutatea din masina si cauciucurile si multe altele....
  • terror

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc, stim si noi ce e ala ASR, nu trebuia sa te obosesti... Revin la ce vroiam sa stiu: se poate decupla cumva TC? Desteptii sa se abtina...
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@terror: In loc sa ii faci pe altii destepti, mai bine te-ai uita la titlul topicului si ai sa vezi ca esti pe dinafara. Daca continui si cu diverse calificative, ajungi la avertismente si interdictie de postare. Te sfatuiesc sa citesti Regulamentul inainte de a mai posta si tine minte ca intr-un forum, daca intri sa faci pe desteptul (asta ca sa te citez) sau intri cu barda la brau, exista metode de potolire. Acesta nu este un avertisment, este un sfat, deci, nu recidiva!
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu, tc sau esp se poate dezactiva si la vectra c, dar asemenea optiune au masinile full option, sau depinde cum a optat cel care a cumparat-o. am vazut aici pe forum destui care pot dezactiva esp.
despre tc nu stiu daca poate fi dezactivat, dar azi dimineata era sa raman iar impotmolit...am tot patinat incet....accleram, motorul nu se tura ramanea cam la 1500-2000 ture ca mergeau rotile in gol....in final incet incet am reusit sa o scot...concluzie - tc lucreaza, insa vroiam sa precizez ca nu este chiar asa ca in filmul acela prezentat mai sus, cred ca se exagereaza putin, sau fac aia ceva manareli.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu cred ca se exagereaza prea mult....daca va uitati cu atentie la ce tip de cauciucuri folosesc baietii(inguste si de iarna),cauciucuri cu carecteristici preponderent de iarna,pe care noi nu prea le avem
ieri am reusit si eu sa ma impotmolesc,vina a fost si a mea si a masini(greutatea prea mare),cauciucuri de iarna dar nu f bune 215 55/16 daca aveam 205 sau 195 si cauciucul mai nou era alta poveste
insa am reusit sa parcurg 100 metri in zapada afanata de 30cm sub ea polei, fara probleme,dar cu ajutorul tc-ului
daca nu aveam nici nu apucam sa parcurg 1m
esp-ul este dea dreptul genial,am o placere nebuna de a intra in curbe bruscand directia (just for fun) imediat ce masina pleaca de bot, esp-ul franeaza roata (rotile)de pe interiorul curbei.masina corectandu-si imediat traiectoria.
de curiozitae incercati sa va intoarceti cu frana de mana......pur si simplu nu te lasa
i love vectra c Razz
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Intrebare de zece puncte pt baietii "destepti" Very Happy La cv automate controlul tractiunii este o caracteristica default a cutiei ?

Sa va vad Cool
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
yap!
exista pe vremuri la unele masini modulul "L" low
acum este:


  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
@octav13 Ai 10 puncte Very Happy
Pt ca vara automata nu rupe aderenta , pt iarna exista acest winter mode, care tine loc de tc, si functioneaza perfect.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR