Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut ,

De cateva saptamani a mai aparut o problema la masina si anume un balans al masinii atat la viteze mici cat si la cele de peste 70-80 km/h.Masina parca este barca si se simte cum are balans in spate.Din cate mai stiu si eu se poate sa fie telescoapele spate, insa astept cateva sugestii.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Asa este. Nu mai astepta, schimba-le!
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mersi mult de raspuns......sun acum la magazin sa imi spuna un pret.....


Trebuie sa schimb si arcurile sau pot schimba doar telescoapele?....Din cate am vazut , sunt separat
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Arcurile le schimbi doar daca este lasata masina (arcuri moi).
Skip ads

  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit pe forum niste amortizoare noi spate.Problema este ca sunt de Astra F si a mea este G.Exista posibilitatea sa se potriveasca?
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu o nelamurire.Masina a inceput sa aiba balans stanga-dreapta si nu stiu daca este din amortizoare sau din bucsile de la punte?!

Daca ar fi de la amortizoare , acesta este efectul? balans stanga dreapta?

Vreau sa mentionez ca anvelopele pe spate sunt foarte vechi!!!!! Zilele acestea le voi schimba, insa este posibil ca din cauza acestor anvelope foarte uzate masina sa aiba acest balans??!!!!!
  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ai rezolvat cu balansul? si a mea face la fel si vreau sa vad ce ai schimbat tu pt a rezolva problema. Multumesc!
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si la mine se manifesta asemanator; desi am pus cauciucuri noi pe spate (de vara, ce-i drept) si daca abordez o curba mai in forta, simt cum spatele o ia razna Rolling Eyes ; telescoapele nu troncane, in schimb au acel efect de balans cand apas pe spatele masinii. Intrebarea este: telescoapele sunt vinovate in acest caz?
PS Sper sa nu se supere edyionut ca am postat in topicul lui.
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Am rezolvat problema cu balansul.Totul era de la anvelope! , la mine fiind foarte uzate pe spate, unul chiar crapat( nici nu stiu cum n-a facut explozie).Am schimbat anvelopele si acum totul este ok.Cutimpul voi schimba si amortizoarele, insa nu din cauza aceasta avea balans masina stanga-dreapta.Amortizoarele defecte dau balans sus-jos.

SFAT : Nu faceti vulcanizare,echilibrat sau orice tine de anvelope la cei din DR SARII.Eu am facut acolo echilibratul de 2 saptamani si m-am dus la niste baieti de pe Sos Alexandriei, unde erau diferente de 3.5 si 4.5 pe fiecare janta.Acum masina merge impecabil.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Oarecum offtopic, dar ca sa nu mai deschid alt topic pe marginea amortizoarelor: de la un timp incoace Corsa mea a inceput sa troncane (se aude un bubuit infundat atat pe fata, cat si pe spate) la trecerea peste denivelari: in afara de amortizoare, flanse de amortizoare si bielete antiruliu ar mai trebui schimbat ceva? Poate troncani si de la atlceva (bucse, diverse, nu stiu Embarassed )?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR