Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am facut un drive test cu Astra Classic II si m-am gandit sa spun si eu impresiile pe care mi le-a lasat masinuta, mai ales ca am si o intrebare pentru posesorii de acest model de Opel pentru ca as fi interesat de o astfel de masina.
Intrebarea ar fi: asa frane slabe au si ale voastre pentru ca asta pe care am condus-o era aproape ca un Cielo la frane (pedala tine destul de jos si se toooot duce cand franezi).

In ceea ce priveste celelalte capitole:
Directie - OK
Stabilitate - OK
Spatiu interior - cam mic, dar asta era Astra Compact, deci...
Calitatea instrumentelor de bord - MEDIU (multe elemente similare cu cele din Vectra A, care e deja o generatie batranaaaa si nu costa 13000 EURO.)
Ce mi-a placut foarte mult ca era super compacta, super "legata".
Inca un mare PLUS ar fi demarajul. Pentru motor de 1.7 CDTI m-a bagat in scaun destul Wink .
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Frana la mine este foarte foarte buna, sau cel putin muuult peste Vecta A 1.8i, Espero, ca sa nu mai zic de Cielo.
Spatiul interior este f. putin mai mic ca la Vectra A, iar motorul este slabut dar acceptabil totusi, comparabil cu un motor 1.6 8v.
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am avut una doua zile, de la DiBas, dar frana excelent, nci vorba de Cielo.
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
O fi avut asta ceva...
Oricum sper ca n-am suparat pe nimeni Smile
Skip ads

  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mai da si alte detalii, ca vad ca avem aceeasi masina.

Prin comparatie cu Vectra A ce anume ti-a mai placut/neplacut?

Nu am apucat pana acum sa conduc o Astra Classic si nu fac un secret din faptul ca urmatoarea mea masina are 80% sanse sa fie un Astra Classic.

Din pacate nu am absolut deloc timp de un drive test - fie la reprezentanta, fie cu masina cuiva, si de-aia intreb...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eu a scris:O fi avut asta ceva...
Oricum sper ca n-am suparat pe nimeni Smile

*
De ce sa superi, crezi ca se gaseste pe aici cineva din echipa care a proiectat masina Question Razz Razz Razz
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@sorin666
Nu, dar eu am cunostinte care daca le spui un minus al masinii pe care o conduc se supara.

@maddan

Fata de Vectra A:
1. multe elemente din bord sunt la fel - ceea ce imi place - dar avand in vedere diferenta de generatie consider ca este un minus.
2. frana in primul rand ca tine la jumatatea cursei de pedala, in al doilea rand nu tine atat de bine ca la Vectra A si fuge de spate masina
(poate pentru c[ nu are discuri si pe spate)
3. in ceea ce priveste modul cum ia gropile - sta clar mai bine Astra. Plus ca este mai compacta masina.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
1. Eu am avut Vectra si acum am astra dar nu regasesc mare lucru de la una la alta. Poate ca stil da, si chiar imi place, oricum e o clasa in minus, deci e un lucru pozitiv ca o compacta merge pe urmele clasei medii.
2. La mine frana de mana tine foarte bine, dar depinde si modul de utilizare... daca fuge spatele in curbe cu frana de mana trasa, inseamna ca e ok, daca asta voiai, sau nu am inteles partea asta.
3. Pai este suspensia mai noua, dar o vectra a scoasa pe poarta fabricii cred ca ar merge mai confortabil in gropi, iarasi revin la clasa masinii.
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu vad ce elemente comune ar fi la bord dintre Astra G si Vectra A, nici fata de Astra F. Ceasurile nu sunt aceleasi, are kilometraj electronic, display.Directia este mai buna, electrohidraulica, volanul se manevreaza mai usor ca la un Ford Focus. Cutia de viteze este precisa(mult mai buna decat la Vectra A), suspensia ferma. Am avut inainte un Mercedes Cobra, directia era mai usoara, ghidajul cutiei mai ferm iar suspensia amortiza foarte bine denivelarile, dar vorbesc de alta clasa de masina. Motorul de 1.7 este moale la turatii joase, de acea am luat de 2l, abia dupa ce intra turbina este vivace. Frana este este prompta, eficace, prinde sus, nu am de ce sa ma plang.
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
In legatura cu franele... intr-adevar m-am inselat... Confused
Adica nu m-am inselat, intr-adevar avea asta ceva la frane. Am o cunostinta la Opel si am mai condus masina o zi, dupa ce i-ar fi reparat franele. Se pare ca avea ceva... nu stiu ce (nu au vrut sa spuna).
Oricum, e ALTCEVA, acum franeaza. Laughing
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si a mea frineaza bine abia cind ajung pe la jumatatea cursei- dar in teste pe calculator a iesit bine.

Suspensiile mi se par destul de tari si fatza de un renault (clio) , gropile le simt mai bine.

directia mi se pare excelenta.

Loc mi se pare suficient in interior.
A mea e break asa ca nu fuge spatele.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR