Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
Solutie
  • PHaralambie

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2022

  • Mesaj Privat
Bunã ziua!
Vã rog sã-mi spuneți dacã am compresorul blocat recent ce trebuie fãcut?
Se repara ( verificat) sau înlocuit!
Dacã îl înlocuiesc trebuie și radiatorul schimbat?
O altã problemã o am cu turbosuflanta care am înțeles ca poate fi blocatã, dacã nu înlocuitã.
Precizez cã mașina este din 2006 primul proprietar, și nu știu dacã se mai merita sa investesc, sau care sunt consecințele la ce sã mã aștept dacã merg în continuare așa.
În rest funcționeazã normal!
Mulțumesc frumos pentru eventualele rãspunsuri pertinente de la specialiști!





MODEL: Astra g
MOTOR: 17cdti

LOCATIE: București

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,512
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Rãspuns de la specialiști primești la service!
Aici pe forum suntem pasionați de Opel!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Cum s-a spus, majoritari, cei care rãspund, sunt pasionați...unii sunt și specialiști.
În altã ordine de idei, la un fer, oricât de nou (sau vechi), nu se pune problema de investitii...alea sunt vise erotice(unii ar zice ”vorbe de sãraci”), pe scurt, e vorba de cheltuieli.
Particular, în cazul tãu, doar tu știi câte parale vrei sã scoți din pungã, ca sã o pui la punct: cât vrei sã o mai folosești și în ce scop, ce faci cu ea, cât de pretențios ești, etc.
Înlocuirea unui compresor A/C cu unul nou, cu tot ce implicã asta(cã sunt mai multe chestii de schimbat, dacã vrei sã obții și garanție, dacã nu, iei unul sh și o sã tot lungești o poveste pierzãtoare pe mulți bani, dar dați cu țârâita), nu e chiar ieftinã, merge pe la EUR3-400, dacã te orientezi bine, dar poți sãri și de 500.
Iar turbina, cu tot ce ține de ea(tot așa ptr garanție, dacã cumva ești interesat de ea!), te mai duce peste EUR500...
Dacã în cele 2 cazuri prestezi tu manopera, ceea ce nu pare posibil, mai economisești de-o ciorbã mare și o fripturã, douã...altfel, îi cam dublezi valoarea ferului. Evident cã nu, cã, la revânzare, nu o sã-ți plãteascã nimeni banii ”investiți”.
  • PHaralambie

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2022

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru rãspunsul prompt și pertinent!
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu cã ar conta, compresorul se mai poate și repara, dar nu recomand: foarte puțini fac asta profesionist și, din câte știu eu, nu ți se dã garanție, iar la cât costã o reumplere cu gaz, nu prea renteazã sã faci încercãri pe banii tãi.
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Eu am reparat compresorul de clima cu 800 de lei cu factura si deviz(cu verificare pistoane,adica desfacut complet). Am primit garantie un an. Dupa cateva saptamani a inceput sa piarda freon. M-am dus inapoi la baieti, demontat, schimbate oringurile(din nou), reumplut instalatia pe cheltuiala lor si pe timpul meu desigur. Inaintea implinirii termenului de un an am mers inapoi la verificare pentru pierdere, nu a pierdut nimic. Cat costa jucaria numita compresorul de clima? Unul serios 1500-2000 de lei dar pe langa acesti bani mai trebuie schimbat supapa si uscatorul, spalata instalatia, adica inca 200-300 de lei. Cu unul SH e loterie, costa cat reconditionarea. Daca am vorbi de un compresor sub 5 ani, SH toata ziua dar din nefericire tot ce gasesti prim dezmembrari se apropie de 15 ani asa ca nu stiu de ce merita riscul. Daca ar fi costat 200-300 de lei ar fi meritat, dar 700-800 pentru unul SH vechi de 15 ani imediat clar nu.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Gasesti compresor serios si mai ieftin - de exemplu un valeo la sub 1200 lei....
Mai pui un condensator la 300-400 lei, si montajul inca vreo 300 (daca mai ai freonul in instalatie) si ai o instalatie de clima practic noua
Oricum, si daca reconditionezi compresorul, tot ar fi indicat sa schimbi condensatorul (sau macar filtrul)

Acuma fiecare face cum crede, insa eu personal nu as da 800 lei pe reconditionarea compresorului, cand unul nou e cu sub 300 lei in plus.
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
La tine, la mine valeo este 1500+ lei. 800 de lei cu freon cu tot nu e scump
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR