Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • oxid73

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salutare Razz
ei bine urmaresc de ceva vreme toate posturile voastre... foarte interesante de altfel
sper sa nu mi-o luati in nume de rau, dar am vazut ca nimeni nu a solicitat si aceasta comparatie, pt ca eu unul nu stiu ce sa aleg

comparatia mea,care de fapt sunt doua:
1. vectra A vs cielo korea
2. vectra B1-si chiar B2 vs cielo executive(made in romania)

comentati va rog despre cost de cumparare, consum, costul pieselor de schimb,dotari, fiabilitate si ce va trece prin minte, fara menajamente, pe fata,din propria experianta cat si din vazute/auzite
asta pt ca la banii pe care ii am cam astea ar fi optiunile care imi plac, si sa nu uit...astea ar trebui sa fie masini la mana a doua...dar cred ca v-ati prins deja...
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Laughing
Am ramas mut....de uimire....si ce imi pare rau e ca au pus adminii limitare pe smile-uri.
Tu compari o masina care teoretic este buna spre foarte buna, fiabila spre foarte fiabila cu o masina (cielo) generatie 90 care peste asta mai e si facuta la noi. Mai degraba compari Kaddetul cu Cielo, atunci se poate vorbi despre comparatie.....dar....Kaddet s-a facut pana in 90. Cielo e pe platforma de Kaddet, cu ceva parti de directie imprumutate de la el si de la Astra F. Decizia....e clara
  • oxid73

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Toata comparatia mea a plecat in primul rand de la pret, iar eu tot catre vectra trag , nu catre cielo.
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
deci
avand in vedere ca la baza a stat OPEL , nu e greu de ales!
mie nu imi place deloc cielo (din orice punct de vedere).as alege opel cu ochii inchisi,dar asta e parerea mea...
(si acum fie vorba inte noi,suntem pe forum opel .... astepti pareri pro-cielo?! Twisted Evil )
Skip ads

  • oxid73

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu ma astept la pareri pro cielo, dar ma astept ca raspunsurile sa fie putin mai dezvoltate...si tocmai pentru ca voi sunteti posesori de opel am initiat acest subiect... care ar avea intretinerea mai convenabila/ieftina, fiabilitatea...sa nu zic chiar costul pe kilometru Embarassed ...pentru ca pe toti ne intereseaza sa circulam cat mai ieftin, si intr-un anumit confort, nu in carute...sau ratb Wink
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Desi am Opel doar de o luna iar pana acum am avur Nova GTI, am convingerea ca daca ar trebui sa dau 1 ban pe Cielo, nu l-asi cumpara. Gandeste-te la urmatoarele aspecte:
1. consum ridicat in oras
2. echipare spartana
3. locuri criminale in spate
Exceptand designul, chiar si Logan sta mai bine.
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dupa cum vad eu treaba vrei un cielo si iti mai raman bani sau te satisfaci cu un vectra si ramai lefter.
Daca ai noroc sa o prinzi buna prin cunostinte ia vectra daca nu ia cielo, eu am luat c-ul cu aproape 10 000 E 6-8 airbaguri, 2climatronic bison, radio cd, 140k km, 2.2 dti, geamuri si oglinzi electrice fata, scaune incalzite, atermic, geamuri ce se inchid la soare (sau cu tenta?!), volan toate directiile, scaun verticala, cotiere, pilot automat, abs esp, etc
Am prins un top speed de 205-210, ma pregatesc de 217.

Reparatii: telescoape spate, bieleta si capete bara, debitmetru, senzor temperatura, simering distributie, maneta pilot, switch ambreiaj, spray contacte pt radio si clima, (filtre, ulei)
+ design: genti aliaj, huse si presuri

toata distractia inca 1700E dar inca sunt multumit de masina Smile comparativ cu cielo lui socru-meu, comparatia la feeling intre cielo vs vectra c ar fi intre dacie si cielo, asta a spus-o socru.

Pro cielo: de banii astia iei 2 poate chiar 3, pe gpl mergi de 20 lei ca nebunu (nu mai sus de 90 ca segmentezi si mananca ulei), 2 telescoape pe gaz costa cat cel mai ieftin senzor la vectra, piese si mecanici pe toate drumurile si probabil ar mai fi.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Blasfemie! vectra vs cielo ...Smile glumesc

din start as zice ca la vectra A iesi mai ieftin la intretinere decat la cielo...vectra A = cal de povara, fiabilitate mult mai mare decat javra aia asiatica, consum mai mic..1.8ul meu ia mai pjutin decat 1.5-ul sau cat e ala pe cielo, si multe altele..in plus eu nu am pomenit in viata mea la o masina problemele intalnite la vreo 6 cielo, in care m-am urcat, ca in mers, sa simti cum intra aerul pe la manerul interior de deschidere a usii...poate erau cazuri izolate, dar sase?
personal, nu as da vectra A pe nimic altceva sub calibrul marcii Opel
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Oxid, am fost exact in situatia ta acum 2 ani, nu regret nici o clipa ce am ales.Vectra A este ff fiabila, iar daca iti iei si un motor C20NE ai forta, viteza, sprint.Un coleg de la munca are cielo.Intr-o zi m-a rugat sa il duc pana intr-o comuna de langa oras.Sa vezi ce ochi facea vazand ca am 120 km/h in viteza a 3-a!Deci raspunsul crede-ma ca nu poate fi altul:vectra A clar!Insa cauta bine si nu te infige.Eventual fa-i o testare inainte, macar compresie...am vazut si destule vectre neingrijite.Si vezi ca ai sanse sa iei una full, cu aer conditionat, geamuri electrice, oglinzi electrice incalzite, etc.Nu te grabi, chiar pe siteul asta vazusem o super vectra a, parca cineva din Hunedoara o vindea...pe fundal era castelul Huniazilor.Un pret corect ptr o Vectra A buna, din 94-95 reste undeva la 4000 E, poate creste daca are AC si alte dotari.Trimite-mi PM daca vrei sa mai vorbim pe tema asta.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... bre' fatilor iar o dati in SF-uri , daca n'ati avut Cielo cum puteti face comparatia ... ?


Dupa parerea mea(am avut doua Cielo inainte pe parcursul a 5 ani) Cielo este o masina numai buna pentru starea drumurilor in Romanica , ieftina la intretinere , foarte fiabila ...

Eu daca as' fi in locul tau as alege Cielo si iata dece :

Daca ai un buget de 5mii euro in varianta 1 , nu as' cumpara Vectra A pentru ca e Veche(fierul imbatrineste chiar daca scrie GM pe el) si ai baga bani in disperare in ea , e totusi Opel si piesele sint mai scumpe in comparatie cu Cielo . Vectra A ar fi din 95 iar Cielo ar putea fi si Executive deci dupa 2000 cu toate optiunile prezente la acea data pe Cielo - diferenta de 5 ani conteaza .

Vectra B-B2 nu poate fi comparata cu Cielo chiar si Executive , Vectra joaca in alta clasa .

Deci ar trebui sa pui in balanta : Vectra A cu Cielo Executive si Vectra B- B2 daca vrei sa dai mai multi bani .


Depinde citi bani vrei sa dai pe masina ... eu as alege ceva sa fie cit mai nou de banii aia .
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
iso a scris:... nu as' cumpara Vectra A pentru ca e Veche(fierul imbatrineste chiar daca scrie GM pe el) .


Si pe piesele mele de la Espero , din motor , scria GM . Pe toate Laughing
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Vectra B ar putea fi comparata cu Nubira 2... in rest, daca e vb de buget sunt de acord cu iso
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
e clar...a luat-o la vale rau de tot forumul asta..comparam vectrele cu cielo..astept cu interes comparatii Opel Omega cu Espero, Opel Astra cu Matiz etc. zau, oameni buni, fiti si voi mai seriosi.

cielo fiabil? si vectra A cum e? mai fiabila? Smile observ fenomenul asta la multi oameni: plafonarea pe un anumit segment de masina..."dom'le, e bun loganu, perfect pt drumurile noastre..nu e nevoie de mai mult"...si nu ii inteleg ce ii face sa nu zica "dom'le si alte masini sunt la fel de bune pt drumurile noastre"...riscul sa iei o vectra A sau B rupta in 2 e la fel de mare cu a lua un cielo rupt sau orice alta marca.

totul tine de atentia cumparatorului..nu ma laud, dar vectra asta A o am de 3 ani si o alerg in lung si in lat, fara sa stau sa ocolesc gropi sau sa o menajez cu ceva, scopul ei fiind de a produce lei ducandu-ma acolo unde e nevoie...in 3 ani, facand 90mii cu ea pana acum, am schimbat uleiul, distributia (cfm reviziei), 2 amortizoare si un capat de bara..si ma rog am schimbat bateria anul asta si filtrele...si atat. un capat de bara de ex, e 35 RON. asta ca sa dau un ex de fiabilitate si costuri de intretinere.

iar ca sa ma injurati si mai tare...fratilor...comparati masini din clase diferite..chiar daca au trecut anii... asta ca sa nu mai zic de marci diferite ca si calibru. daewoo nu poate fi nici macar comparat cu hyundai..imi pare rau pt ei dar asta e adevarul.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
b82cxh
Daca pe Cielo scrie Daewoo iar pe Vectra A scrie Opel nu inseamna ca ele fac parte din clase diferite - nu vorbim de apartenenta la "casta" .
Ele fac parte din fosta "clasa medie" dupa clasificarea acelor vremuri si avind in vedere dimensiunile masinii . Intimplator Daewoo producea masini la acea vreme datorita unchiului Gm care era furnizor principal de componenete . Daewoo se asambla la Craiova dupa chiturile CKD venite de la GM via Korea .

Sa stii ca pentru anii "90 Cielo a reprezentat o buna optiune pentru prima masina noua si sa ne amintim ca mai toate firmele care au crescut atunci au calarit Cielo in lung si'n latul tarii ca unele saracele au ajuns lejer si la 1mil km fara probleme , sint depasite , interiorul este de''a dreptul hidos pentru zilele noastre dar asta e .

Si cum pe mare parte din componentele Daewoo scrie GM nu are cum sa fie o asa mare diferenta de calitate/fiabilitate .
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cielo si Vectra chiar fac parte din categorii diferite: Cielo e ultimul Kadet restilizat, deci clasa mica, pe cand Vectra face parte din clasa medie. Daca vorbim de ambele SH, Vectra castiga clar. Daca e sa comparam Vectra SH cu Cielo nou, cred ca castiga Cielo, macar prin prisma faptului ca are garantie si e noua.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dodo daca Cielo la 4,5 m lungime , cit are , este in clasa mica atunci Vectra ta e din clasa subcompacta ... Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Lungimea nu zice prea mult despre clasa, ci latimea. Cielo are latime de 1662 mm, Kadet E are 1663 mm, Astra F are 1695 mm iar Vectra A are 1700 mm. Vectra mea are 1798mm. Cand m-am referit la clasa mica, m-am referit la Astra, Golf, ...

P.S. Lungimea Vectrei mele e 4611 mm Smile
  • johnalex

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sunt de acord ca opel e mai bun decat daewoo cat si despre vectra e mai buna decat cielo.
E am avut un cielo din 2001 la craiova 16v dohc 91CP otto 86gpl nou executiv cu GPL fabrica, deci ma costat pretul consumului mai putin decat la un diesel economic, in rest nu prea am bagat bani in ea, i-am schimbat curelele si filtrele la 60000, si placutele frana+tambur la fel si vreau sa zic ca are tenta de sanie+ geamurile electrice fata nu se mai deschid, si daca vrei sa faci cascadorii cu ea poti murii. acum dupa cativa ani face ca o barca din cauza suspentiilor.
pot sa zic ca se infige bine pe benzina se infige bine dupa 3000rpm.
Am fost cu ea la mare cu viteze intre 140- 175kph mers in gpl si a luat cam 10% gpl, am mers 700 si ceva de km, pot sa zic ca a fost o masina economic, am vandut-o in mare parte nu e deloc sigura.

PS. Nu manca deloc ulei nici acum la 70000km, acum vreau sa imi iau opel vectra d 1.9 CDTI 100cp noua 19610 E
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
iso a scris:Dodo daca Cielo la 4,5 m lungime , cit are , este in clasa mica atunci Vectra ta e din clasa subcompacta ... Laughing
pai numai barile au 50 cm impreuna.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
tata are Cielo (coreean, de prin 94) si pe aia mi-am cam facut si eu ucenicia in ale condusului (am condus vreo 25000km pe el). eu am acuma Astra classic (condus 44000km). nu ma pot pronunta despre Vectra, dar ptr Cielo:

Pro:
- la aceeasi bani ai sanse sa gasesti una mai "tanara"
- piese/service/intretinere mai ieftina
- daca nu esti chiar mare (in inaltime e OK, dar sa nu fii tare "lat") e OK.
- portbagaj mare (probabil comparabil cu cel de la vectra)
- confortabila la drum lung (probabil ca si Vectra e)
- motorul e destul de sprinten tinand cont de generatia din care face parte.
- daca ii montezi (sau are montat) gaz poate deveni o alternativa buna dpdv al consumului.
- zicea un coleg mai sus ca are un interior oribil, sincer nu mi se pare cu nimic mai spartan sau oribil interiorul de Cielo fata de ce le Astra de exemplu, si nici fata de Vectra A.

Contra:
- in oras consumul e mare dar depinde cum mergi cu el, taica-meu merge cu ~9-9.5%, eu sub 11% nu reusesc sa scot (in Timisoara).
- nu ai prea multe elemente de siguranta in el (dar nici o Vectra A de anii aia nu straluceste)


Parerea mea:
- daca as gasi la acelasi pret un Cielo si un VectraA, dar Cielo sa fie mai "tanar" si bine intretinut, as merge fara retineri pe varianta Cielo. Sunt fan Opel, dar de ce sa nu recunosc, de ce sa cumpar ceva doar fiindca e nemtesc si nu coreean.

PS: si vorbesc despre Cielo coreean nu asamblat la Craiova, daca e vorba de Cielo romanesc se schimba datele problemei.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR