Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ady_11

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1994 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am cumparat si eu de curand un omega b dar cu o problema are demontata o piesa de la caldura cred ca este pentru viteza de la motor si numi baga cadura deloc chiar daca pun motoru direct la curent si nici aeru nu pleaca este un omega b X20SE si mai sta aprins beculetu de ABS daca ma poate ajuta cineva

mersi frumos
Skip ads

  • gigi_duru_poplaca

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Omega 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2007

  • Mesaj Privat
detaliaza problema nu mere ventilatorul ? sau mere da nu baga cald?daca mere pe direct atunci ai rezistentele arse!
vezi ca omega b are partea de comanda la clapete vaccumatica cu capsule de comanda si e de munca (migala lu draq) tre verificat tot traseul de vaccum de la motor in bord (repartitor) si la clapete si e cam greu ca nu prea e loc si apropo vezi ca ai 2 calorifere de caldura!

la abs incearca sa verifici (cureti mufele de la senzori de la roti ) oxideaza sau mai baga cate un taran jetu la spalatorie si poate poate scapi ieftin
daca tot asa ramane martorul trebuie sa citesti codurile de eroare (tester) vezi pe forum daca esti din buc au baietii nostri si scapi mai ieftin

si atentie daca ai TC si ai martor aprins la abs nu functioneaza TC ar trebui sa ai si martorul de la TC aprins in bord
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ai contoloare manuale la caldura cu comanda directa pe clapetii de aer.Normal ar trebui sa lucreze macar unul dintre ele.Nu ai specificat ce regim de temperaturi ai pe motor,sa nu fie banalul termostat.Deunazi am avut aceeasi problema iar din ce am inteles e obisnuit la acest tip de termostat cand decedeaza sa ramana deschis.O alta problema ar fi un furtun de comanda vacumatica(in spatele casetofonului-sa nu fi umblat pe acolo cel ce ti-a vandut-o,o fi avut omul alt cass...)dar sunt reticent deoarece de acolo doar se face distributia aerului.Urmeaza sigurantele si releele,dar asta inseamna deja electrician si nu-ti cunosc pasiunile.Succes!

Pentru cei interesati pun la dispozitie un "program'' cu toate Opel pana-n 2004 -service,probleme tehnice,detalii tehnice de reparatii,etc.2 cd prin posta,platiti doar transportul si pret blank,rest sanatate!
  • sarbmihai

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Kadett 1990 17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sal! Daca cdurile care le ai contin si despre Opel Kadett ceva te rog trimite sii la mine !
Adresa: mun. Turda, jud Cluj, str Ec. Teodoroiu, Nr 3A, pt mihai

Mersi!
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu ne-ai mai dat nici un detaliu.Ai rezolvat problema?

Salut Mihai!Prin posta e mai ieftin dar e nevoie de nume complet si aceeasi adresa in c.i.Nu am mai trimis prin curierat ceva dar o sa ma interesez.Stai fara grija!
  • ady_11

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1994 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
micky001 a scris:Nu ne-ai mai dat nici un detaliu.Ai rezolvat problema?

Salut Mihai!Prin posta e mai ieftin dar e nevoie de nume complet si aceeasi adresa in c.i.Nu am mai trimis prin curierat ceva dar o sa ma interesez.Stai fara grija!
salut nu nu am rezolvato inca ca am observat ca nu are furtunele bagate la calorifer sint trecute prin teava separat
  • ady_11

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1994 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
micky001 a scris:Ai contoloare manuale la caldura cu comanda directa pe clapetii de aer.Normal ar trebui sa lucreze macar unul dintre ele.Nu ai specificat ce regim de temperaturi ai pe motor,sa nu fie banalul termostat.Deunazi am avut aceeasi problema iar din ce am inteles e obisnuit la acest tip de termostat cand decedeaza sa ramana deschis.O alta problema ar fi un furtun de comanda vacumatica(in spatele casetofonului-sa nu fi umblat pe acolo cel ce ti-a vandut-o,o fi avut omul alt cass...)dar sunt reticent deoarece de acolo doar se face distributia aerului.Urmeaza sigurantele si releele,dar asta inseamna deja electrician si nu-ti cunosc pasiunile.Succes!

Pentru cei interesati pun la dispozitie un "program'' cu toate Opel pana-n 2004 -service,probleme tehnice,detalii tehnice de reparatii,etc.2 cd prin posta,platiti doar transportul si pret blank,rest sanatate!
mar interesa si pe mine pentru opel omega B ady_2006778 id de mes mersi sa vorbim
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu un opel omega b din 2001,si vreau sa spun ca am aproape aceasi problema!
cand dau drumul la motor dimineata..tare greu imi urca acul de la temperatura..si nici decum nu ajunge la 85 de grade,iar daca deschid caldura si o pun pe optinunea "eco"..imi scade acul ce indica temp apei!de multe ori la 0.
tin sa mentionez ca vara cand era caldura imi urca apa la 90-92 de grade..iar cand dadeam drumul la caldura scadea la 85!
vrea sa intreb daca aceasta variatie de temp indiacata de acul de la temp apei este normala....sau chiar tre sa imi schimb TERMOSTATUL!
Skip ads

  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
micky001 a scris:Ai contoloare manuale la caldura cu comanda directa pe clapetii de aer.Normal ar trebui sa lucreze macar unul dintre ele.Nu ai specificat ce regim de temperaturi ai pe motor,sa nu fie banalul termostat.Deunazi am avut aceeasi problema iar din ce am inteles e obisnuit la acest tip de termostat cand decedeaza sa ramana deschis.O alta problema ar fi un furtun de comanda vacumatica(in spatele casetofonului-sa nu fi umblat pe acolo cel ce ti-a vandut-o,o fi avut omul alt cass...)dar sunt reticent deoarece de acolo doar se face distributia aerului.Urmeaza sigurantele si releele,dar asta inseamna deja electrician si nu-ti cunosc pasiunile.Succes!

Pentru cei interesati pun la dispozitie un "program'' cu toate Opel pana-n 2004 -service,probleme tehnice,detalii tehnice de reparatii,etc.2 cd prin posta,platiti doar transportul si pret blank,rest sanatate!



poti sa faci rost si de cd-navigare pt opel omega b din 2001?
  • gigi_duru_poplaca

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Omega 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2007

  • Mesaj Privat
deci daca ai furtunele de caldura legate print-o teava posibil sa fie spart rau caloriferu de s-a ajuns la varianta asta de catre fostul propietar fa rost de calorifer sau calorifere (stanga dreapta)
  • ady_11

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1994 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
gigi_duru_poplaca a scris:deci daca ai furtunele de caldura legate print-o teava posibil sa fie spart rau caloriferu de s-a ajuns la varianta asta de catre fostul propietar fa rost de calorifer sau calorifere (stanga dreapta)
pey da este spart caloriferu ca lam incercat dar cum al scot sal schimb si eu Pentru cei interesati pun la dispozitie un "program'' cu toate Opel pana-n 2004 -service,probleme tehnice,detalii tehnice de reparatii,etc.2 cd PENTRU CEI DIN BUCURESTI NE PUTEM ANTILNI si pret blank,rest sanatate! LE AM DE LA MICKY SI I MULTUMESC RESPECT
  • serbanescu ionut

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
am un omega B din 95 vreausi eu un cd cu detalii tehnice
Skip ads

  • ady_11

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1994 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
serbanescu ionut a scris:am un omega B din 95 vreausi eu un cd cu detalii tehnice
uite idul meu de mes sa vorbim cum ti le dau ady_2006778
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat termostatul d curand si am un 'sasait' in bord..si nu gasesc unde tre sa curat acele supape de aer...sar putea sa nu inchida bine si de acea am acel 'sasait' + ca de cand am schimbat termostatul..nu imi mai baga asa caldura puternica ca la inceput
  • Vely_brabus

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Vreau si eu Cd ptr un omega B 1996 2,5 TD ( motor Bmw ) Vely_brabus id de mess si vb ...
  • chuckye2005

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Omega 1996 X30XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Vreau si eu un cd pt omega mv6 din '96.
Id e chuckye2005
Multumesc
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tis2005-07
google..torrent
Shocked
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
gigi_duru_poplaca a scris:detaliaza problema nu mere ventilatorul ? sau mere da nu baga cald?daca mere pe direct atunci ai rezistentele arse!
vezi ca omega b are partea de comanda la clapete vaccumatica cu capsule de comanda si e de munca (migala lu draq) tre verificat tot traseul de vaccum de la motor in bord (repartitor) si la clapete si e cam greu ca nu prea e loc si apropo vezi ca ai 2 calorifere de caldura!

la abs incearca sa verifici (cureti mufele de la senzori de la roti ) oxideaza sau mai baga cate un taran jetu la spalatorie si poate poate scapi ieftin
daca tot asa ramane martorul trebuie sa citesti codurile de eroare (tester) vezi pe forum daca esti din buc au baietii nostri si scapi mai ieftin

si atentie daca ai TC si ai martor aprins la abs nu functioneaza TC ar trebui sa ai si martorul de la TC aprins in bord



scuze am omega B din 2001 si acel bec TC nu se aprinde nici odata nici la prima cheie si nici cand o calc!never...dar il am in bord..
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nr de telef e 0745412741
da doar un bip ca te sun eu dupa ora 16-oo
ma intereseaza ptr omega mea
  • chuckye2005

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Omega 1996 X30XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Unde gasesc si eu un tis pt omega mv6 ca pe google n-am gasit nimic.
Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR