Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Augutini

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pana acum foloseam all season tot anul.
Ascultand mai multe opinii, am pus in aceasta iarna un set de cauciucuri de iarna.
Dar ca sa fac .... iarna car, ........va rog sa imi dati un sfat.

Ce e de preferat: anvelope de vara sau all season pentru restul anului?
Cum se comporta cele de vara pe timp de ploaie (ca avem si primavara si toamna)?

Si daca imi dati si sugestii de modele recomandate, tare luminat as fi.

Cu multe multumiri,
Un posesor de Astra G Caravan 1,7DTI

Am genti pe 14, deci imi trebuie 175/70R14 (asa scrie in talon)
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Alea all seazon sunt ca pastila universala: cat de cat bune vara si cat de cat bune iarna.

Cand e zapada e bine sa ai de iarna. Cand nu e , e bine sa ai de vara.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Augutini a scris:...Cum se comporta cele de vara pe timp de ploaie (ca avem si primavara si toamna)?...


din cate stiu exista cauciucuri de vara cu profil Water Channel sau cevain genul asta. adica au un profil/compozitie ptr conditii de vara dar in plus prezinta un canal (deobicei pe mijlocul anvleopei) prin care se elimina apa, astfel nu mai aparare (sau se reduce probabilitatea sa apara) fenomenul de acvaplanare.

eu zic ca poti sa-ti iei linistit cauciucuri de vara, eventual ceva mai destepte (o firma cat de cat mai rasarita) ca sa fii linistit.
bafta.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Augutini a scris:Cum se comporta cele de vara pe timp de ploaie (ca avem si primavara si toamna)?

Si daca imi dati si sugestii de modele recomandate, tare luminat as fi.

Cu multe multumiri,
Un posesor de Astra G Caravan 1,7DTI

Am genti pe 14, deci imi trebuie 175/70R14 (asa scrie in talon)


Anul trecut, neavand prea multi bani de aruncat pe anvelope, am achizitionat un set de Marangoni Zeta Linea 195/50/r15(800ron)(vezi foto) de vara cu profil in V , care cica ar fi foarte bune pe timp de ploaie.
Pot sa-ti spun ca eu am fost si sunt foarte multumit de ele, le-am testat in conditii de ploaie in toate felurile si nu am simtit nimic anormal in comportamentul masinii pe sosea .


*Nu am intentionat sa fac reclama, daca se considera acest lucru, rog sa se stearga postul .


Skip ads

  • rhodense

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cauciucurile all season sunt un compromis intre cele de vara si cele de iarna.eu personal am incercat cu all season si nu am fost deloc multumit de ele (good year) asa ca am ales varianta vara si iarna.vara am mers cu nokian nre si iarna cu michelin ice north .P.S. Confused nu incerc sa fac reclama la firmele de mai sus ci o informare despre variantele alese de mine.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cauciucurile pentru toate anotimpurile sunt pentru dacioti, adica nu prea sunt bune pentru nici un anotimp/tip de drum, vara cam aluneci cu ele pe asfalt, iarna la fel pe zapada

cel mai sigur e de vara (merg si iarna daca nu sunt uzate) si de iarna (merg si vara daca sunt uzate+de asta se uzeaza mai usor la cald decat cele de vara)

parerea mea!
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu am cauciucuri noi de vara...si la inceputul ierni mergeam ca sania pana am luat de iarna.
e o diferenta enorma intre vara - iarna recomand oricui un efort in plus pentru cauciuce adecvate.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Anvelope asemanatoare ce cele recomandate de @cozmino am avut si eu in vara trecuta. S-au comportat exemplar atat pe asfalt uscat si incins cat si pe ploaie torentiala sau burnita. Am avut si nemultumiri din partea lor in sensul ca m-au lasat balta pe iarba si pamant umed (la gratar).
In vara care va urma voi lua ceva mai late si profil apropiat de cel din imaginea urmatoare.


Skip ads

  • Augutini

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:

Anul trecut, neavand prea multi bani de aruncat pe anvelope, am achizitionat un set de Marangoni Zeta Linea 195/50/r15(800ron)(vezi foto) de vara cu profil in V , care cica ar fi foarte bune pe timp de ploaie.
Pot sa-ti spun ca eu am fost si sunt foarte multumit de ele, le-am testat in conditii de ploaie in toate felurile si nu am simtit nimic anormal in comportamentul masinii pe sosea .


*Nu am intentionat sa fac reclama, daca se considera acest lucru, rog sa se stearga postul .



Sincer nu am auzit de aceasta firma.
Nu ca as fi eu la curent cu toate.
Astept pareri. A mai folosit cineva marca aceasta?

Eu am acum de iarna Pirelli si sunt foarte multumit de ele si am dat doar 180 lei / buc.
M-.am mirat si eu pt ca dimensiunea mea 170/70/14 se gaseste destul de greu.
Sau o fi vreun Pirelli facut pe vreun vapor?

Am gasit niste pretzuri bune la Barum Brilliants, Pirelli P 3000 E, Firestone F 590, Dunlop SP10 3E;
Ce parare aveti? Ce imi recomandati?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Uite aici, site-ul oficial al Marangoni .
http://www.marangoni.com/index_3.html

Din cate am vazut, nu exista profil cum am cumparat eu ptr dimensiunile care le doresti tu , insa sunt alte modele.
Eu am ales asta atunci din motive financiare(aveam 185/55/r15 si am vrut sa iau la fel insa erau cu mult mai scume) si nu imi pare rau de alegerea facuta.
Ca sa-ti faci o idee, 175/70/r14( MARANGONI T TRIO), vezi poza ar fi vreo 155ron prin magazine.


  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Daca puneti ochii pe vreun model de cauciuc verificati ce note are (mai mica e mai buna acolo) pe www.tyretest.com ,e un site cu pareri de la useri si in consecinta mult mai adevarat decit 'testele' facute de revistele auto.
Eu personal am luat un set de Nokian WR-G2,urmasele variantei WR ,sunt allseason desi sunt in general mai bune pe timp de iarna decit cele de iarna ale firmelor concurente,si dupa ce comentarii am vazut despre marca asta cred ca nu mai caut la concurenta.
Exista si varianta 'pure de iarna' hakkapelitta 2 sau 5 si pure de vara NRVI,am enumerat niste modele care mi-au placut mie,dar mai sunt si altele.
Initial era aceeasi firma cu Nokia,si pare cam aceeasi diferenta de calitate fata de restul.
http://nokiantires.com/en/winter_passenger.aspx
  • 4speed

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
in primul rand as vrea sa-ti urez bine ai venit! in al doilea as dori politicos sa te corectez nu se spune genti ci jante . tin sa precizez ca eu iarna folosesc doar pneuri de iarna iar vara eu folosesc pneuri de vara. nu are rost sa folosesc lanturi ca nu ajuta! parerea mea!
Skip ads

  • Augutini

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc 4speed pentru corectura. Desi ma uitam pe la alte postari sa vad cine a gresit, convins fiind ca nu eu. Neatentia... Multumesc

Pentru prima data in aceasta iarna am pus si eu anvelope de iarna si parca tot nu imi vine sa cred ce diferenta mare fata de cele all season pe care le foloseam pana acum.
Asta este motivul pentru care m-am hotarat sa cer mai multe informatii si despre cele de vara.
Vorba accea: Omul gospodar face iarna car si vara sanie.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
nu vreau sa ma cert cu voi dar imi exprim experienta personala - cind am luat masina era incaltata cu niste fulda de iarna 195.60 r15 care vara faceau zgomot si iarna erau sa zicem ok cu toate ca am derapat cu ele de doua ori fara probleme dar au alunecat in momente in care ar fi trebuit sa isi faca treaba , acuma am incaltat masina cu gume "fate o " all season si va zic ca sunt foarte multumit atit iarna asta care la constanta a fost destul de rea cit si vara care tocmai ce a trecut .

eu nu inteleg de ce toata lumea isi ia gume de 250 km /h cind mai toti mergem cu 60 in oras si cu 130 160 in afara , sa nu vina si sa imi zica mie unu ca vai ce ii da la saraca masina ca nu il cred, nu zic ca nu sunt vitezomani dar aia isi permit gume scumpe , deci cu un opel sa fim seriosi .

stiti e haios cum luam obiceiuri de la altii pai fratilor e normal sa folosesti 2 seturi de cauciucuri pentru ca traieste si furnizorul asa doar cu unu singur nu e bine ca cica e strutzo camila, hai sa fim seriosi ........
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@OFF:
4speed a scris:In al doilea as dori politicos sa te corectez nu se spune genti ci jante

Parerea mea:
JÁNTÃ, jante, s.f. Partea exterioarã perifericã a unei roþi de autovehicul, de bicicletã etc., construitã astfel încât sã permitã montarea pe roatã a unui pneu. ♢ Expr. A rãmâne (sau a fi) pe jantã = a) a avea cauciucul dezumflat; b) (fam.) a rãmâne fãrã bani, a fi lefter. [Var.: geántã s.f.] – Din fr. jante.
Sursa: DEX '98 | Trimisã de claudia, 3 Mar 2002 |

JÁNTÃ s. geantã. (Jantã a roþii unei maºini.)
Sursa: Sinonime | Trimisã de siveco, 4 Aug 2004 |


@ON:
Ce este bun la toate nu este nu la nimic. Parerea mea despre anvelopele "All season".
Cauciucuri de iarna cand este iarna si de vara cand este vara.
  • 4speed

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ursu82 a scris:@OFF:
4speed a scris:In al doilea as dori politicos sa te corectez nu se spune genti ci jante

Parerea mea:
JÁNTÃ, jante, s.f. Partea exterioarã perifericã a unei roþi de autovehicul, de bicicletã etc., construitã astfel încât sã permitã montarea pe roatã a unui pneu. ♢ Expr. A rãmâne (sau a fi) pe jantã = a) a avea cauciucul dezumflat; b) (fam.) a rãmâne fãrã bani, a fi lefter. [Var.: geántã s.f.] – Din fr. jante.
Sursa: DEX '98 | Trimisã de claudia, 3 Mar 2002 |

JÁNTÃ s. geantã. (Jantã a roþii unei maºini.)
Sursa: Sinonime | Trimisã de siveco, 4 Aug 2004 |


@ON:
Ce este bun la toate nu este nu la nimic. Parerea mea despre anvelopele "All season".
Cauciucuri de iarna cand este iarna si de vara cand este vara.




bai fratilor, mai puneti mana pe dictionar dupa noul domu!
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sustin si eu varianta cu cauciucuri dedicate pentru vara si iarna. Am nesocotit si eu sfatul altora care mi-au spus ca cele all-season nu sint bune nici iarna nici vara (plus ca acum 2 ani nici bugetul nu prea mi-a permis sa iau de 2 feluri), dar m-au dezamagit. Imi pare rau ca pe Astra cea noua (pe care am comandat-o ieri) nu se pun din fabrica cauciucuri dedicate (ci all-season).
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Iarna e iarna si vara e vara, eu am acum all season si cand a dat zapada parca aveam schiuri, nu cauciucuri
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
A avut cineva tangente cu (,) Continental Premium Contact 2? Opinii?
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu am avut tangente, dar sunt laudate de Auto Bild si Auto Motor und Sport. E unul dintre cele mai buna raporturi pret calitate. Unul ii da calificativ "ideal", iar celalalt "recomandabil". Zgomot redus si performante bune (nu extraordinare, dar bune).
http://www2.sicherbestellen...otorundsport.html
http://www2.sicherbestellen...ct2_AutoBild.html
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR