Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut!Sunt nou pe acest forum si am si eu nevoie de putin ajutor din partea voastra!Am un Opel Zafira din 2001 motorina 2000cc,cumparata din Austria acum un an si jumatate!Masina este al tatalui meu dar o folosesc si eu!Problema mea este ca atunci cand actionez frana de mana roata stanga spate ramane blocata si dureaza cam o ora ca sa-si dea drumul fara a circula cu masina!Daca circul cu masina iar roata este blocata,din cate am observat eu discul se inroseste si miroase foarte tare a ars(posibil de la capac,dar nu sunt sigur)!Aceasta problema a aparut odata cu scaderea temperaturii sub 0 grade!Eu zic ca problema este de la etrier!Placutele de frana au fost schimbate(nu mai stiu cand)!Tind sa cred ca este de la pistonasele din etrier care trebuie curatate!As dori sa-mi spuna cineva cat costa acest lucru la un service OPEL!
Eu sunt din Bacau si este un singur service Opel(din cate stiu eu),dar nu am reusit sa obtin aceasta informatie de la persoana cu care am discutat de acolo!
Multumesc anticipat!
Skip ads

  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu frana de mana actioneaza sabotii chiar daca ai discuri pe spate, probabil sunt uzati sabotii si raman blocati
  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Totusi nu uita sa verifici mai intai si cablul. S-ar putea sa ramana blocat si de aceea iti infraneaza o singura roata. Mai ales ca spui ca iti apare problema de cand s-a facut frig ( a inghetat mizeria si apa din cablu ). Poti sa te bagi si singur sub masina si sa verifici de unde vine problema (placute, cablu...).
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru ajutor!Am sa ma uit sa vad daca e cumva de la cablu,daca nu am sa ma duc la Opel ...
Skip ads

  • bac marius

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1980 12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2007

  • Mesaj Privat
e foarte simplu schimba cablul franei de mana mai ales ca deocamdata ingheata datorita frigului dar in scurt timp va interveni rugina si atunci cablul va ramane blocat definitiv
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut!Nu stiu daca aici trebuia sa pun acest topic sau trebuia sa fac altul si rog administratorul sa-l mute el unde trebuie daca nu este ok!
Problema mea este urmatoarea:Daca montez un casetofon pe masina nu se mai inchide masina din telecomanda si daca tin usa deschisa se aude un sunet ca si cum ar fi farurile aprinse si deschid usa numai ca mult mai tare!A mai intalnit acreva problema pana acum?Cum pot depista cauza?Multumesc si LA MULTI ANI TUTUROR!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
schimba cablul care e mai mult ca sigur plin de apa si rugina.
  • chertes florin

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si eu la masina mea am patit acelas lucru. Daca ti-ai schimbat recent placutele de frana pe spate, mecanicul sa aiba de grija sa impinga pistonasul prin invartire si sa verifice ca placutele sa nu frece inafara zonei de frecare pe disc (daca auzi un huruit in special cand franezi cand de afli in mansalier). Dar cauza la mine a fost cablul de frana pe care l-am stopit cu sprei de rugina si incerc sa nu folosec frana de mana pe cat se poate in special iarna cand e mai usor sa ramana blocat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR