Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Toti cei care vor sa-si inmatriculeze masina pe Bulgaria (taxa este de 600 Euro indiferent de marca model si motorizare) (exceptie masinile care depasesc 170 CP) si vor detalii postati aici.

Eu am masina asa de 3 lunisi sunt foarte multumit ca nu am dat hotilor astia din tara taxa de 3600...practic cu diferenta de bani ma duc si-mi mai iau inca o masina!
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
te rog poti sa descrii pasi de urmat cu luz de amanunte ?

cred ca multi ar fi interesati
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai primi 2 pasi sunt cei mai grei:
1.Se face un contract de vanzare-cumparare intre persoana care are firma in Bulgaria (in situatia de fata o firma de inchirieri auto posedata de un Pitestean nu Bulgar deci cetatean Roman.!
2.Se face o procura la notariat ca sa se poata circula cu autovehiculul dupa ce se termina inmatricularea.
Se fak toate traducerile actelor din romana in BG.
3.Se deplaseaza cu autovehicul cu tot in Nulgaria la Ruse sa se faka Rar-ul lor ( o tampenie verifica doar seriile de caroserie si motor nu ca la noi)numai daca li se pare ceva suspect te baga la teste amanuntite.(obligatoriu daca masina e adusa din germania trebuiesc si actele si numerele eliberate de nemteleai BRIFUL obligatoriu)
4.Daca totu e ok se da liber la inmatriculare si-n 3-4 ore vine politisti si-ti pun numerele pe masina.
5.Drum bun catre casa ( si nu uita sa dai o bere la baiatu ca ma dor mainile de atata scris)
6.Peste 1 an de zile te duci pe roti si-ti platesti Rca-ul si impozitul.

Dca iei amenzi si nu le platesti si vin la sediul firmei i-ti va radia masina instantaneu.Daca vrei s-o vinzi anunti cu 2-3 zile inainte si se reface contractul de vanzare cumparare.
Toate aceste acte de inmatriculare sunt incluse in cei 600 de euro.
In afara de acestia mai sunt necesari cam maxim inca 100-150 pentru traducatorul care sta langa tine pe la rar si haleala de rigoare ...ca doar nu stai nemacat 1 zi intreaga Wink

In cazuri extreme daca te respinge rarul remediezi problema si reintri a 2 zi.Asta insemna la alegere ori ramai acolo la un hotel ori te intorci acasa.(dar din peste 38 de masini inmatriculate din pitesti nu a picat niciuna...nici macar eu cu bara lovita zdravan)



Respectivul refuza orice colaborare cu tziganii (chiar daca e rasism sunt de acord cu asta)!
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
in parcuri la bulgari inmatricularea costa intre 100-500 euro(am intrebat eu) ce papagal au si astia,mai au putin si zici ca sint romani
aia din mangalia si acum plang dupa masini
Skip ads

  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
edgstyle a scris:in parcuri la bulgari inmatricularea costa intre 100-500 euro(am intrebat eu) ce papagal au si astia,mai au putin si zici ca sint romani
aia din mangalia si acum plang dupa masini



Tu cu cine vorbesti? Cu mine sau singur?Care papagal?Prinde-l repede si vinde-l ! Laughing
Du-te tu si fa cu 100 sau cu 300 sa vedem daca reusesti.(ai 99% sanse sa vi acasa cu ocazia Laughing )
Care mangalia?Povesteste-ne si noua daca ai asa multa experienta si daca tot zici ca stii tu cu 100 uite eu i-ti dau 400 sa-mi inscri si mie golful sotiei ! Dar obligatoriu pe firma romaneasca nu pe firma la cetateni bulgari !
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
colega nu te simti lezat nu-ti stric reclama
cei de la mangalia au ramas fara masini din prostia lor
au inmatriculat masinile la bulgari pe o societate care la randul ei a girat la banca cu bunurile(masinile)au luat banii si s-au dus......
banca a saltat masinile de la romanasii nostri mocangii
MORALA:ASAI ROMANU NU SE SATURA DE COMBINATII

PS
mai vedem noi ce se intampla si ne mai minunam
pana la dobrich sau varna fac 1 ora si 7 litri de motorina asa ca stiu ce se intampla pe la ei, ca sa-ti raspund la retorica intrebare Very HappyE UNDE STII TU?
si daca spui tot spunele tuturor cum e cu asigurarea si cam ce trebuie sa faci in caz de accident(sa te fereasca dumnezeu)
spor la treaba si la bani
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cat e RCA-ul si impozitul la bulgari la o masina cu motor euro 2 de 3000 cmc ....... daca e ca la noi nu am facut nimic...
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cred ca nu ai inteles ca nu eu fac asta doar il recomand pe respectivul pentru a ,,ajuta" si pe altii aflati in situatia mea ...ca disperam sa satu cu masina trasa pe dreapta..Iar in privinta acidentelor nu e chiar asa complicata traba.Eu am lovit bara deja si nu afost dificil ...Generali au trimis banii in contul firmei din Romania in 3 zile de la depunera actelor.(am facut regie propie)Asta pentru ca traducatorul de acolo s-a ocupat de toata documentatia si hartiile necesare contra uni comision de 30 Euro.

Ai ajuns exact la ce spuneam eu.Ata timp cat faci afacerea direct cu Bulgari de supui la riscuri.Asta nu inseamna ca si la acest roman nu exista riscuri...dar ele sunt minimalizate din 2 motieve afacera cu inchirieri auto din Pitesti i merge de minune si cea din Bg la fel si 2 Sunt N cadre juridice si politisti din pitesti care au masinile inmatriculate prin el.

Sa caut lista cu asigurari si o poztez aici.


Ultima modificare facuta de deleted-8071 la Vin 18 Jan, 2008 10:07 pm
Skip ads

  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu spun din cunostinta de cauza pentru ca in constanta zici ca e bulgaria,imposibil ca la 2 minute sa nu vezi o masina inmatriculata la bulgari,fiind o adevarata moda
O intrebare am si eu la tine de curiozitate:
romanii in afara de procura data de firma care zici tu ce garantie exista ca lucrurile nu se schimba,din cate am inteles eu la bg urmeaza niste schimbari naspa pentru noi(vor sa limiteze dreptul de proprietate la masini date pe baza de procura),lucrul acesta stiindul de la militieni pardon politisti(vanatori)

PS
scuze daca te-am deranjat cu ceva in mesajul trecut
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
PS
scuze daca te-am deranjat cu ceva in mesajul trecut[/quote]

NP. si eu eram prost dispus .
Faza e urmatoarea...nu-mi trebuie nici o procura fiindca fack contract de inchiriere la misto ....sau 2 i-mi fack contract de munca pe perioada nedeterminata cu timp partial de 1 ora pe firma lui...si-n felul acesta sunt salariatul firmei si am dreptul sa circul cu masina cat vreau!

Faza misto e ca nu ma pot amenda ,,vanatorii" cu radaru decat daca ma opresc sa-mi ia CNP-ul.In 3 luni de cand am amsina asa am scapat de 5 radare.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am inteles ca nu te ocupi cu asa ceva am intrebat pt ca am vazut ca sti mai multe despre imatricularea masinilor in BG si am crezut ca sti si cat ar fi impozitul sau RCA-ul

PS
cat platesti asigurarea la masina ta
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
la motoru meu de 2.0 am dat vreo 130 Euro
Skip ads

  • sanjuro

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Legea e lege ca sa fie respectata, nu conteaza cat de gresita sau nedreapta ar fi !
Orice "combinatie"care ne arunca in "umbre" de nesiguranta sau ilegalitate nu ne face cinste, cu atat mai mult cu cat tindem sa ajungem din urma "specii" mai civilizate.
Precizez ca nu am o situatie financiara extraordinara, deci nu ma avantajeaza deloc o asemenea lege, insa ma pot lauda ca am ceva ce nimeni nu imi va putea lua niciodata, pe orice plan .
Think about it ! Nu tot ce zboara se mananca, si nu intotdeauna un castig este si un pas inainte !
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
e si asta o cale de a fenta cumva!
mai asteapta sa se destepte putin 'vanatorii' si dupa aceea alta si alta smecherie vorba aia:Sa mananca si copii nostri!
m-am cam saturat de tara asta si de legile ei!
Noapte buna tuturor!

PS
Cu cinstea te mananca altii si dupa aceea cainii(adaptare)
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sanjuro ai uitat ca ,,stapanu invata sluga hoata" ?
Atata timp cat pot fenta legislatia noastra tampita si pot economisii niste banii (in cazul de fata vreo 3000) o sa fack tot ce e posibil chiar si daca ar trebui sa ma duc pana-n Thailanda~!
  • sanjuro

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
BigBoss a scris:sanjuro ai uitat ca ,,stapanu invata sluga hoata" ?

Laughing
Da, si nu am uitat ca asta e un proverb "nascut"in perioada fanariota, care au fost cei mai mari hoti din istorie, de la care, din pacate, inapoiatii de romani care eram (si atunci !) am invatat cu succes tot ce era mai rau : afaceri necurate, inselatorii dintre cele mai murdare, obiceiul de a da spaga, etc.
@edgstyle : te pot manca altii, insa cainii niciodata, de obicei ii musca pe cei care au ascunse multe murdarii in inima lor Smile
Intotdeauna, ce castigi prin minciuna vei plati altfel, si pierderea e de obicei mai mare.Stiu ca suna a pilda de pe radio Trinitas, insa luati cuvintele simplu, analizati intamplari proprii din trecut si nu uitati ...voi hotarati cat de dreapta trebuia sa fie coloana.
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sanjuro... acu serios TU ESTI POCAIT SAU CE?!?!

Vad ca faci teoria chibritului si incerci sa ne convingi de ceva de care noi ne-am convins de 17 ani de trait in tara asta imputita.Fara suparare i-ti spun ca pierzi timpul.Topicul asta a fost deschis pentru a raspunde la intrebari si a ajuta pe cei care vor sa-si inmatriculeze masina nu pentru discutii spirituale despre ce este bine si ce nu.PUNCT.
  • sanjuro

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Aici ai dreptate, scuze de off topic !
Nu incerc sa conving pe nimeni, era doar un punct de vedere, insa faptul ca va place ceea ce faceti ma obliga oricum sa nu ma implic.
Keep on that way ! Smile It's only your choice !
La buna vedere !

PS :si tara e imputita ptr ca asa o fac oamenii care traiesc in ea Smile
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nici eu nu sint adeptul treburilor necurate dar nu am ce face
din cate stiu eu pocaitii sant mai hoti ca noi
salutare

si apropo mai pe seara am o poveste ptr BigBos(tare de tot)
si ptr sanjuro o intrebare off-topic :Statul nostru o avea coloana vertebrala? Razz ca nu se vede nimic
  • sanjuro

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
De ce trebuie sa ma intereseze de coloana altuia daca eu nu pot avea grija de verticalitatea coloanei mele ? Nu sunt pocait, nici foarte bisericos nu prea sunt, mai exact, vad popa cand vine la boboteza cu japca peste mine in casa si daca mai sunt invitat la vreo nunta sau botez, insa asta nu ma impiedica sa respect legea, oricat de nedreapta ar fi ea sau de necinstiti ar fi cei care au promulgat-o.
Just an opinion !
By the way, acu sunt total off topic Razz !
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR