Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am obs asta ca sta bine pe turatii masina si scoate si un zgomot frumos dar in Buc mane nu prea ai cum sa schimbi la turatia recomandata de tine 2500-3000 pt ca ai masina in satnga dreapta fata spate si stii si tu....toata loomea merge la consum;))mai am totusi o intrebare pt tine pt ca vad ca ai corsa mai de dinainte de mine la cati km schimbi uleiul?astia zic la 15 k altii la 10k......tu la cati zici ca ar fi rezonabil?
Skip ads

  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
;(( bag picioru acu scoate fum la fiecare calcare apasata a acceleratiei?ce dreaqu sa ii mai fac?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1. schimba filtre aer si motorina
2. schimba uleiul ca ai o panarama, pune Mobil1 0W40
3. curata admisie si EGR
4. verifica dar cel mai indicat este sa schimbi distributia, ai lantul lungit
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La 10 mii schimb uleiul si filtrul de ulei si motorina. Cel de aer la 5000, iar din 2 mii in 2 mii de km il scot si il scutur, eventual si aspir. Acum am pus Mobil1 0w40. Cred ca la urmatorul schimb o sa-i bag 5w50 (din pacate nu exista si 0w50 Sad )
Skip ads

  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
deci sa inteleg ca mobil1 asta e mai bun ca Gm?am sa fac revizia ca tocmai am facut 10 mii d la ultima revizie si daca simptomele sunt aceleasi o sa schimb si distributia!apropos domnule Cuciureanu cat poate sa coste toata operatiunea de schimbare a distributiei?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
kalu a scris:deci sa inteleg ca mobil1 asta e mai bun ca Gm?am sa fac revizia ca tocmai am facut 10 mii d la ultima revizie si daca simptomele sunt aceleasi o sa schimb si distributia!apropos domnule Cuciureanu cat poate sa coste toata operatiunea de schimbare a distributiei?

Uleiul GM 5W30 este bun la uns porcul sau gardul in Romania, este mult prea subtire la clima de la noi. Pune Mobil1 0W40 si mai lasa "reviziile", ai sa vezi ca Mobil1 curata motorul foarte bine, dupa ce va ramine curat si la 5,000km este OK. Citeste si la Agila.
Referitor la distributie pret nu iti pot spune exact, ai lant+2pinioane+2patine+garnitura capac+surub fulie+....
Schimba distributia ca mai era unul la Tehnice cu axe rupte, si el se jura ca are km reali...vezi ca la motorul tau este o teava subtire care picura ulei pe lant, aia se obtureaza cu "black death" datorita uleiului schimbat la intervale mari cum fac cei din vest si asa apare o uzura imensa.
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu doresc sa va contrazic si nici nu imi permit avand in vedere recomandarea pe forum si cunostintele in privinta corsei,dar masina a fost cumparata la licitatie de mine din Franta ,nu de la "samsarii"nostrii!precizez ca masina scoate fum la o turatie de brusca de 2000-2500 in treptele 1 ,2 si rareori 3!in ceea ce priveste uleiul am sa fac cum mi-ai recomandat mobil 1 0w 40 w!io ma gandeam ca e de la motorina fumul pt ca nu mereu face asa.....orikum nu am cum sa scap prea curand de schimbarea distributiei....chiar daca e LANT?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
kalu printre altele incearca sa scrii "normal", orice cuvint de la inceput propozitie/fraza are majuscula, spatii, virgule...
Te duci in Vatra Luminoasa si iti cumperi ulei, ai poze si explicatii la Agila, prima si ultimele pagini.
Distributia pe lant are un singur avantaj ca nu se rupe, in rest numai belele care numai unii le pot sesiza... La tine sigur aia au schimbat uleiul la 15k si teava de ungere este colmatata = lant lung si nesincronizare intre vibrochen si came.
Posibil sa ma insel dar nu am avut asa ceva in ultimul timp. parca sunt Mama Omida Laughing .
Alt sfat e sa mergi la intilniri Joi seara dupa 18 la Polivalenta, saptamanal
Skip ads

  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
....in ceea ce priveste ortografia+gramatica ....va rog fara comentarii...fiecare cu stilul propriu!am sa efectuez cat mai curand operatiunea de schimbare ulei etc si curatare admisie si egr !de fiecare data cand am timp ma duc la polivalenta unde mai nou reusim sa umplem 2 parcari,dar nimeni nu poate da un verdikt clar ,si unde binenteles eram mai interesat de chip tuning sau late cele decat functionare in parametrii!
  • Calugarul Teofil

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2008

  • Mesaj Privat
il recomand cu caldura pe acel mecanic(DAN)mai sus mentionat,il cunosc personal.
recomand sa mergeti le el pt curatarea egr,apoi sa veniti la mine pt reprogramarea ecm cu un soft care face autocuratare egr sau pt scoaterea din functie a egr(calibrare euro 1)fara a afecta performantele motorului
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cat costa toata distractia?
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
azi am efectuat revizia de 10 000 km
am schimbat uleiul---Mobil 1 0w40,filtrele(aer,motorina,ulei),uleiul din cutie!sper sa merite pretul ridicat al uleiului...oriukm Gm este de rahat!M-am convins pe carca mea,adik dupa 10 000 era intr-o stare jalnica!acu tre sa curat injectoare si egr!sa vad unde?ma duc joi la intalnire sa vad care stie
Skip ads

  • negruflorin18

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea.Am si eu un corsa din 2004 1.3 cdti care bineanteles face figuri.Nu mi se aprinde nici un martor de bord,dar masina este clar mult mai zgomotoasa si motorul vibreaza mult mai tare,problema care ma sperie cel mai tare este ca turatia creste la relanti singura(cand pun frana) Crying or Very sad cel putin cand este rece si plec cu ea dk o las la relanti in mers(fara a pune frana) sare si pana la 1200rpm revine la 6-700rpm si tot asa ,ea normal fiind undeva la 600rpm.EGR este curat,masina fuge,mai se intampla sa dea si in nas in trapta a-2 a si a-3-a.Va rog frumos dk stie cineva un leac ii raman vesnic dator.
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
uneori asa face si la mine!cand vin pe franare se accelereaza usor singura!am intalnit la un coleg pe forum treaba asta si el avea numai 4000 km si masina luata de noua!nu cred ca vreo problema
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am efectuat cca 700 km de lunea de trecuta cand am pus mobil 1 0w40!concluzia:masina merge mai rotund,fumul e prezent doar la demaraj de tip blana(4500-5000 rot/min)si doar in trepte 1 si 2!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR