Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu imi mai place foarte mult cum se aude muzica in masina si as dori sa "upgradez" sistemul original al masinii.

Device :



Ce sa folosesc ? Un tub de bas sau un woofer ? De ce tip ? Imi trebuie statie de amplificare ? (mp3-ul scoate 4*50W). Am auzit de la niste "neavizati" ca nu trebuie neaparat statie, dar nu am incredere in parerea lor. Ce imi mai trebuie ? filtre ceva?
Skip ads

  • sfi16v

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1990 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
pentru subwoofer garantat iti trebuie statie.casetofonul singur abia urneste membrana unui subwoofer si nu se aude mai nimic.pune o statie si un subwoofer cu cutie trapezoidala ca sa ocupe mai putin spatiu in portbagaj
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Poate posteaza vectradti cat a dat pe statie si tub, eu am fost multimit cum se aude la el, iar pretul...
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
1.HU : CDP Stock - Blaupunkt CDR500 (4x22W RMS) - 5 milioane (SH - THX Corneliu ! )

2.Statie amplificare - Blaupunkt GTA 270 (2x70W RMS / 1x200W RMS) - 2,5 milioane (noua - combinatie Smile )

3.Subwoofer JBL CS1200T (125 W RMS) - 3 milioane (nou - Tornado Trade)

4.Filtru hi-low pus pe HU (CDR500 nu are iesire de statie) (2milioane - inclusiv cabluri+montaj)

TOTAL : 12,5 milioane
Statia o tin undeva pe la 50-60%. Se aude exact cum am eu nevoie : nici mai tare, nici mai incet Very Happy !
In concluzie, eu zic ca merita banii, daca stai sa te gandesti ca un mp3 mai de neam il iei la banii astia.
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Tocmai, eu am dat pe sony-ul ala 10 mil acum 1 an jumate de la metro..

Am gasit un tub la un amic, dar l-am testat folosind o statie de 220 alimentata de la priza si se aude cum vreau eu. In concluzie trebuie sa-mi gasesc o statie de masina.

Intrebari : Statia unde o pun? in portbagaj? De unde iau semnal pentru ea avand in vedere ca as vrea sa pastrez si boxele masinii conectate in acelasi timp cu tubul. Merge sa iau semnal in paralel cu o boxa ? E nevoie si de filtru pentru tub ?
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ai iesire din HU pt amplificare. lasi boxele asa cum sunt, scoti semnalul neamplificat din HU -> statie si apoi pui cutia pe statie. mai simplu nu se poate. pui statia unde vrei tu, doar sa aibe spatiu in jurul ei pt racire. in protbagaj e cel mai bine.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Thanatos, nu sunt familiar cu termenul HU. Te rog sa explici. Daca HU = Sony-ul, atunci el are asa : Iesire cu mufa care se conecteaza in mufa masinii, si 6 iesiri cu mufa RCA (front left, right etc). Am incercat sa pun tubul pe toate iesirile RCA si cand puneam, nu se mai auzea in cate o boxa, dar tubul nu facea nimic (mentionez ca am incercat si cu polarizare inversa).
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 23 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2005

  • Mesaj Privat
HU = head unit (adica orice player)...
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Slick a scris: si 6 iesiri cu mufa RCA (front left, right etc). Am incercat sa pun tubul pe toate iesirile RCA si cand puneam, nu se mai auzea in cate o boxa,

Eu am tot un Sony instalat pe masina, pe panoul de spate sunt mai multi conectori din care 6 sunt mufe RCA 4 iesiri cate doua fata-spate si doua intrari (bus audio in) pentru CD/MD changer. Folosesc intrarile(CD changer) si iesirile (direct in statie) nu am nici o problema, verifica sa nu fie din alta parte problema.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Slick a scris:Am incercat sa pun tubul pe toate iesirile RCA si cand puneam, nu se mai auzea in cate o boxa, dar tubul nu facea nimic (mentionez ca am incercat si cu polarizare inversa).


Ai pus direct tubul pe iesirile alea? daca da, e normal sa nu se mai auda, ca le ºuntai. Sunt iesiri line-out, adica tre mai intai amplificate de statie, care are rezistenta de intrare de ordinul zecilor sau sutelor de Kohmi...
  • sfi16v

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1990 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
statia se conecteaza la cass prin 2 sau 4 mufe pe care in mod sigur le are sony-ul tau . ori are 2-4 gaurele rotunde in genul celei pt antena ori ies 2 cabluri cu mufe din spatele lui.acolo se pune statia iar subwooferul se leaga la ea nu la cass.
tu degeaba ai legat subwooferul la cass,mai ales daca era ceva puternic ca nu are putere sa se auda.
  • Jacks

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Imi puteti spune si mie va rog cum se poate scoate semnal ptr. amplificator din HU- vdo cdr500, dar mai detaliat ca pricep mai greu. deh....varsta
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
este f simplu, se face prin montarea pe iesirile audio a unui filtru de sunet hi-low.
  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Merge bine CDR-ul? Ma bucur ca nu-ti face probleme!!! Alpine-ul meu se aude bestial cu boxele originale, fara nici o amplificare! Bestial ... pana la un anumit volum, bineinteles Laughing
Apropos, vezi ca poza nu e corecta, ala e VDO, tu ai altceva!!!
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR