Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • eggas

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
M-ar interesa sa-mi iau, din Germania, un Opel Zafira SH(de prin 2002-2003).
Avand in vedere noile taxe de inmatriculare din 2007, cea mai optima(ieftina) alegere ar fi un Opel Zafira, pe benzina, motor 1.6 16v, euro 4(e aproximativ 400 euro taxa de inmatriculare).
Ce-mi puteti spune desprea acest model?
Nu sunt innebunit dupa viteza. As vrea sa stiu ceva despre fiabilitatea acestui motor, consumul, ce ar trebui sa urmaresc cand ridic capota si ma uit la motor, care sunt punctele slabe etc.
Va multumesc

P.S. Banuiesc ca mi se va spune: I-ati pe motorina, e lenesa, as vrea alte comentarii si sfaturi.
Skip ads

  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Pai daca ridici capota la motor crezi ca vezi toate hibele motorului ? Smile

Eu nu iti spun sa iei pe motorina,dar motorul de 1,6 pe benzina este prea mic pentru Zafira !Very Happy Very Happy
  • eggas

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Chiar nu a condus nimeni un asemenea model de masina, sa-mi spuna si mie niste impresii?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
e prea mic pt cit de grea este zafira.
si nu numai cit de grea dar si cit de inalta (esti ca o vela a unui iaht!!! Wink , ai 2,5 mp suprafata frontala)
cind e incarcata trage greu chiar si a mea (1.8, 125CP)
ca atare consumul va fi CLAR f. mare. Uita-te la topicul cu consumurile si cauta astre cu Z16XE si mai pui inca vreo 2 litri peste....
calculeaza cum e cu taxa vamala si nu o sa regreti diferenta daca te orientezi spre motorul 1.8.
Ca fiabilitate, eu am 110000km, luata de noua si nu am avut ABSOLUT nimic la motor.
Si ca ultim sfat, merita pe benzina pt ca diferenta de cilindree si de faptul ca cele pe motorina sint Euro 3 duce f. mult in sus taxa asta.
Skip ads

  • eggas

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc Zafitule pentru sfat.
Costurile de inmatriculare ar fi:
1.6 euro4 - 342 euro
1.8 euro4 - 898 euro
2.0 euro3 - 1710 euro
Crezi ca se merita cei 557 euro in plus pentru motor de 1.8?
Masina vreau sa o iau pentru uz personal(familie din 2 persoane) si cam de doua ori pe luna sa o incarc cu aproximativ 250kg si sa merg in jur de 600KM.
Ma mai gandisem la un Renault Scenic 1,6 16v, dar e euro 3 motorul. Ca dotari stau mai bine, la un pret mai mic(chiar daca e mai mica din punctul de vedere al volumului).
Multumesc inca odata.
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am zamfira 1,6 16v si mi se pare ca trege destul. acum dk vrei masina sa cari ciment si alte lucrui grele ff grele iati o duba. pentru familie de 4 persoane si sa zicem ca mai bagi 180 de kg zic eu ca trage f bn. acum fiecare cu parerea lui dar nu vreau sa supar pe nimeni asta e parerea mea
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu tocmai mi-am luat o zafira de 1.6 cu 16v si are si erdgas(este gaz metan comprimat la peste 200atm) din Viena, an 2004 cu 145000 km la pretul de 7500 euro si sunt f. multumit de ea. Motorul este destul de puternic. Nu-ti face probleme absolut deloc..... sau aproape deloc (tocmai am schimbat blocul de inductie ca nu mai lucra pistonul 2, dar bine ca am scapat ieftin)


Ultima modificare facuta de suspended-9452 la Dum 06 Jan, 2008 9:05 pm
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si eu sunt posesorul unei astfel de Zafira 16.16v.Sunt foarte multumit de ea .Nu este o masine de curse dar nici nu te rogi de ea.Consumul este acceptabil avand in vedere ca eu fac naveta ,cam 120km/saptamana.Ce sa-ti spun eu am luat-o la 140000 km fara probleme grave pana in prezent am schimbat discuri si placute de frana si a 2-a sonda lambda in rest e ok.Sunt multumit peste masura de ea mai ales ca am optat pentru gpl-o instalatie secventiala brc-26 milioane trage foarte bine de asemenea mersul este foarte bun.Economic ies putin mai bine ca pe motorina-avand in vedere caci consumul mixt este de 7l /100 gaz x 18.000 lei vechi.Calculeaza si tu si fati o parere .Succes mult si doamne ajuta!
Skip ads

  • 78DON

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am luat din germania cu 7200 e .2001 euro 4 ,1,6 16v. merge bine,chiar si incarcata.in tara i-am montat si instalatie gpl
(16 mil) si tot se misca bine. dar e o problema totusi la consum.9-10l benzina(mixt) si 13-15l gpl Sad in rest nu are probleme... pt un incepator ca mine merge Embarassed aaa si taxa a fost de 11300000 rol Evil or Very Mad sper sa ne luam banutii inapoi...
  • 78DON

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:Pai daca ridici capota la motor crezi ca vezi toate hibele motorului ? Smile

Eu nu iti spun sa iei pe motorina,dar motorul de 1,6 pe benzina este prea mic pentru Zafira !Very Happy Very Happy

eu nu sunt de aceiasi parere cu tine. am cu 16 16v si am mers cu un2.0 dti. crede-ma k nu as face prostia sa o schimb nici pe 2 diesel. si sa-ti mai zic una tare.eu merg pe gaz, si tot ma simnt mai bine k in diesel.asa k nu-i puturos deloc.diferenta se vede doar dak esti incarcat si urci foarte mult.dar pt ce vrea 'omu' masina... e perfecta.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ai dreptate zeusetern ,in ceea ce priveste z16 16 valve si eu am tot una cu motor de 1.6 si stiu ce vb pt ca eu car tabla cu ea ,si merge ca glontu si cind pui cam 30-40 de coli de tabla in ea nu poti spune ca nu trage ,iar de consum e foarte bun daca benzina nu ulei nu aer nu apa nu atunci cu ce sa mearga biata masina ?am sau nu dreptate?ce zici?
  • zafira1617

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eggas iti vind eu o zafira 16 16v.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
zafira1617 a scris:eggas iti vind eu o zafira 16 16v.

vinde-i!
Cool



citeste si tu mai atent cind a scris ce a scris...
  • eggas

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
zafira1617 a scris:eggas iti vind eu o zafira 16 16v.

Masina am cumparat-o, in curand face un an de cand sunt proprietarul ei!
Sunt foarte, foarte multumit de ea!
Ce m-a surprins este ca nu e o masina scumpa la intretinut.
I-am schimbat in decembrie distributia, m-a costat 500 lei piese+manopera, un filtru de ulei de 10 lei, telescoape spate 350lei(ambele +manopera).
Am fost in decembrie in Austria, 4 persoane(2 chiar mai masive)+bagaje, 3000km in total, am avut o medie a consumului de 8,5 litri/100km in urmatoarele conditii:
*Botosani - Oradea, drum groaznic;
*Din Ungaria pana in Austria, unde aveam cazarea, altceva 120-140km/h, o placere;
*in Austria cat am stat am circulat in regim de microbuz, adica 7 persoane(ca mai erau niste prieteni cu un Focus de 1,6 pe motorina, dar numai probleme au avut cu el si i-am luat eu cu benzinarul meu) si am mers ori prin munti( serpentine, pante mari etc.) ori pe autostrada, unde am fugarit-o!
*peste tot pe unde am stationat, motorul a mers, de exemplu la Pandorf am stat 4 ore la shopping, motorul a mers, sa le fie cald doamnelor.
In aceste conditii sunt foarte multumit de consumul mediu obtinut!

Problemele avute pana acum au fost urmatoarele:
*mi s-a aprins senzorul ala cu cheita si mergea in 3 cilindri, mi-a spus mecanicul sa bag o solutie de curatat injectoarele in benzina si s-a rezolvat, am pus ceva de la Liqui Molly;
*acum vreo 2 saptamani m-am speriat ca-mi consuma ulei, 1l la 300km, era filtru de ulei fisurat de la strangere(de la cheia cu care la strans s-a fisurat putin tabla), schimbat filtru si ulei si gata;
*la 130-140km/h la ora vibra masina si parca ii fugea fundul(nu ca as avea pe unde rula cu viteza asta in jurul Botosaniului), am schimbat telescoapele spate si s-a rezolvat problema.

P.S.
*M-a busit unul in spate cu un Logan, era polei si s-a dus precum sania, mie mi-a sarit capacul de plastic de la carlig pe care l-am pus foarte simplu la loc, masca nu a avut nimic, dar de Logan a fost cam naspa!
*Vad ca a inceput sa aiba succes discutia cu Zafira 1.6 16v, cand cautam eu informatii cam slabuta era activitatea, dar acum s-au adunat ceva discutii!
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
hei frate eggas ma bucur pt tine ,si asta nui nimic inca nai vazut nimic nu sa prea strica eu ,faceam spania si pot sati spun ca masina aia statea doar 12 ore pe saptamina,si nam avut nimic la ea si nam conduso doar eu au mai fugarito si altii cit eu dormeam,dar totul era ok ce mai ,e super masina!
  • handiboa

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
si eu mi-am luat saptamana asta o zafira si sunt foarte multumit...pana acum:)
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu de vreo 3 luni Zafira din 2001 motor Z16 XE, e adevarat ca nu e masina de curse , dar daca o calc fuge.

Consumul e multumitor , cat poate fi un consum in Bucuresti. Am ceva mici probleme cu ea dar sper sa le rezolv.

Costurile de achizitie m-au ajuns la 8000 de Euro. Am mai schimbat si distributia , curea alternator filtre aer si ulei motor, lichid de frana si antigel si am mai cheltuit 1200 de RON.

Stergatoarele mi-a fost furate si am mai dat inca 20 de lei Sad .

Am luat-o sub impulsul momentului. Mi-a placut foarte mult.

Sfat pentru oricine sa isi faca timp sa o testeze inainte de cumparare. Asta nu rezolva problemele pe care le are o masina dar ii poate scade pretul.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
asta asa este dar oricum e o masina care tre' sa re cunosti e superba ,cel putin eu sunt multumit de ea!
  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Hei, puisorilor.....eu am zafira cu z22yh, 156calutzi Laughing S-o vezi cum depaseste la deal....o incantare! Si motorul de 2,2l nu este chiar asa flamand, medie 8,4 cu muuuuult oras si 140-150 afara Very Happy
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sa ai noroc de ea si fara evenimente nedorite!succes!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR