Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
xflo a scris:
Poate asa o sa se invete dracului ca EI sunt in slujba NOASTRA si-s platiti de NOI, si nu invers.

Cat despre omologarea radarului, nasu-miu o avut permisu luat pentru 130km/h in localitate (in jud Arad undeva) si o castigat procesu pentru ca radarul ala nu era omologat _pe masina respectiva_ (era pe o troaca de dacie). Bine, o durat 3-4 luni si o avut si avocat ok...

Pai tocmai asta e... ei sunt platiti de noi sa ne apere de cei care conduc cu 130 km/h ln localitati ..
sa nu ne omoare COPILUL cand vine de la scoala,sau pe tine clnd vi de la serviciu..
vad ca TU esti bucuros ca a scapat nasitu fara permisul suspendat..
Nu!


Ultima modificare facuta de mariani la Lun 06 Jul, 2009 5:54 pm
Skip ads

  • bibanu47

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1993 1,6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Asta,daca nu se urca chiar cu ea pe trotuar,pentru a vana copii care vin de la scoala.
Locuiesc la 100 m de o scoala si stiu fapt concret.

Traiasca nasu,restul nu conteaza........ Sad
  • 78DON

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daca am sta sa cautam prin trafic am gasi cu siguranta 10 soferi pentru fiecare "rutierist". eu am fost oprit de 4 ori in 2 ani,
1 pentru k nu aveam luminile aprinse pe dn1 (aveam pozitia) si m-a iertat
2 filtru , cautau armele furate (s-au scuzat k ne tin din drum dar pt prostii aia "mari" ne opresc, 'sa nu spuna lumea ca nu ne facem treaba')
si era foarte frig... sigur nu ar fi vrut sa stea acolo.
3 folii pe geamuri, (era curios unde le-am pus k vroia si el)
4 intr-o noapte pe la 3.30, un politist cu o politista, mi-au cerut politicos buletinul nici macar nu au vrut sa se uite la restul actelor, au notat in agenda datele + nr masinii, dupa care mi-au dat drumul.(si-au dat vestele jos si au plecat si ei imediat dupa mine)
din astea 4 cazuri avea rost sa-i intreb macar o data dc m-au oprit?
sunt si "jegosi" dar si soferi jegosi sunt si mai multi...
(scuze de off topic) Wink
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Asta stiam, da unde scrie in lege alea?
Skip ads

  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cristi_C a scris:... Au sau nu au voie sa ne opreasca fara un motiv anume?...


Raspuns "da!"

P.S. Pentru ca ei pot si au un sternocleidomastoidian potent Smile
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
mariani a scris:
Pai tocmai asta e... ei sunt platiti de noi sa ne apere de cei care conduc cu 130 km/h ln localitati ..
sa nu ne omoare COPILUL cand vine de la scoala,sau pe tine clnd vi de la serviciu..
vad ca TU esti bucuros ca a scapat nasitu fara permisul suspendat..


1. N-o scapat, o stat pe dreapta vro 3 luni (i-o expirat dovada, or smth).
2. Desi merge repede cand se grabeste Smile nu e un sofer nesabuit, si n-o lovit niciodata pe nimeni. Ma rog, o iesit in sant de vro 2 ori, dar la 18 ani, nu se pune Smile
3. Nu-l cunosti, si nici pe mine, deci nu prea e ok sa faci insinuari de-astea. Da' e ok, ca nu-s suparacios.

Eu am crescut chiar intr-un sat de pe E70, intr-un loc cu linie dreapta. Cand e asfaltu bun (cam 6 luni pe an), pot sa-ti spun din experienta ca radarul (care sta saptamanal acolo) NU e o modalitate eficienta de a ne apara copiii. Nici macar radaru fix.
Daca vrei protectie REALA impotriva celor care merg cu 130 in localitati, pui limitatoare de viteza.
Chestiile alea de cauciuc pe care io ca sofer le injur in toate intersectiile, dar in fata casei mi-as pune Very Happy
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@ Cristi_C : daca mergi regulamentar nu are de ce sa te opreasca si 2 la mana cu ce te deranjeaza ca te opreste sa te intrebe de sanatate
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
colegii, ati dat cu off topicul pe aici de m-ati innebunit
Stie cineva LEGEA si ARTICOLUL care stipuleaza in ce conditii/situatii si cu ce motive te poate opri politia cand esti la volan, sa te ia la bani marunti? Daca da, va rog sa va exprimati. daca nu, va rog sa va abtineti.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Limba romana are un caracter ambiguu...

Nu exista stipulata o lege clara in sensul asta si din pacate politistii au tot felul de portite de scapare pe fondul ca i s-a parut ca era ceva in neregula. Aceasta presupunere a organului (care nu poate fi dovedita) ii da dreptul sa opreasca masina si peste limita trasata de o lege in cazul in care cineva va spune "exista legea x care spune ca nu ai voie sa ma opresti fara motiv."


Si un lucru important pe care l-am aflat acum cateva zile intr-o sala de judecata la Tribunalul Timisoara:
-un avocat care a sapat pentru ca clientul lui sa nu i se suspende permisul pentru viteza, a descoperit ca masina neinscriptionata, Logan albastru TM 11 EEA care a luat multe permise pana acum, inclusiv mie, are montat aparatul radar fara a avea omologare.

Si inca ceva, tot acum cateva zile am observat ca politia cere in mod indirect sa dovedesti o contestatie folosind martori in instanta. 2 prieteni pe care i-am insotit la tribunal au primit o inaintare din partea politiuei desi lucrurile erau clare la amandoi, unul avea corectii privind data savarsirii contraventiei scrise pe procesul verbal, iar celalalt avea CNP-ul gresit.
  • tncosmin

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2007

  • Mesaj Privat
intru si eu in vorba ca nu ma pot abtine .
Apropo de opritul fara motiv sa va spun eu de ce s-a introdus acest ordin : SIMPLU - eu am fost oprit de politie de 3 ori in 15 minute si fara motiv, binenteles ca asta se intimpla inainte sa intre in vigoare acest ordin.
Cum s-a intamplat :
duceam pe cineva cu daciuta la gara la tg carbunesti . la intrarea in oras echipaj de politie ma trage pe dreapta si ma verifica de acte, vede ca sunt in regula si plec, dincolo de intersectie era alt politai care binenteles ca ma trage pe dreapta si-mi zice : buna ziua, sunt....actele dvs. la control. binenteles ca m-a bufnit rasul la care el ma intreaba ce am si i-am zis ca tocmai am fost oprit de colegul de dincolo, se uita spre el si ala ii stirga : lasa-l ma ca l-am verificat eu. plec mai departe duc persoana la gara si dupa nici 10 minute ma intorc prin acelasi loc, iar ma trag pe dreapta: de data asta imi ia actele se uita la poza de pe permis si-mi zice : parca te-am mai oprit ! si eu zic ca nu m-am putut abtine : DA ACUM 10 minute !. la care el zambeste si-mi spune sa plec. Very Happy
Asta e. zicea cineva aici ca daca te tin 5 minute fiecare si te opresc 5 echipaje in 20 km o sa ajungi la destinatie cu barba.
Numai bine si sa nu aveti evenimente neplacute in trafic !
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Acelasi lucru am patit eu acum 8-10 ani.
Plec in concediu dimineata la 4 AM la 200m de casa sunt oprit se prezinta unde mergeti... raspund prima zi de concediu primul control,plec mai departe merg 1km sunt oprit,raspund prima zi al doilea control,ma intreaba unde am fost oprit,ii spun ..drum bun,mai merg 500m sunt oprit din nou (ma apucase deja dracii ) -''cam multi in masina asa de dimineata'' ,la care raspund si eu cam multi politai pe traseu asa dimineata -se incrunta ''cum adica '' pima zi concediu altreilea control,bla bla bla, ma intreaba pe unde o luati (spre litoral )ii raspund,''bine drum bun,nu va mai oprim,vorbeste omul prin statie ''sunt... vedeti ca trece un ARO bleu ok,plec fac cam 1500km in acel concediu fara opriri pt. controale ,ma intorc in Giurgiu seara pe la 23 si sunt din nou oprit dupa care plec.
Mai mult ce sa mai spun,singurul loc unde am mai fost oprit mai des -in Teleorman.
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
gcom61 a scris:Acelasi lucru am patit eu acum 8-10 ani.
Plec in concediu dimineata la 4 AM la 200m de casa sunt oprit se prezinta unde mergeti... raspund prima zi de concediu primul control,plec mai departe merg 1km sunt oprit,raspund prima zi al doilea control,ma intreaba unde am fost oprit,ii spun ..drum bun,mai merg 500m sunt oprit din nou (ma apucase deja dracii ) -''cam multi in masina asa de dimineata'' ,la care raspund si eu cam multi politai pe traseu asa dimineata -se incrunta ''cum adica '' pima zi concediu altreilea control,bla bla bla, ma intreaba pe unde o luati (spre litoral )ii raspund,''bine drum bun,nu va mai oprim,vorbeste omul prin statie ''sunt... vedeti ca trece un ARO bleu ok,plec fac cam 1500km in acel concediu fara opriri pt. controale ,ma intorc in Giurgiu seara pe la 23 si sunt din nou oprit dupa care plec.
Mai mult ce sa mai spun,singurul loc unde am mai fost oprit mai des -in Teleorman.


Sunt nascut in Teleorman intr-o comuna pe langa Videle. Acum vreo 10 ani plec in concediu prin tara vreo 2 saptamani.Am facut turul tarii pot sa spun. Nu m-a oprit nimeni nicaieri. Vin acasa si cand mai aveam cativa km(in Videle mai precis) m-a oprit politia. M-a pufnit rasul.
Concluzia: ai dreptate, in Teleorman esti oprit cel mai des
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa se inchida topicul, ca nu prea ii vad rostul pana acum.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se inchide la cererea initiatorului. Omu' tot nelamurit a ramas, dar s-au strans 3 pagini de off topic
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am redeschis (deocamdata temporar) discutia, deoarece o seama de colegi sustin ca au informatii relevante
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
http://www.politiarutieraia...ne_si_actiune.pdf
Controlul de rutina asupra traficului rutier.
Oprirea autovehiculelor pentru control se face numai atunci cand, prin observare directa ori cu mijloacele tehnice certificate, se constata incalcarea regulilor de circulatie, precum si atunci cand exista date si informatii ca s-au comis infractiuni sau contraventii, ca autovehiculele vizate transporta bunuri, valori provenite din savarsirea unor fapte ilicite ori persoane urmarite conform legii ori cand se executa actiuni tematice, punctuale, unde oprirea tuturor autovehiculelor care fac parte dintr-o anumita categorie este necesara.

Nu este necesar constatarea doar a unor anumite tipuri de contraventii pentru a se opriri autovehiculul. Este suficient de ex: rerespectarea regulilor privind portul centurii de siguranta, folosirea telefonului mobil, nefunctionarea luminilor, existenta avariilor, aspectul necorespunzator al autovehiculului. Cu alte cuvinte, portul centurii de siguranta reduce printre altele si din posibilitatea de a fi oprit de un agent de politie rutiera.

Actiunile tematice se organizeaza cand, in urma analizei situatiei operative, se constata faptul ca aceasta evoleaza negativ avand la baza anumite tipuri de abateri, cum ar fi: consumul de bauturi alcoolice, indisciplina pietonala, nerespectarea regulilor de prioritate la vehicule, pietoni, CFR, nerespectarea timpilor de odihna, nerespectarea regulilor privind folosirea centurii de siguranta sau a telefonului mobil, etc.

In cadrul acestor actiuni vor fi oprite toate autovehiculele care fac parte dintr-o
anumita categorie , aceasta si in masura posibilitatilor oferite de intensitatea traficului si
numarul de agenti constatatori .

http://www.politiacaras.ro/..._pdf=1&id=228

Se interzice:
- controlul de rutina asupra traficului rutier. Oprirea autovehiculelor pentru control urmand a se face numai atunci cand, prin observare directa ori cu mijloacele tehnice certificate, se constata incalcarea regulilor de circulatie, precum si atunci cand exista date si informatii ca s-au comis infractiuni sau contraventii, ca autovehiculele vizate transporta bunuri, valori provenite din savarsirea unor fapte ilicite ori persoane urmarite conform legii ori cand se executa actiuni tematice, punctuale, unde oprirea tuturor autovehiculelor care fac parte dintr-o anumita categorie este necesara;
- deplasarea in posturi ori executarea serviciului cu autovehicule proprietate personala sau imprumutate;
- executarea semnalului de oprire atunci cand cel caruia i se adreseaza este foarte aproape ori chiar in dreptul
agentului, astfel incat oprirea nu s-ar mai putea face in conditii suficiente de siguranta;
- invitarea conducatorului auto la autovehiculul politiei si tinerea acestuia in asteptare, in picioare, pana la incheierea documentelor de constatare;
- intocmirea actelor de constatare ori depunerea pe capota motorului sau a portbagajului autovehiculului controlat, a mapei cu documentele de serviciu sau a aparaturii din dotare.

nu sunt articole de lege, dar cred ca merg si astea...eu cred ca o sa le scot la imprimanta.
va recomand sa cititi in totalitate ce scrie in link-urile de mai sus ca aflati multe informatii interesante.
  • IandreiCiobanu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2024

  • Mesaj Privat
Articolul 182 oug 195
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR