Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Stie cineva vreo solutie de eliminat micile zgarieturi de pe parbriz?
Eu as vrea de fapt sa curat sticla exterioara a farurilor, pentru care mi s-au sugerat doua variante:
- o solutie pe care o folosesc ceasornicarii pentru sticla ceasurilor de mana
- o solutie pentru parbrize.
Problema e ca nu stiu un nume, o marca sau alte date despre nici una din ele. Doar mi-au spus niste prieteni "vezi ca este o solutie d'aia... da nu stiu cum o cheama".
Am mai incercat cu polish pentru vopsea, s-a mai imbunatatit ceva, dar parca ar mai incape...
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
huh? exista asa ceva? parbrizul meu are orgasm numai la gindul asta!
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
exista ceva, chestia cu ceasurile e sigura. Ba mai mult, am auzit ca ar fi ceva asemanator pentru display-ul telefoanelor. Dar o marca, un nume de produs... habar nu am..
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
am gasit eu o chestie pe net.

www.quixx-polish.de/down...quixx-english.doc
www.quixx-polish.de

produsul l-am gasit de vanzare la o firma de computere din CJ.

www.intend.ro si acolo download la oferta (xls)
www.intend.ro/expandibles.htm

pretul zice ca ii 400mii.

Toata chestia e ca nu stiu nimic dovedit despre chestia asta. Daca face careva experimentul, chiar il rog sa posteze aici sa vedem si noi rezultatele.


Apropo de intretinere masina, am comandat tot pe net o chestie la care ii zice "car polisher". Am primit pachetul, ii o chestie Smile cu 3200rpm care are si ceva rotatie "excentrica". N-am apucat s-o testez, pentru ca vremea nu e prea grozava. We asta nu pot, ca plec intr-o delegatie, dar we urmator, daca e vreme buna in mod sigur o sa facem miscarea (sintem 4 oameni care am pus banii). Jucaria am luat-o de pe comenzi.ro. Daca o folosit careva jucaria va rog sa-mi comunicati rezultat si mod de lucru,ca sa nu facem vreo prostie.
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
TOCMAI MI-A SOSIT XERAPOLUL !!!!! Am rugat pe cineva sa imi cumpere si azi a sosit de la Cluj.

Am curatat farurile mele mate si ingalbenite si acum sunt ca noi. Sper ca a scos zgarieturile, nu doar le-a acoperit. Acum sunt lucioase si transparente, dar parca au iesit prea bine ca sa fie adevarat Smile Smile Smile
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@kapix
cit a durat de cind ai comandat si pina ai avut xerapolul?
  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
kapix.. niste poe dak ai cu farurile.. after / before Laughing ... as incerca si yo
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
1. Am comandat luni si a venit joi. Dar am comandat la o cunostinta, studenta la Cluj, si tocmai s-a terminat sesiunea Very Happy (am economisit cheltuielile de transport)

2. Nu am poze inainte, dar pot sa va spun ca erau groaznice. Cand am cumparat masina erau complet galbene si opace. Le-am curatat cu pasta Prevent pentru caroserie, dar desi s-a cunoscut, rezultatul nu a fost spectaculos (ca sa va faceti o idee - tot nu se vedea becul). Acum nu are rost sa mai pun poze (nu am camera digitala decat la telefon si calitatea ar fi oricum slaba, iar daca nu am facut si inainte...), dar pot sa va garantez ca sunt ca noi.
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
inca o precizare: recomand produsul la cine ARE NEVOIE de el. Va spun sincer ca nu am mai vazut faruri ingalbenite in asa hal cum erau ale mele. Am vrut sa mentionez asta pentru ca nu cumva sa aveti faruri noi si sa va doriti sa iasa xenoane, iar pe urma sa ma injurati pe mine Twisted Evil
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
uite ca am reusit si un before/after. Cine este curios poate vedea doua poze in garajul meu. Din pacate calitatea imaginilor difera, fiind facute in conditii total diferite. Poza facuta inainte de folosirea XERAPOL-ului este de fapt o bucatica (detaliu) dintr-o fotografie in care aparea din greseala farul... Se vede diferenta si la culoarea masinii, mai clara in poza a doua.
Ar fi fost frumos sa fi facut o poza chiar inainte de aplicare, dar nu mi-a trecut prin cap si in plus eram si foarte nerabdator.

PS> intre timp am mai gasit o poza in care se vede farul, de data asta si dintr-un unghi mai apropiat de cel in care am facut poza de "dupa". Am adaugat-o si pe asta la garaj. Oricum, diferenta zic eu ca e clara...Si am testat produsul si pe alte plastice "albite" de soare. Efectul este identic.


Ultima modificare facuta de kapix la Sam 25 Jun, 2005 9:25 pm
  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
se pare ca la mine nu era asa "grav" ca la tine...in prima faza... eu pot zice chiar ca erau mai bune putin decat la tine dupa aplicare... dar tocmai am schimbat masina si tinand cont ca e de la sfr. lui 2003 nu are probleme de genu... Wink
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@kapix
acu ceva vreme (vreo 2 ani) am facut un polish cu unul din baietii care lucra la expertauto (astia fac polishare + detailing aici in Buc; exista si citeva topicuri la ingrijire si intretinere)
ce m-a uimit a fost ca si pe stopuri (care-s tot de plastic) efectul a fost spectaculos. Numai ca treaba costa destul de mult...

Deci, daca tot ai "minunea" fa o incercare cu "inainte" si "dupa" si pe stopuri si zi-ne cum e...

Oricum eu mi-am comandat.... rau n-are cum sa fie si personal cred ca merge si pe faruri/stopuri care au doar acele zgirieturi fine dar care matuiesc suprafata...
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pot sa fac si asta, dar nu prea are sens. Stopurile sunt in stare foarte buna iar eventualele mici zgarieturi care le-au avut le-am inlaturat cu pasta Prevent. Daca ale tale sunt "matuite" iti garantez ca vei vedea diferenta. Eu zic ca se observa si din poze, dar pe viu efectul a fost mult mai evident (inainte nu se vedea oglinda de la far...). Urmatorul pas pe care il voi face este curatarea lor cu hartie abraziva cu granulatie 1600 (conform instructiunilor) urmata de un nou polish. Asta pentru a ma asigura ca zgarieturile au fost eliminate, nu doar acoperite.


Ultima modificare facuta de kapix la Lun 11 Jul, 2005 11:52 am
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
weekendul asta am facut si eu operatiunea.
INCREDIBIL!
daca la faruri (cu ele am inceput) efectul a fost ok, pe stopuri e absolut uimitor...
pot sa zic ca mi-am luat stopuri noi cu doar 30 lei grei!!!

Mi-am comandat si EVI QUIXX (polish vopsea, are 2 tubulete, unul pt polish si-altul pt lustru-finisare)
E ok. Nu ma asteptam la minuni (pt ca am niste zgirieturi care stiu ca nu pot iesi decit la polish cu masina orbitala si in mai multi pasi...)
Arata altfel masina!!!

Si ca sa nu fiu off topic, voi incerca pe o portiune mica a lunetei -sau parbrizului- cu una din acestea 2...
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Fiind cel care a deschis topicul, imi permit sa afirm ca nu esti deloc off-topic. Eu cautam un polish de parbriz cu care sa imi curat farurile Very Happy
Neshte poze inainte si dupa?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
inainte Sad
(n-am camera digitala....)
dupa, fac cu cea de la serviciu si le postez.
N-are insa rost sa fac poze ale capotei si portierelor (acolo unde am dat cu Quixx) pt ca nu se vor vedea detaliile...
Stopurile insa...

Azi am fost in service sa verific ceva la bieletele antiruliu... i-am povestit mecanicului de polishul asta si mi-a zis ca si ei fac pt faruri urm chestie:
curata cu smirghel - granulatie 2000 - si umed, bine de tot farul pina il matuiesc (pt a elimina zgirieturile mai adinci) si apoi cu polish normal...
iese farul ca nou...
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Very Happy
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Stiu ca sunt cam offtopic insa tre sa intreb: daca iti cumperi polish si vrei sa faci operatia in fata blocului cum procedezi??
Nu de alta dar de data trecuta de cand mi-am dus masina la spalatorie am ramas oleaca paff.... Shocked m-am jurat ca nu mai trec pe acolo si as vrea daca se poate sa il "aplic" acasa.... Very Happy

Se poate sau nu???.....Exista vreo metoda speciala sau vreun aparat special pentru polish???......
Mentionez ca e pentru vopseaua de pe masina acest polish Embarassed
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1755
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@mikky-scuze nu am cautat ... Embarassed
Ma gandeam ca daca se discuta aici despre polish nu s-a mai discutat... Smile

My bad Embarassed Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR