Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
So... visul principal pe anul asta mi s-a indeplinit Smile

Am cautat cazare pe net, am gasit ceva care imi convenea ca locatie in Zell Am See si am facut rezervare telefonica pentru 3 nopti.
Pe net vroiau pentru rezervare plata integrala cu credit carda... fara sa aiba niste Terms & Conditions care sa explice ce se intampla cu banii in caz ca se intampla ceva neprevazut si nu mai ajung. Asadar am incercat telefonic si nu a fost nici o problema, m-am inteles in engleza.
Cost... 26e/pers cu mic dejun inclus.

Ca mica prezentare... Zell am See este una din cele mai frumoase zone din Austria, in Alpii austrieci. (cautati Zell am See pe google earth).
Acolo este un lac de munte marisor, peisase superbe si o groaza de obiective turistice in zona.

Prima zi am dedicat-o in totalitate faimosului drum montan Grossglockner.
http://www.grossglockner.co...eroad/routeguide/

Intrarea in zona costa 28euro/masina.
Este un fel de Transfagarasan... dar la o scara mult mai larga, drumul este impecabil, peisajele de vis... altitudinile la care se merge sunt intre 1500-2600m.

Am oprit de f multe ori, facut poze, admirat zona. Sunt niste muzee gratuite despre cum s-a construit drumul.
Peste tot sunt panouri de prezentare cu varfurile si panorama din zona.

Tot aici am urcat pe un drum extrem de intortocheat si abrupt (se urca cu treapta 1) la locatia numita Bikers Nest, pe varful Edelweiss, altitudine 2571m.
Este o parcare marisoara acolo, restaurant, zona de belvedere absolut superba.

Dupa asta am ajuns la un lacusor micut, unde era si muzeul despre constructia Grossglocknerului.

In momentul in care am inceput sa coboram pe partea cealalta, am zarit o telecabina cu care am urcat la 2600m... de unde am admirat iar privelistea.
Apoi am mers in continuare si am ajuns la unul din cei mai mari ghetari din zona.... se cheama Pasterze. Are 9km lungime... este impresionant.
Mi-am facut curaj si am coborat pe jos pana la el... a meritat din plin.
Cu asta s-a terminat prima zi... am ajuns acasa absolut rupt in 2 de oboseala si am cazut in pat Smile

revin maine cu poze si detalii despre celelalte 2 zile Smile
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
of, daca ziceai mai din timp te trimiteam la o pensiune 50% româneasca.... Smile (sotia patronului e românca)...
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca vorbesti de familia Manescu... am auzit de ei.

Sincer am preferat sa fiu 100% strain... oricum la Pensiune am stat extrem de putin, doar sa dorm si sa iau micul dejun.

Okay... revin cu poze. Le puteti vedea pe toate (de fapt e o selectie din cele peste 700 de poze) aici:
http://picasaweb.google.co....iaZellAmSeeKaprun

Cateva precizari la prima zi:
La ghetar era parcare gratuita enorma... pe vreo 4 nivele, restaurant, hotel... tourist info..tot ce vrei.
Pe ghetar a fost o experienta misto... pentru mine care nu prea merg la munte... a meritat din plin.
Cu mult inainte de a urca pe ghetar erau panouri in care precizau in 4 limbi ca "te bagi pe barba ta".
In mod normal mare parte din drumul spre ghetar se poate face cu un funicular... dar care in ziua respectiva nu stiu din ce motive nu mergea.
Atasez si un peisaj de pe varful Edelweiss:



Ziua 2:
Am fost la Kaprun Reservoirs - 2 baraje de acumulare cascadate... imaginile incep de aici:
http://picasaweb.google.co....91231988362928194

Ca sa ajungi la aceste baraje e destul de palpitant, drumul facandu-se in mai multe etape.
1. cu masina proprie... am ajuns pana la parcarea gratuita pe 5 nivele
2. am luat autocarul si am mers aproximativ 10min pe un drum de munte foarte intortocheat... plin de tunele in care nu incape decat o masina... soferii de pe autocar dementiali... mergeau prin tunelele alea de ziceai ca se agata cu autocarul de pereti Smile
3. apoi se ia un funicular, din cate am inteles e unul din cele mai mari din europa, din ce am vazut din poze cara cu el si autobuzele care sunt pentru etapa a 3-a de mers Smile
4. dupa funicular iar se merge cu autobuzul... din nou prin tunele si serpentine stramte... iar in final ajungi la cel de-al 2-lea baraj.

Primul baraj din pacate nu se poate vizita... dar se compenseaza cu frumusetea celui din dealm Moserboden...

Peisajele sunt din nou de vis... barajul este format din 2 arcuri de beton... apa din lac are o culoare verde turcuaz... in spate se vad ghetarii..etc.
Poti sta la o bere, vizita, manca, etc.
Intre cele 2 arcuri de baraje se poate urca pe un varf care iti ofera o panorama perfecta a imprejurimilor.



Dupa asta am coborat inapoi cu autocarul, funicularul apoi iar autocarul...
Am ramas masca cat de sincronizati sunt in privinta transportului.. totul este la minut...
Cand am ajuns jos cu funicularul au si aparut din tunel cele 3 autocare care ne duceau mai departe.
Am luat masina si am coborat cativa km pentru a lua telecabinele spre Kitzsteinhorn, 3029m.
http://www.kitzsteinhorn.at/en/

Imaginile incep de aici: http://picasaweb.google.co....91232134391816466
Urcarea la 3000m se face cu 3 telecabine.
Prima te duce pana la 1978m, apoi a 2-a la 2450m.

Aici, la 2450m e asa zisa Alpine Center.
O cladire super moderna cu tot ce vrei... echimapent de schi/snowboard, etc de inchiriat/cumparat.... restaurante... cabine de schimb, dusuri, wc..etc... tot ce vrei.
Este si cabina de schi, si tot de aici pleaca alte cateva telescaune pentru partiile de schi din zona.

Ultima telecabina si cea mai mare te duce la 3029m... pe Kitzsteinhorn. Acolo este din nou un complex construit pe stanca... are cateva restaurante, vedere panoramica de pe acoperis, un funicular care te coboara pe partii..etc.
Aici am stat destul de putin... cam 1h... timp in care am mancat la restaurantul Bella Vista... de unde ai o panorama super asupra partiilor si muntilor din zona.
Dupa care am urcat sus pe acoperis si am admirat zona... si vulturii care dadeau roate pe acolo.
Tot la 3029m este inca o zona de panorama... asa zisa Panorama Tunnel... ca sa ajungi la ea trebuie sa mergi pieton printrun tunel sapat in stanca lung de 375m care serpuieste si coboara. In tunel era extrem de umed si rece... Dar cand ajungi in capat ai o panorama criminala asupra celuilalt versant... dar si un vant cumplit Very Happy


Am coborat inapoi cu cele 3 telecabine... aproape de sfarsitul programului.
De mentionat ca tot acest sistem de telecabine este certificat ISO... si merge impecabil.

Seara ajungand mai devreme am dat o tura pe jos prin Zell Am See. Foarte frumos si cochet oraselul.
Era un fel de sarbatoare intrun parc de langa lac... la care intrarea era 6e/pers. Am zis pas... pentru ca eram obositi si nu aveam chef de aglomeratie.
Ne-am retras in curtea interioara a unui hotel de pe malul lacului si am admirat focurile de artificii care au fost cu ocazia asta.

Ziua 3.
Duminica fiind... trebuia sa ajungem acasa... drumul fiin de aproape 600km.
Plus ca si vremea se stricase... incepuse sa ploua marunt... asa ca am hotarat sa mergem la cea mai mare pestera de gheata din europa - Eisriesenwelt, langa Salzburg, in oraselul Werfen.
Stiam din pliantul de prezentare ca nu avem voie sa facem poze inauntru... asa ca suckerul de mine nu a mai luat aparatul foto.

Nu am stiut insa de peisajele superbe de care urma sa avem parte pana la pestera.
Accesul din nou se face in 4 etape.
1. urci cu masina pe un drum foarte abrupt si cu f multe serpentine
2. mergi pe jos cam 15min pe pe un drum forestier
3. urci 3 min cu telecabina
4. mergi din nou vreo 15-20 min pe o carare de munte amenajata pe marginea prapastiei... superba... dupa care ajungi la gura pesterii

Ce trebuie de stiut daca vreti sa vizitati:
1 - drumul e destul de obositor si daca nu aveti conditie fizica o sa transpirati
2 - neaparat sa aveti haine groase de iarna, in pestera sunt permanent 0-1 grade, indiferent de vremea de afara
3 - vizita dureaza cam 80min

Pestera are in total peste 40km lungime... este enorma.


Cum e inauntru:
absolut superb... sinistru... magnific.
Nu este curent electric... vizita se face in grupuri organizate cu ghid, cu un fel de lampi de miner alimentate cu carbit.
Ghidul are un fel de fitil de magneziu pe care il aprinde din cand in cand... si face o lumina extrem de alba si puternica. Eu am fost inspirat si mi-am luat din masina lampita de alpinist cu care imi mai luminam prin zona
Tot ghidul se duce in spatele formatiunilor de gheata si le lumineaza ca sa le puteti admira.
Sunt zone in care gheata are peste 50m grosime... si peste 1000 ani vechime... se pot vedea straturile ei.
In pestera sunt permanent 12 grupuri te turisti.
Duce-ti-va de dimineata... noi am ajuns acolo pe la 11... iar la 2 cand am iesit coada era de vreo 4 ori mai mare.
Poze din pestera si traseul pana la ea sunt pe siteul dedicat:
http://www.eisriesenwelt.at...hp?coType=photos#

Tot langa pestera este Fortareata Hohenwerfen, apare in ultimele poze.
Din pacate noi nu am mai avut timp s-o vizitam... poate data viitoare, dar cu siguranta merita.
http://www.salzburg-burgen.at/en/werfen/


Per total a fost extraordinar...

Ce nu mi-a placut, ce mi-a placut:
- camera in care am dormit era la mansarda... iar seara cand ajungeam era destul de cald inauntru de la soare
- micul dejun de la pensiune era cam la fel in fiecare zi... mezeluri si cascaval taiate milimetric, ceai, unt, oua fierte, paine, gem, branza topita. A fost totusi ok ca era stil bufet suedez si puteai baga in tine cat doreai. Cafeaua a fost excelenta si din belsug.
- strandul de la lac in care am vrut sa fac si eu o baie se inchide la ora 7... eu ajunsesem la 6:30... iar intrarea era peste 5euro... pana mea.
- faptul ca cereau intrare la acea sarbatoare a lacului... nu inteleg ce dreq ofereau asa deosebit de 6euro.
- parcarea gratuita la pensiune
- de pe google earth nu am vazut ca pensiunea era aproape de calea ferata... si noaptea era cam galagie de la trenuri... dar fiind obositi nu prea le-am auzit.
- mi-au placut parcarile gratuite de pe grossglockner si de la baraje. Si ce parcari...
- m-a distrat snitelul vienez... care vine cu gem si lamaie
- mi-a placut ca masina saraca s-a comportat excelent
- peste tot, chiar si la 3029m era plin de arabi... mulsumani sau ce erau... cu nevestele lor infofolite de li se vedeau doar ochii. Parfumati cu cate un bax de sticlute de parfum... cu tzoale de firma... cu cei 10 copii dupa ei... cele 3 neveste... erau peste tot...
  • Lili_peg

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am citit pe enrasuflate descrierea excursiei..suna excelent
te rog sa imi dai si mie mai multe detali...cazare, cam cat te-a costat in total...d'astea.Se pare ca merita din plin pentru un weekend. Multam.
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca nu am cheltuit mai mult de 400-500 euro... 2 oameni. (ma refer doar la Kaprun/Zell am See).
Cumparaturi nu am facut deloc... singurul lucru a fost un card de 1GB pentru aparatul foto Smile.. ramasesem fara spatiu pentru poze.

Asta fara motorina si drum.
Tu... plecand din Bucuresti... sub nici o forma nu poti face asta doar intr-un weekend. Minim 1 saptamana.

In rest... cheltuiala... chiar nu mai stiu... intre 8-35euro biletul de acces la diverse locatii... cred ca gasesti pe net la majoritatea dintre ele costurile.

- pe grossglockner este 28euro/masina/zi, nu conteaza nr de persoane. Este foarte important sa fii acolo cat mai devreme... si sa ai o zi frumoasa... altfel nu se merita. Eu intr-o singura zi nu am reusit sa vad totul...
Detalii aici: http://www.grossglockner.co...eroad/routeguide/
Sa nu ratezi sub nici o forma: biker's nest - e cel mai inalt punct de acolo... ai panorama superba la 360grade. Neaparat sa cobori la ghetar... pe jos sau cu funicularul... nu conteaza. Eu am ratat o pestera de gheata... si o cascada care cica sunt f frumoase.

- Kaprun reservoirs: ai detalii aici http://www.mittersill-touri...-Reservoirs_2.htm
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
am uitat sa precizez ca pozele nu le mai poti vedea la locatiile din primele posturi... acum se pot vedea la:

Grossglockner Alpinestrasse:
http://picasaweb.google.com...AlpineRoadAustria

Kaprun Reservoirs:
http://picasaweb.google.com...ReservoirsAustria

Kitzsteinhorn 3200m:
http://picasaweb.google.com...nhorn3200mAustria

Zell am See (poze din orasel):
http://picasaweb.google.com...621IulieZellAmSee
  • giovi_buru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
per total cat ai cheltuit? eu unl vreau sa merg si la ski, dar si la vizitat si vreau sa-mi fac o idee pt ce sa ma pregatesc!
merci
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Sorry dar chiar nu stiu... am stat pe afara in vacanta 3luni... nu am tinut sirul cheltuielilor.

Cert este ca in astea 3 luni ... am facut 13mii km... de la Iasi pana inapoi la Iasi, si am vizitat cat am putut de mult, doar in weekenduri sau sarbatorile legale de la ei cat a fost liber. De stat am stat in Strasbourg intr-un apartament inchiriat de prietena mea pe 1an de zile (bursa acolo).
  • giovi_buru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ok
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR