Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ion antonescu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2001 Z22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
am omega break B2 2001, 2,2i, si n-am carlig de remorcare. plec in DE si vreau sa-mi aduc o rulota pt mine. stie cineva un carlig complet de vanzare? am schema lui. e nevoie de omologare? tel. 0730878751
Skip ads

  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!
1 schimba titlul sa vada oamenii ca vrei carlig;
2 daca tot mergi in germania sa-ti aduci rulota presupun ca nu mergi la plesneala si ai pe cineva acolo, atunci te sfatuiesc sa iti iei carlig de acolo. roaga pe acel cineva sa iti caute acolo sa nu te trezesti ca nu gasesti (foarte mici sansele).
Bafta si numai bine!
  • manfred

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1998 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Vezi aici:
http://www.okazii.ro/catalo...ca-auto-opel.html
Intreaba-l daca stie de unde sa iei unul de Omega....sau daca se poate adapta cel de Vectra.
Multa Bafta!
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pentru carlig de omega suna la 0723192980.Costa 150 euro
Skip ads

  • ion antonescu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2001 Z22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
in loc de rulota m-am intors cu 2,2 dti la care am legat platforma inchiriata cu 2,2 caravan benzia al meu. consumul la 2,2 dti in sarcina la o medie de 125 km/h a fost de 25 l /100km. m-a ruinat. in Ungaria am fost nevoit sa mut carligul pe breakul meu pe benzina care avea plinul facut. am ajuns cu bine acasa cu o medie de 10l/100km pe benzina. adica din Varsand pana in Bucuresti un plin si un pic. Am testat 2,2 dti berlina pe autostrada la comparatie cu vectra c 2005, 2,2 dti.DEZASTRU! la viteza mare ambele sar de 15 l/100km. fata de 2,2 benzina caravan care la o medie de 160km/h nu trece de 10l/100km! imediat m-am dus la opel dienst in Dusseldorff unde mi-au confirmat ceea ce descoperisem pe propiul buzunar... adica DIESEL E CEA MAI PROASTA ALEGERE. am 25 de ani de mecanica auto dar dieselurile noi sunt varza...Neamtul meu a ras de mine si mi-a zis ca subeuropenii din est sunt lada de gunoi a De si ca orice diesel peste 3 ani e gunoi scump de aceea le descarca la noi. i-am zis de cobra mea 240D din 1985 si mi-a zis ca e ultimul motor diesel economic. Acum testez alte 2 diesel de care propietarii se plang. va tin la curent, oricum atentie la diesel, uzat devine o capcana pecuniara, iar legislatia ce va veni in curand in Ro. v-a fi drastic impotriva autoturismelor diesel, la care se va introduce taxa de poluare euro city antidiesel valabila deja in UE.
  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Deci la 125 kmh 25 l la omega 2.2 dti ?Sigur nu are nimic motorul ? La tata la masina , omega 2.2 dti nu sarea de 8 consumul la 120 kmh (pe computerul de bord) si la drumul felix - arad consumul mediu a fost de 6.7...
  • ion antonescu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2001 Z22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
tine cont ca tractam remorca cu un omega caravan pe ea...media in sarcina la 160km/h, cu mine la volan a fost 16/100, in conditiile in care dealerul
Opel ma informat ca la aceasta viteza turbodieselul consuma semnificativ mai mult decat benzina si are urmari grave pt sistemul de evacuare care se infunda cu zgura, si pt motor in general...am constatat pe buzunarul meu. vitezaoptima de croaziera pe autobahn recomandata de dealer este de 130km/h...tot aici am fost lamurit in privinta uzurii excesive a turbodieselor second hand! sunt ieftine pt ca nu se reabiliteaza in DE fiind considerate compromisuri rusinoase. mare atentie la cumparare deci, nimic nu e ieftin degeaba.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
scuze ca ma bag si eu dar, referitor la consum benzinara mea cu care frecvent merg pe autostrada (de exemplu azi ma venit cu o medie de 160Km/h uneori am mers si cu 180km /h cu 4 persoane plus bagaje nu prea depaseste 10l/100)consum realizat nu dupa computer ci dupa ce bag de la pompa.
  • ciubiwrx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 2000 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu nu sunt tare de acord cu chestia despre dieseluri.A mea 2.5 td din 2000 (1.8tone) consuma intre 8-8.5l indeferent de drum si de viteza,asta daca nu schimb la 5000... :p
  • gigi_duru_poplaca

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Omega 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cu tot respectul da 25l /100 e foarte enorm de mult poate nu ai facut calculul bine la litrii km

io am v6 2,5 si cu platforma si o octavie pe ea am iesit la un decent 15 in conditiile in care am mers i a 2-3 40-50 km si restul de 270km 100-140km /h si apropo sa fi atent la greutatea totala omega 1500-1600kg octavia 1200-1300kg platforma 1000kg cam sare de 3,5t pt b si greutate maxima autorizata si sau cam prins gabori si pe la unguri si te cam intreaba de sanatate (20-100e)
bafta si fa ceva ca 25/100 e mult
  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Este in tradevar cam mult consumul poate nu-ti merge turbosuflanta la parametri normali! E adevarat ca motorul e in sarcina dar e consum enorm parerea mea 15-16,l consuma un camion de 7.5 T
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR