Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • FLEUORN

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dragi fani OPEL !
Nu vad de ce nu am deschide si un subiect de discutie pentru SIGNUM !...atata timp cat exista unul pentru OMEGA ! model scos din productie!
Cei drept sunt DESTUI posesori de OMEGA dar SPER ca vor fi si de SIGNUM in aceeasi masura !
Cu stima !
P.S.
Din consideratie pentru ceilati SIGNUM-isti
Skip ads

  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutari!
NU vreau sa ma intelegi gresit, poate cineva (si eu) considera ca Signum e tot un Vectra C cu dotari ceva mai multe. Sincer si eu ma gandeam foarte serios sa-mi iau un Signum, apoi mi-am dorit un Bertone si in cele din urma mi-am luat GTS-ul pe care il visam, da asta-i alta poveste.
Bafta si numai bine!
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Intradevar, SIGNUM este proiectata pe sasiul lui VECTRA, avand doar ampatamentul mai mare. In rest este cam la fel ca un VECTRA, sa zicem. Totusi la condus cred ca este altfel, din cauza tehnologiilor folosite si tehnicii. Iar raspunsul intrebarii de ce nu exista o rubrica si pentru SIGNUM cred ca ti l-ai dat singur. Salutari!
  • adi adrian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Signum 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
AM UN OPEL SIGNUM COSMO DIESEL 150CAI
CAUZA POATE FI .DATIMI UN RASPUNS VA ROG MULTIN PRIMA SI IN A DOUA TREAPTA CIND PLEC DE PELOC TINDE SA MOARA MOTORUL DIN CE CAUZA POATE FI
MOTORUL ARE DOAR 13700KM.IAR IN TREPTELE 3-4-5-6MERGE CA UN AVION .
DIN CE
Skip ads

  • serbanescu ionut

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
este automata daca da iti intra direct in a treia
  • danka1

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salutare! am avut neplacerea de a descoperi prostia romaneasca. am cumparat un signum din germania si la RAR nu au gasit, de fapt nu stiau unde este seria la motor. m-au pus sa dau scutul de la motor jos si inca nu s-au dumirit. stiti careva pe unde se afla aceasta serie?
  • abamiha

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua domnilor!Acesta este primul meu mesaj pe forumul dumneavoastra, care este chiar un forum interesant.
Din pacate am intrat pe acest forum cu 2 probleme:
Am un Opel Signum 2005, motor 1,9 TDCI, prima problema consta in faptul ca in momentul cind accelerez, de la 1200-1500 de rotatii, pe linga zgomotul motorului se mai aude un alt zgomot perefect sincronizat cu cel al motorului, ca o comparatie ceva gen vâjâit (nu ma refer la cel al turbinei).Intrebarea este normal acest zgomot, este ceva specific, sau ar putea fi ceva anormal?
A doua problema este aceea ca nu se ridica indicatorul de la temeratura licidului de racire decit in mers, masina face caldura destul de bine, aici intrebarea este, care ar fi froblema:termostatul, sonda sau indicatorul de la bord.
In speranta unui raspuns, va multumesc anticipat.
  • spd85

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Signum 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si eu mi-am facut aceiasi problema : dc temperatura se ridica numai in mers. am mai vb cu cineva si la el aceiasi problema. acum daca si tie ti se intampla la fel tin sa cred ca asa trebuie sa fie. oricum daca afli ceva in plus te rog sa ne comunici. in legatura cu zgomotul nu stiu ce poate fi.
Skip ads

  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
danka1 a scris:salutare! am avut neplacerea de a descoperi prostia romaneasca. am cumparat un signum din germania si la RAR nu au gasit, de fapt nu stiau unde este seria la motor. m-au pus sa dau scutul de la motor jos si inca nu s-au dumirit. stiti careva pe unde se afla aceasta serie?


si eu am avut aceeasi problema, dar am fost indrumat sa dau in fata notarului o declaratie pe propria raspundere ca nu se poate citi seria motorului.
iar in cartea de identitate "la seria motorului" scrie "FARA SERIE"
  • vectra_turbata

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
incearca sa te uiti pe podeaua de la pasager, chiar langa pragul usii! acolo stiu ca este, dai covorasul la o parte si acolo trebuie sa o ai! si daca nu ai ce face intr-o zi desfaci canapeaua din spate si pe undeva sub ea trebuie sa mai fie ascunsa pe undeva (in cazul in care romanii nostrii "imprumuta" vreo masina de la nemti, acolo se uita nemtii!)
  • sica_tk

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
trebuia sa incerci la RAR varianta " vin din partea lui AUREL VLAICU ( cel de pe bancnota de 50 ron)"
Bagai cascavalul la scrumiera( asa e traditia) si sigur gaseau seria....
La toate motoarele de Opel exista problema asta " serie nelizibila"
  • medionion1956

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2003 Z 20 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am un Opel Signum 2,0 NET fabricat in 2003.L-am adus in tara anul trecut in noiembrie,mi-au gasit seria masinii din prima,au stiut unde sa caute,dar m-au tinut vreo 2 saptamani pana mi-a venit omologarea de la RAR Bucuresti.Cica modelul asta e primul inmatriculat in Romania si nu-l aveau in baza de date ca sa mi-o poata omologa pe loc dupa inspectia tehnica.
Skip ads

  • trecator

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Sunt nou pe forum, ca de altfel si nou posesor al unei masini Opel, in speta Signum/1910/120 CP. Este o masina SH din 2004.
Intrebarea mea este urmatoarea: este adevarat ca modelelele Signum au fost scoase din productie? Daca da, cu ce ne poate afecta asta, pe cei care detinem o asemenea masina?


Ultima modificare facuta de trecator la Vin 11 Apr, 2008 11:35 pm
  • trecator

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
...poate afecta asta, pe cei care detinem o asemenea masina?
  • danka1

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Sunt si eu mandru posesor al unui Opel Signum, 1,9 CDTI, 150 CP, 2005. Am cumparat-o in octombrie din Germania cu 11300 euro. Avea 178000 km. Cam multi dar sincer nu se simt acei km. Merge foarte bine pana acum. Singura problema v-am mai relatat-o, ceea cu seria de pe motor pe care nu au vazut-o cei de la RAR in prima zi dar in cea de-a doua, dupa ce am dat scutul jos au gasit cica, si asta fara sa-l cunosc pe Aurel Vlaicu:)). Am rezolvat-o fara bani dar cred ca apelam daca nu se gasea pana la urma. Intr-adevar nu prea am mai vazut decat cateva. In Iasi, unde locuiesc cred ca mai sunt inca vreo 2, din miile de masini care sunt in Iasi. Intreba cineva daca se mai fabrica - nu se mai fabrica, am intrebat in Germania si au zis ca masina este foarte buna dar e intr-un segment de piata unde alte marci de masini au suprematia si din acest motiv nu prea s-a vandut si s-a oprit productia. bineinteles ca am pus mai multe intrebari si nu am gasit hibe la masina. Ei nu e perfecta dar oricum pana acum nu am de ce sa ma plang. Sper sa mai scrieti toti cei care aveti signum ceva despre masina vostra deoarece nu sunt prea multe detalii despre masina. Si inca o intrebare - unde as putea gasi cartea tehnica a masinii in limba romana? Salutare!
  • fara

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
si eu am un opel signum, luat in noiembrie 2007, motor 1,9/150cai
din pacate cartea masinii tot in germana o am dar sper sa gasim o varianta si in limba romana
  • trecator

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
danka1 a scris:Salutare! Sunt si eu mandru posesor al unui Opel Signum, 1,9 CDTI, 150 CP, 2005. Am cumparat-o in octombrie din Germania cu 11300 euro. Avea 178000 km. Cam multi dar sincer nu se simt acei km. Merge foarte bine pana acum. Singura problema v-am mai relatat-o, ceea cu seria de pe motor pe care nu au vazut-o cei de la RAR in prima zi dar in cea de-a doua, dupa ce am dat scutul jos au gasit cica, si asta fara sa-l cunosc pe Aurel Vlaicu:)). Am rezolvat-o fara bani dar cred ca apelam daca nu se gasea pana la urma. Intr-adevar nu prea am mai vazut decat cateva. In Iasi, unde locuiesc cred ca mai sunt inca vreo 2, din miile de masini care sunt in Iasi. Intreba cineva daca se mai fabrica - nu se mai fabrica, am intrebat in Germania si au zis ca masina este foarte buna dar e intr-un segment de piata unde alte marci de masini au suprematia si din acest motiv nu prea s-a vandut si s-a oprit productia. bineinteles ca am pus mai multe intrebari si nu am gasit hibe la masina. Ei nu e perfecta dar oricum pana acum nu am de ce sa ma plang. Sper sa mai scrieti toti cei care aveti signum ceva despre masina vostra deoarece nu sunt prea multe detalii despre masina. Si inca o intrebare - unde as putea gasi cartea tehnica a masinii in limba romana? Salutare!

Salut!
Eu intrebam daca se mai fabrica in serie. Si contrar celor spuse de tine, am fost si eu la o reprezentanta Opel, am intrebat se mai fabrica si raspunsul lor a fost pozitiv. Ba chiar m-au intrebat cand facem comanda Smile
Acum nu stiu ce sa mai cred. Cert este ca, asa cum ziceai si tu, masina e foarte buna, atat cat am cunoscutot eu si cat am avut de-a face cu ea.
  • danka1

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu personal mi-am cumparat masina din germania si cei de acolo mi-au zis ca nu se mai fabrica, nu pentru ca nu e fiabila ci pentru ca segmentul de piata care vrea sa intre este full si nu prea a avut succes. asa mi-au zis cei de acolo. poate daca ti-au zis asa mai au pe stoc, si nu le-au vandut. Oricum eu sunt supermultumit de ea, nu am avut nicio problema. acolo dupa ce am cumparat-o i-am facut skimbu de ulei, filtru de motorina, jante aliaj si i-am umplut instalatia cu freon. si de atunci merge ceas. Succes si sper sa se mai bage si altii care au signum ca is putini si as vrea sa mai spuneti pareri despre aceasta masina
  • dan_armeanu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cumpar aparatoare vint ptr la geamuri ,, ptr opel signum
  • bzancu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2011 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
abamiha a scris:Buna ziua domnilor!Acesta este primul meu mesaj pe forumul dumneavoastra, care este chiar un forum interesant.
Din pacate am intrat pe acest forum cu 2 probleme:
Am un Opel Signum 2005, motor 1,9 TDCI, prima problema consta in faptul ca in momentul cind accelerez, de la 1200-1500 de rotatii, pe linga zgomotul motorului se mai aude un alt zgomot perefect sincronizat cu cel al motorului, ca o comparatie ceva gen vjit (nu ma refer la cel al turbinei).Intrebarea este normal acest zgomot, este ceva specific, sau ar putea fi ceva anormal?
A doua problema este aceea ca nu se ridica indicatorul de la temeratura licidului de racire decit in mers, masina face caldura destul de bine, aici intrebarea este, care ar fi froblema:termostatul, sonda sau indicatorul de la bord.
In speranta unui raspuns, va multumesc anticipat.




zgomutul acela intre 1200-1500 este turbina.
intrebarea mea este alta: cand accelerez si am sub 1500 rtm, desi masina are 150cp raspunde greu cu pedala la podea.
si cand sunt la relanti si accelerez, tre sa apas cam 1/5 din pedala si apoi incepe sa se accelereze.
se poate regla treaba asta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR