Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Genu_24

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y1.7DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am 2 anvelope de 185 si 2 de 195 care sa le pun pe fata si care pe spate?stiu ca ar fi indicat la fel dar...asa le am........?pareri?argumente?multumesc...
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La câte date ai dat, doar Mama Omida poate sã-þi rãspundã.
  • Genu_24

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y1.7DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2007

  • Mesaj Privat
de ce esti ironic.....?am spus ca am 2 anvelope de 185/65 R15 si 2 de 195 / 65 R15nu stiu care sa le pun pe fata si care pe spate, recomandat ar fi sa fie toate 4 de aceleasi dimensiuni dar eu asa le am ...si am cerut niste pareri , argumente ,cum ar trebui sa le folosesc.?..........cred ca m-am facut destul de inteles ...multumesc celor care ,,imi vor raspunde".....ok..masina este astra caravan 17 dti (era trecut si la profil daca ajuta cu ceva)...


Ultima modificare facuta de Genu_24 la Mar 29 Jan, 2008 9:13 pm
  • Marius Chiriac

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Genu_24 a scris:am 2 anvelope de 185 si 2 de 195 care sa le pun pe fata si care pe spate?stiu ca ar fi indicat la fel dar...asa le am........?pareri?argumente?multumesc...


All Bandi mi se pare ca a dat un raspuns cat de cat corect.
da si tu date despre masina iar colegii cu mai multa experienta te vor ajuta...mai mult ca sigur.
parerea mea ar fi ca sa iti pui toate la fel. Smile

bafta.


Ultima modificare facuta de Marius Chiriac la Mar 29 Jan, 2008 9:11 pm
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai probabil daca le vei pune pe fata vei avea ceva aderenta mai buna la plecare, iar pe spate probabil stabilitate mai buna(sa ma corecteze cineva daca gresesc)

si totusi, nu stiu ce informatii aveti nevoie ca e aproape sigur ca are tractiune fata.
ce a omis sa scrie e ca e un astra g caravan siesel 1.7 dti.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eram ironic tocmai pntru faptul cã nu ai dat dimensiunile anvelopelor, referindu-mã la toate cele 3 elemente de identificare ale acestora.
Acum, cã ai dat datele complete, pãrerea mea este sã pui pe cele de 185/65/15 pe faþã întrucât acestea sunt dimensiunile standard la astra iarl cele de 195/65/15 pe spate. Dacã le vei monta invers, viteza realã va fi mai mare decât aratã bordul.
Un alt criteriu dupã care poþi alege modul de montare este starea anvelopelor. Eu, la anvelopele de varã, montez pe faþã pe cele cu grad mai mare de uzurã, protejând astfel anvelopele mai bune urmând ca atunci când cele de pe faþã nu mai prezintã garanþia unei deplasãri în siguranþã, sã fie schimbate cu cele de pe spate iar acolo montarea unora noi. Iarna, prefer sã merg maxim 2 ani cu un set de anvelope, în al doilea montând pe faþã pe cele care în primul au fost pe spate. Dupã cele 2 ierni, le înlocuiesc pe toate. Dupã acest raþionament, poþi monta pe faþã anvelopele de 195/65/15 ca fiind cele de care trebuie sã scapi primele dar trebuie sã ai mereu grija vitezometrului.
Dimensiunile uzuale la astra sunt 185/65/15 sau 195/60/15.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR