Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
De 1 luna nu stiu ce sa fac...am facut imprumut in banca..100 mil =3000 euro..oscilez intre Super Nova din 2001 si Opel Vectra 92-94...nu stiu..ce sa aleg..Opelul nu e prea vechi?care mai are din anii 90..94..aveti probleme cu el?la ce sa ma uit cand iau unul?GPl-ul nu strica motorul?Am gasit un opel vectra din 92 , la 2200 euro si o super nova din 2001 la 90 mil..ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat!
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
1. super nova a stat prost rau la tabla si la alte capitole majore ( imobilizator , etc. ) . Solenza e altceva dar e si minim 5.000 euro
2. o vectra intretinuta gasesti , dar fara 4.000 de euro nici sa nu te gandesti . Pt vreun 1.8 sau 1.6 . Nu zic ca daca are si gpl se mai pune ceva in plus .

3. Din proprie experienta : am avut un espero de 1.5 din 96 . Era al doilea proprietar . L-am luat la 120.000 km si l-am vandut la 180.000 de km . Cum l-am luat i-am pus gpl . Foarte buna investitia .
Am dat 4000 usd pe el si am schimbat cate ceva pe la el . Dar are niste preturi foarte rezonabile . Amortizor 80 de lei , distributie 200 lei ( cu accesorii , cu tot ) sau placute 40 lei .
Parerea mea e ca e mai rezonabil un espero sau si mai si ..un cielo coreean . Daca gasesti unul sa nu fi fost rasturnat si cu max. doi proprietari oameni seriosi , pt banii astia e cea mai buna investitie .
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu zic sa iei Vectra char daca are ceva ani in spate dar nu se compara la nici un capitol cu supernova, singurul punct la care e buna SN e anu in rest 0
acum depinde de tine daca vrei sa mergi cu "anu" sau cu o masina
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
sa ma bag si eu.am vectra de cand o am devenit fan opel.super nova in afara de an e varza.la intretinere vectra e mai ieftina,mult mai ieftina.a mea e din 89 si am dat 2700 cu tot cu gpl.incearca sa gasesti una de prin 90-92 cu motor de 2000 ca e mai ieftina.si cu gpl te scoti.
Skip ads

  • stefanLCS

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Deja 7 ani e enorm pentru o dacie cum e supernova (la logan nu cred ca mai e o problema),o masina care din fabrica e praf vorbesc de prttbagaj care nu se inchide bine ,face zgomot,ploua,intra praf etc.Si mai sunt si piesele care sunt destul de scumpe (doar sunt Renault),asa ca din astea doua iti recomand Vectra nu doar ca sunt fan opel ci doar pentru ca asta e alegerea cea mai buna la variantele tale.Daca te hotaresti pe Vectra sa iei pe cineva cu tine care se pricepe la masini,sa nu te trezesti ca dai toti banii pe o masina cu cine stie ce probleme grave de mai dai inca atat sa o repari.Hai pa si ai grija
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
daca vrei sa iei dacie doar nova sa nu iei! partea electronica ii praf,,,releul de semnalizare cedeaza intotdeauna(si nu doar la una am vazut) + cu componentele electronice din ceasul de bord vei avea probleme, usa din spate iti va fi un chin, in special la drumurile de pe la noi...(daca il iei pune o instalatie de sonorizare calumea, ca sa nu auzi zdranganitul)....iar despre tablarie ce sa mai zic...sub 0.
Iati un vectra face lift, de 1,6 sau 1,8 daca ai bani 2.0(sau un 1.7 diesel). despre GPL nu am ce sa zic, nus adeptul lui! daca nu am bani de intretinere mai bine imi iau o masina mai mica gen corsa cu un motor de 1.0 decat sa fiu nevoit sa pun GPL pe una de 2.0 + cand ma duc la dezmembrari sa caut fitru+debitmetru pt un amic ce are vectra 2.0 aia direct ma intreaba daca am instalatie GPL pe masina 99.9% din debitmetrele busite sunt la cele pe gaz(am si vazut live cum a inpuscat un filtru de aer .....praf sa facut)..dar nu vreau sa generealizez acesta poate noile instalatii de GPL fac fata...sau nu si mai ales sa condam pe utilizatoriii acestui sistem de alimentare..este doar 1 parere personala.

Alegerea iti apartine!
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
E aici o oferta- https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=21779 . Dacia tot dacie ramane,trebuie sa uitam de ea chiar daca ne-a facut mari Smile
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Man cu 3000 iei un Opel Vectra B din 98 Benzinara full si cu 400 e inmatriculezi in BG. !
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Man,uita de nova,solnitza si alte tentative,daca se ridica taxa din ianuarie,le iei pe cateva sute,s-a stricat,o arunci,de-abia te mai trage inima sa-i faci pana.Sa dai 3-4000 acuma pe un gunoi,3 sa fii sarit..La nemti,la ora asta gasesti Vectra A BUNA,cam la7-800,max 1000,cu aer,servo tot ce vrei..Mai ai rabdare
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
BigBoss a scris:Man cu 3000 iei un Opel Vectra B din 98 Benzinara full si cu 400 e inmatriculezi in BG. !


Sfat, nu te mai uita pe mobile,autohaus..etc la cele mai ieftine masini.
o sa fi surprins cate din ele is intr-o stare cat de cat ok.

Parerea mea e ca ai mai putea pune inca vreo 500 euro si sa iei un Vectra A intretinut care te va tine mult timp inca spre deosebire de alte marci....autohtone...care incep cu D...si se termina in acia, dar nu dau nume.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Te sfatuiesc sa iei un vectra A, eu am avut unul din 95 cu motor de 1,6 si in privinta consumului nu aveam nevoie de gpl. Masini foarte fiabile cu costuri de intretinere ca pentru buzunarul romanului de rand. Inca mai regret si acum ca am dat acea masina pentru a-mi lua una cu mai multe imbunatatiri. Singurul lucru prost este rugina de la aripile spate in rest numai lucruri bune despre vectra A.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor, Opel Vectra model 98,cele cu linia aia faina la capota si oglinzi laterale Very Happy imi plac mult, dar la 3 mii..si taxa asta..cine stie ce o sa fie si cu ea...Sad mai astept Very Happy
Skip ads

  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
,,cele cu linia aia faina la capota si oglinzi laterale" ce bine ma simpt cand aud asta...ma unflu precum curcanu prin curte Smile).70 mi cu ea si pot sa-ti spun ca este o alegere faina.Inca mai intoarce lumea capu dupa ea chiar daca este o masina de 8-9 ani.
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS35 a scris:Man,uita de nova,solnitza si alte tentative,daca se ridica taxa din ianuarie,le iei pe cateva sute,s-a stricat,o arunci,de-abia te mai trage inima sa-i faci pana.Sa dai 3-4000 acuma pe un gunoi,3 sa fii sarit..La nemti,la ora asta gasesti Vectra A BUNA,cam la7-800,max 1000,cu aer,servo tot ce vrei..Mai ai rabdare


ridica taxa din ianuarie?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu prea cred, n-au nici o intentie.
cel mai probabil nu vor fi decat ceva modificari deocamdata.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns..se poate inchide topicul, asa am ajuns sa fiu fan Opel si sa am galgaritza din semnatura Wink) si adevarul e ca..Opel e Opel Very Happy, foarte multumit de alegere, nu regret datoria pe 5 ani la banca Wink)
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Probabil ca unii din cei de mai sus,se intreaba,daca mai am opelul...ei bine,dat!Inca il am ,si inca 2 ani la banca si scap de datorie!Nu regret investitia,in 3 ani mi-a adus si fete si calatorii in siguranta,vara+iarna!Cei care au urmarit pe forum,au vazut ca am bagat ceva bani in ea..si inca mai investesc:),dar mai incet pe timp de criza..atasez cateva poze:)
  • mariuspetre11

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
va dau un sfat... Nu dati bani pe supernova. In afara de demaraj nu are nimic. Bafta
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Da colegul nostru are deja Opel, faza cu "Super Nova" dateaza din 2007 daca te uiti mai atent, felicitari pentru masina si cati mai multi km fara probleme.
  • mariuspetre11

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
al3xtrana a scris:Da colegul nostru are deja Opel, faza cu "Super Nova" dateaza din 2007 daca te uiti mai atent, felicitari pentru masina si cati mai multi km fara probleme.
Salut. Pe forumul asta nu se v-a uita doar el. Nu crezi?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR