Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • bucse dumitru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Agila 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
buna,

am un opel agila din 2005, de 1.0 l, luat din germania, are 25.000 km sia am cateva probleme:
-motorul suna prea tare cand accelerezi, ai impresia ca nu e izolata fonic!
-se aude un sasait, cam ca o albinuta, si cred ca e pe la rotile din spate. ar putea avea vreo legatura cu abs-ul?e clar ca e ceva electric...
-nu mai functioneaz un far, cel de pe stanga, nu mai coboara, nu mai urca electric. poate fi vreun cablu ceva?
dupa doua luni de romania masina nu ma e la fel de inchegata: incep sa se auda zgomote usoare in masina de plstice, etc....
Skip ads

  • bucse dumitru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Agila 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu prea stiu... unde ar putea fii motorasul? eu nu prea le am cu mecanica.
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pai atunci e mai bine sa mergi la un service
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Grija mare cu becurile de pozitie !
Am constat ca este ars la mine unul. Caut in masina, le gasesc ca aveam 2 asa ca sa am la drum si schimb.
Se schimba usor, pui mina si invirti dupa care iese.
Fac proba si stupoare ala nou lumina mult mai intens !
Scot si celalalt sa vad poate difera ceva la putere. Saracul era afumat si nu cred ca mai avea multe zile.

Concluzia este una singura, daca le gasiti afumate le inlocuiti ca nu mai au multe zile.
Skip ads

  • crobert

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi/Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut.

Stie cineva, la Opel Agila, cum se poate inlocui becul pt. faza scurta? La prima vedere am observat ca becul se afla in spatele unui manson de cauciuc.

Multumesc.
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
crobert a scris:Salut.

iuc. Stie cineva, la Opel Agila, cum se poate inlocui becul pt. faza scurta?....



Este un singur bec pe fiecare parte atat pentru faza scurta cat si pentru cea lunga.
Se demonteaza la fel ca la orice masina, astfel:
1. Se scoate mufa (trebuie tras ceva mai tare)
2. Se scoate mansonul de cauciuc
3. Se elibereaza becul din clame.
4. Se scoate becul.
Montarea in ordine inversa.

Adrian
  • crobert

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi/Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pt. ajutor Adrian. Intr-adevar a fost nevoie de ceva efort pt. a scoate mufa, dar am reusit.
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Se pot schimba la agila aceste becuri de faza scurta si lunga cu unele care au lumina rece (adica mai alba) ca la halogene? Exista aceste becuri? Daca da, cum se numesc ele.


Ultima modificare facuta de claudiuflorin la Dum 29 Apr, 2007 7:57 pm
Skip ads

  • redstar

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Agila 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am incercat sa schimb un bec de pozitie pe fata,care cred ca e ars,am incercat sa rotesc de el ,cum a zis Dan dar nu merge,si mi-e frice sa nu rup ceva.Trebuie tras,impins dati-mi un sfat.Multumesc.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
redstar a scris:Am incercat sa schimb un bec de pozitie pe fata,care cred ca e ars,am incercat sa rotesc de el ,cum a zis Dan dar nu merge,si mi-e frice sa nu rup ceva.Trebuie tras,impins dati-mi un sfat.Multumesc.


Trebuie intai rotit. Si la mine a opus o forta destul de mare, din pacate nu imi mai amintesc sensul de rotire.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La cel de pozitii :
Se apasa putin, se roteste (parca 45grd in sens invers acelor de ceas) si se extrage.

Referitor la becurile de far, lumina galbena etc... aveti grija sa nu montati de putere mai mare ca se topeste soclul !
  • cristiavr

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Am o Agila 1.2 din 2000 cu 80000Km.Nu se aprinde faza lunga(ambele faruri), desi pe bord martorul albastru se aprinde. Evident, nu functioneaza nici flash-ul. Exista vreun releu general pentru faza lunga sau ar trebui sa depanez comutatorul general al luminilor?Sigurantele din compartimentul motor sunt OK, releele au fost probate prin substitutie,Va rog sa-mi spuneti daca ati intalnit defectul.
Multumesc
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Curatare, depanare comutator semnalizare/lumini la Agila
Vezi si de releu.

Discutia deschisa de tine o voi uni la Lumini fata Agila. La noi e ordine germana nu ca la altii Laughing , nu o fac inca ca esti incepator si nu o mai gasesti (poate).
  • viorelb73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Agila 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Fratilor, am o problema...micuta ! Vreau sa imi schimb farul stanga la un opel Agila Elegance 2003, 1,2 litri si am nevoie de informatii de la cineva care a mai facut asa ceva, sau are documentatie in acest scop. Va multumesc anticipat. Daca are cineva documentatie in romana sau engleza si mi-o poate trimite si mie, i-as fi recunoscator: bold_vio@yahoo.com.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se da bara fata jos, ai aici cum Senzor presiune ulei Agila Z10XE/Z10XEP/Z12XE .
Dupa asta obtii asa ceva :

Am marcat citeva suruburi care se vad in poza, parca mai este unul jos spre aripa. Scoti cu grija becurile (rotesti si extragi) iar motorasul de reglaj mai cu grija. Becul este H7, nu se pune mina pe el !
Ai palariile de reglaj, una pe vertical si una orizontal. Verifici sa ai farul corespunzator si nu unul de Great Britain, Cipru unde se circula pe stinga.
La demontare fa ceva poze ca sa ii mai ajutam si pe cei care vor avea necazuri in viitor.
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat alt comutator (60 RON). Cand l-am desfacut de curiozitate pe cel vechi, am observat ca are 2 randuri de contacte (un rand e nefolosit, cel putin la mine) si ai putea sa muti papucii pe ceilalti contacti noi.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@therealovy77 daca puneai si ceva poze la comutatorul desfacut era excelent.La Agila noastra se pare ca numai din teren se poate scoate pana la urma o documentatie de service. Treaba spurcata ca la aceasta masina in ceea ce priveste documentatia nu mi-a fost dat sa vad.Gasesti la orice altceva in Europa asta dar pentru acest model doar cu bani si uneori greuti.Asa ca te rog ataseaza poze,indica si tu zonele problema etc.
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Smile Problema e ca eu nu am putut sa mai pun la loc toate lamelele si arculetele din interior si cred ca l-am aruncat... sa ma uit daca il mai am. Oricum, al meu era ars in interior (a luat foc plasticul in jurul contactelor, din cauza scanteilor de contact prost), dar daca stiam.... comutatorul de semnalizare mai are inca un rand de contacti noi, paraleli cu cei actuali, nefolositi (mufa cu papucii pt semnalizare e una cu 6 locasuri de papuci, trei in linie ocupate deja de papucii cu firele pt semnalizare, alte trei locasuri, paralele si pozitionate langa primele sunt goale, asa ca poti scoate papucii din locasele actuale si baga in locasele alaturate ale mufei, pastrand aceeasi ordine la papuci). Poti verifica cu un aparat de masura pe comutator daca al doilea rand de contacte e ok, si/sau cauta contactii de semnalizare daca nu ii stii. Repet, sper sa ai acelasi fel de comutator si mufa ca si la mine.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
therealovy77 de asta spui : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11114 ?
  • cristiavr

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2006

  • Mesaj Privat
cristiavr a scris:Salut,
Am o Agila 1.2 din 2000 cu 80000Km.Nu se aprinde faza lunga(ambele faruri), desi pe bord martorul albastru se aprinde. Evident, nu functioneaza nici flash-ul. Exista vreun releu general pentru faza lunga sau ar trebui sa depanez comutatorul general al luminilor?Sigurantele din compartimentul motor sunt OK, releele au fost probate prin substitutie,Va rog sa-mi spuneti daca ati intalnit defectul.
Multumesc


Salut tuturor si "La multi ani"!
Nu am reusit inca sa depistez defectul.Am demontat , curatat si remontat comutatorul, verificat sigurantele de sub bord stinga , din compartimentul motor, becurile si releele .Am fost si la 2 electicieni care au verificat cam aceleasi componente. M-au trimis "la reprezentanta". Mi-ar fi de folos schema electrica sau macar manualul de utilizare, in speranta unei informatii suplimentare.Multumesc mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR