Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In primul rind va salut si bine v-am gasit, dragi opelisti (este primul meu post pe acest forum). Mi-am comandat ieri un Opel Astra Classic II, cu motor de 1.4 benzina, culoare Argintiu Star, si o lista lunga de dotari. Wink Acum incepe lunga asteptare (2 luni si jumatate). Am mai avut in familie un Opel Kadett, care ne-a servit credincios mai bine de 12 ani (anul acesta a implinit 21 de ani). Foarte buna masina, numai cuvinte de lauda. Singura si cea mai mare problema la ea a fost tabla, care era putreda aproape in totalitate, dar in rest, o masina excelenta.
Ca sa revenim la Astra, am ales-o (si sper ca am ales-o bine) fiindca este o masina fiabila, in numar mare pe soselele noastre (si deci piese mai ieftine), si nu in ultimul rind, fiindca imi place cum arata. Chiar daca masina germana nu mai este ce a fost odata (oricum Astra am inteles de la dealer ca se fabrica in Polonia acum), mi se pare ca totusi este o masina aflata la virsta maturitatii, iar defectele descoperite pe parcurs au fost cit de cit remediate. Asta e subiectul care ma doare cel mai tare, sa nu fiu nevoit sa umblu in service (in afara reviziilor, bineinteles), si Doamne-fereste, sa ma lase undeva in drum.
Asa ca tineti-mi pumnii sa nimeresc o masina fara probleme, si voi reveni cu poze peste 2 luni si jumatate. Groaznica asteptarea asta... Sad
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Bine ai venit in club!
Ai facut o alegere buna, Astra G (Classic) si-a dovedit in timp robustetea. Si a intrat in al 11-lea an de productie...
Sa ne tii la curent cu evolutia situatiei.
  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Bine ai venit si ne bucuram sa avem un fan credincios opel de mai bine de 12 ani...astra fie ea in orice forma e cea mai fiabila masina, facuta parca pentru drumurile si buzunarele noastre.

Sa ai parte de mii de km fara probleme !
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Gata! Asteptarea a luat sfirsit. Simbata 1.03.2008 (adicatelea de Martisor) mi-a venit masina. E superba, ce sa mai zic. Nu-mi pare deloc rau ca am luat masina noua (cu toate ca deja ma saturasem de placa ca vai de mine cit pierzi si ca de ce nu-ti aduci de afara una sh), pur si simplu o masina noua nu se compara cu una sh.
Iarasi nu imi pare deloc rau ca am dat 350 E pe sistemul de sunet din fabrica (CD-player+6 boxe), si nu am facut ca altii sa imi pun ceva after-market. Se aude super, chiar nu am ce comenta.
Per ansamblu, sint multumit de alegerea facuta (deocamdata, sper sa nu cobesc si sa ma apuc si cu asta sa tot umblu prin service-uri).
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Stii ce urmeaza, nu?
POZE!
  • alex.breaz

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2008 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos, fara incidente si cu cat mai putine opriri in service Smile
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am comandat o Astra Classic in ianuarie si ieri mi s-a spus ca este in Gyor.
Ma bucur ca user-ul 205 este multumit de sistemul audio din fabrica deoarece il am si eu inclus in pachetul Adria.

PS. 205 suna a Peugeot. Sa stapanesti sanatos masina si sa te bucuri de ea. Asteptam poze.
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Scuze pentru dubla postare! Embarassed
Skip ads

  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru urari. Pozele vor urma, deocamdata sint in aparat, ca nu am apucat inca sa le descarc. Evident ca am facut poze chiar in curtea reprezentantei, cu masina inca fata-mare (4 km la bord si o vopsea curata si stralucitoare de iti venea sa o iei in brate).
PS: 205 vine de la prima mea dragoste (adica un Peugeot 205 XS '87 pe care il am de 5 ani, a fost prima mea masina, cumparata din banii mei munciti si adunati cu greu de pe vremea cind inca eram student si mai apoi salariat), si pe care nu m-a lasat inima sa o dau la programul Rabla. In momentul in care m-am inscris nick-ul asta mi-a venit prima data in minte si n-am mai stat sa ma gindesc la altceva.
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pozele promise:












  • 72DAD

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Bine ai venit in club! Sa o stapanesti fericit si sa fiti sanatosi amandoi! Inainte de Vectra pe care o am acum, am fost mandrul proprietar al unei Astre Caravan 1.7dti. Si acum imi amintesc cu mare placere de ea. Super masina !Atat de super incat acum un an, cand socrul meu si-a schimbat Skoda, l-am convins (usor de altfel ) sa-si ia Astra Classic.E tare incantat si el. Sa fie intrun ceas bun!
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru 205: de ce nu ai luat si pachetul Beauty?
cum se simte volanul de piele?
ai pachetul de drumuri grele?
Skip ads

  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@dr: da, am pachetul de drumuri grele. Ala a fost primul pe lista, la ce drumuri avem.
Volanul de piele mi-a fost "bagat pe git" cu pachetul Adria/Edition, chiar am intrebat cind am comandat masina daca nu se poate sa iau pachetul si pur si simplu sa nu imi puna piele pe el (era cistigul lor). Stiu ca toata lumea e innebunita dupa piele, dar mie mi se pare un moft. Mi-e groaza cind o sa inceapa sa se scorojeasca pielea de soare, ca o sa arate ca dracu. Eu am crezut ca e doar "cusuta" pe volan cu firele acelea pe dedesubt, dar am intrebat si e lipita, asa ca daca se strica, trebuie schimbat tot volanul. Sa ma apuc sa cumpar tot felul de solutii de curatat pielea si sa ii fur lui maica-mea din laptele demachiant Doina ca sa hidratez volanul (nu glumesc, chestiile astea le-am gasit pe alte forumuri si se pare ca dau rezultate). Plus ca pielea e cam tare, nu e moale cum am crezut eu, asa ca tot imi aluneca in mina daca imi sunt transpirate mainile.
Oricum, cind imi transpira mina, am in masina o pereche de manusi de condus, din piese, subtiri si cu care chiar ai "grip" la volan.
Cu pachetul Beauty, iarasi mi se pare un moft. Masina mi-a placut cum arata asa, fara pachetul Beauty (am vazut una in showroom). Singura chestie de care imi pare rau, dar din pacate nu mai ajungeau banii, ar fi airbagurile laterale. In rest, am cam pus de toate.
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cat a costat masina si ce culoare este?
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Argintiu Star.
Masina a costat 12.221E, la care se mai adauga 700RON cheltuieli predare, 533E garantie extinsa cu inca 2 ani, cu limita de km la 120.000km (ceea ce nu e cazul, ca in cel mai bun caz o sa fac cu ea 10.000 pe an), RCA 250RON si CASCO full pe un an 2.829RON.
Saptamina viitoare va mai trebui platit cam 1000RON taxele pt. inmatricularea definitiva si taxa de prima inmatriculare.
Deci toata povestea se ridica aproximativ cam la 13.800E.
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
205 a scris:la care se mai adauga 700RON cheltuieli predare


si totusi sunt foarte nedumerit de ce in cluj "cheltuielile de predare" sunt 350 de lei si in mures 700 de lei... vorba vine... cheltuieli de predare, ca acuma s-or invatat si ai nostri de la bucuresteni. anu trecut in vara cand am cumparat pentru tata un astra classic or stiut sa o predeie si fara alte cheltuieli, dar acuma cand mi-am comandat si eu masina mai trebuie adaugati 350 de lei.

in alta ordine de idei, sa o folosesti sanatos si la cati mai multi kilometri Wink

ah, si as avea o mica nedumerire... care e faza cu garantia extinsa? e o optiune oferita de un anumit dealer sau e o chestie generala de care poti beneficia la orice service (inclusiv in strainatate)? ca asa in linii mari daca stau sa ma gandesc bine la 500 de euro nu suna rau inca 2 ani de garantie.
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru 205: la ce fima ai facut CASCO? Am gasit in Bucuresti un broker de asigurari care ofera CASCO la societatea FATA pentru 464 euro/an cu franciza 0.
Ce ai primit pentru cei 700 RON? Cand te-au anuntat ca ai de platit aceasta taxa? Cand ai contractat masina sau la sfarsit?
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sa le luam pe rind Smile
@bobo32: garantia extinsa e valabila oriunde in Europa (practic e prelungirea garantiei de 2 ani oferita de Opel). Are si asistenta rutiera inclusa (adica daca ramin undeva cu masina vin dupa mine, daca nu o pot repara la fata locului ma tracteaza la primul service si imi platesc parca 4 zile maxim de cazare, sau masina de schimb din aceeasi clasa sau un bilet de avion pina acasa in limita a 600 de euro). Am citit in weekend cartulia si cam atit am tinut minte. Bineinteles ca garantia nu acopera piesele "consumabile" (adica daca ti se rupe un telescop nu intra in garantie). Este o lista cu piesele acoperite de garantie (bloc motor, frine, servo, componentele importante in general). Nu am acum lista la mine cu toate defectele acoperite de garantie, e acasa. Am zis ca tot e mai bine decit nimic, ca daca Doamne fereste se intimpla ceva grav (sa zicem crapa blocul motor), schimbatul m-ar costa un sfert de masina (zic si eu), si macar stau linistit asa.
@dr: atit casco cit si rca am facut la Unita. Probabil ca gaseam mai ieftin, dar cu Unita service-ul are decontare directa, asa ca daca e ceva, nu mai umblu de nebun sa fac hirtogaraie (fac ei totul). Casco e cu clauza de vandalism, furt (inclusiv in afara tarii) si bineinteles accident.
Taxa de 700 RON mi-au spus-o chiar de la inceput, nu au incercat sa o ascunda. De primit nu am primit nimic pt. ea, din cite am inteles sint cheltuielile lor cu inmatricularea provizorie/definitiva (cu toate ca e exagerata suma). Cine stie, poate intra aici si comisionul vinzatorului Smile
Apropo de predare, tot citisem pe forumuri ca puteai sa negociezi alarma, covorase sau alte maruntisuri. Ba chiar citisem ca unii dealeri dau cite o sticla de sampanie si un breloc. La mine, nimic. Am incercat eu sa fortez un pic nota, dar degeaba. As fi vrut macar niste presuri amarite, dar degeaba. Si ca sa fiu chiar circotas, puteau baietii din service care au pregatit masina sa ia o cirpa si sa stearga urmele groase de noroi de pantofi de pe usa soferului, cheder, boxa, etc.
Dar hai sa nu fiu nemultumit, ce e important e ca masina e in posesia mea acum, asta e tot ce conteaza Smile
  • viorel2123

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am luat aceeasi masina din Bucuresti si taxa de livrare a fost de 210 ron. Am primit si un set de presuri amarate pe care o sa le schimb cat de curand.
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ieri am ridicat de la dealer noua masina. Opel Astra Classic 1.4 verde metalizat (peacock), 5 usi. Pret 11585 euro, discount pentru medici 15%.
Dotari: pachet Family, pachet electric, pachet drumuri grele, pachet Beauty, pachet Adria, geamuri electrice spate, alarma.
Comanda data pe 19 ianuarie. Sunt multumit ca a venit mai repede decat se estimase la lansarea comenzii.
Radio-CD-ul mi se pare foarte bun, sunetul se aude bine in masina.
Nu am mai platit nimic in afara de pretul masinii, am primit si un set de covorase; mi-am facut singur RCA-ul.
In general sunt multumit de masina. Vineri plec pana la Piatra Neamt si voi avea o imagine mai buna despre ce poate masina.

Dealerul este Savian de la Radacini de pe Timisoara.

Voi reveni cu poze saptamina viitoare.


Ultima modificare facuta de dr la Mar 18 Mar, 2008 1:45 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR