Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut
De curind sint propietarul unui Opel Astra G 1.7 DTI , adus din Belgia , masina arata super bine , intrebarea mea este ce marca de ulei si ce consumabile de acest gen trebuiesc schimbate , nu de alta dar nu-mi pot permite sa schimb masina asta prea curind , multumesc.
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Distributie(curea, rola intinzator, rulment) + ulei + filtru ulei + filtru motorina + filtru aer + filtru polen.

Distributia este indicat sa fie import Germania.
Ulei, iti recomand 0W40 sau mai usor 5W30. Amandoua te tin 15.000. km. Eu am pus 5W30 marca Opel(produs de Aral). Ideal ar fi un Mobil1 0W40 dar costa nejustificat de mult.

Am facut totul la reprezentanta Opel West din Oradea. Am ridicat masina dupa 4-5 ore. A costat aprox. 13.000.000. lei. Sunt foarte multumit.

Nu neglija operatiunea asta.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Revin. Iti mai recomand sa faci o verificare completa a masinii la un service autorizat Opel. Nu vreau sa te dezamagesc, dar belgienii sunt renumiti pt. faptul ca nu au deloc grija de masini.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ar fi indicat sa verifici si nivelul lichidului la:
servo directie, servo frane, antigel.
De verificat instalatia de aer conditionat daca o ai.
Nu neglija rezervorul de apa pentru parbrize. Iti prelungeste viata lamelelor stergatoarelor de parbriz.
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
despre motor ce parere aveti , cam citi kilometrii ii garanteaza producatorul viata ?
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
am fost intr-un service care poate testa motorul de Opel , este drept ca nu este reprezentanta Opel , dar la teste a corespuns din toate punctele de vedere .Testerul care mi-a verificat masina dadea dor informatii ca nu a gasit erori dupa incheierea fiecarui test , motor , aer conditionat ,calculator etc trebuia cumva sa dea si ceva valori ?presiune ulei presiune pistoane sau alte cele ?
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
revin , de cind cu masina asta nu mai am liniste , ce producator pentru cureaua de distributie si role i-mi recomandati ?

Confused Multumesc
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca nu ma insel, motoarele diesel sunt prevazute sa duca 500.000. km.
Daca ii bagi un set motor, o iei de la capat.
Dar eu iti doresc sa poti schimba masina pe una mai noua inainte de cei 500.000.
Referitor la programele de test nu te pot ajuta. Eu am lasat masina la service si am luat-o cand a fost gata. Eu stiu doar ca mi-au verificat masina si mi-au dat OK.
Baietii de pe forum stiu mai multe in aceasta privinta.
S-o folosesti sanatos, sa te bucuri de ea si sa n-ai evenimente neplacute in trafic.
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc Libra pentru informatii si-ti doresc aceleasi urari si tie Very Happy
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Salutare!

Citeste si aici, s-ar putea sa-ti fie de folos :

https://www.clubopel.com/vie...88&highlight=
  • dor

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2005

  • Mesaj Privat
am si eu o neclaritate in ceea ce priveste testarea masinii
am fost la reprezentanta opel , mi-au testat-o si mi-au zis ca trebuie sa schimb un senzor( l-am schimbat) si in rest mi-au zis ca masina e ok
dar mi-au zis verbal asta, nu era normal sa imi dea un desfasurator cu parametri de functionare? mai ales ca nu te lasa sa stai langa cel ce iti face testarea. tu stai la o cafea in barul service-lui iar ei iti testeaza masina si apoi vine unu ( seful de atelier) si iti spune ca e ok.
eu sa am incredere in el?
la analizele medicale iti da un desfasurator cu toate analizele si iti da si cotele normale in care trebuie sa se incadreze. la masini de ce nu da la fel?
poate mecanicul ala e suparat pe mine si imi spune ca masina e ok , desi ea nu e, sau invers, ca nu e ok si ca tre sa-i schimb nu stiu ce piesa si de fapt masina nu are nimic.
cum trebuie procedat?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Dupa mine... CUREAUA de distributie (nu renteaza sa schimbi totul "doar asa, preventiv"), ulei bun+filtru, filtru aer, filtru habitaclu (astea doua poti sa le faci singur...) verificat placute de frana si eventual schimbate, ca si lichidul de frana si racire (fara economii la calitate...)
Restul este o pierdere de bani (dupa mine, evident...), evident ca daca intrebi pe mecanicii de la service, au interesul sa te impinga la cheltuiala Rolling Eyes
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La verificarea pe tester , am fost de fata si cred ca nu a fost o prefacatorie din partea mecanicului respectiv , am ceva cunostinte despre calculatoare si testul respectiv mi-a demonstrat ca a fost facut corect.Cit despre schimbarea de distributie sint nevoit sa o fac deoarece nu stiu cine a avut-o inainte si cum au fost facute reparatiile si reviziile tinind cont ca masina afiseaza pe bord 143.000 km sincer nu cred ca sint reali dupa ce am vazut cartea de service cam posibil sa aibe in jur de 165.000 km.De fel sint un tip mai grijuliu si-mi place sa risc cit mai putin.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea
Ieri am fost sa spal masina , toate bune si frumoase dar am observat ca in faruri au aparut aburi de apa .Intreb si eu poate voi a-ti mai intilnit situatii din astea si cum pot sa o rezolv , se da geamul frontal de la far sau cum ?
Crying or Very sad
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ca a patit-o sandu m bogdan....cauta la Opel Astra si gasesti acolo ....un topic cu subiect far parca.... Rolling Eyes
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
visse

io recomand curea de distributie gates sau contitech
role ina
sau kit distributie gates

astept si opinia voastra

mersi
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
La acea data se gasea doar Fartec! Si dac nu ma insel era (ady) de la Brasov...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR