Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
stie cineva de unde se repara indicatorul de benzina,cateodata merge cateodata nu,ar trebui sa aiba un reglaj pe undeva pe la rezervor,dar nu am gasit nimic,specific ca am un kadett 1.8i din 86 si din auzite cica ar fi o boala de kadett asta cu defectarea acului de benzina.Va multumesc anticipat pt sfaturi
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
De reglat nu ai ce sa reglezi, verifica contactele/firele de la sonda litrometrului (rezervor)
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Desfa sonda, verifica plutitorul, curata contactele.
Intr-adevar este boala si la Kadett si la Ascona.
Totusi are un reglaj : dupa ce ai strans capacul de pe rezervor pana la capat, el mai are o marja de cca 15 grade, ai sa il poti alinia oblic/vertical. Mai multe detalii iti poate da dragoshel.
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
va multumesc pentru sfaturi,o sa ridic pe o rampa masina cu proxima ocazie sa vedem un pic ce se poate regla pe la rezervor
Skip ads

  • dragoshel

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
nici nu e nevoie de rampa...o ridici pe o bordurasi acolo pe cric .E suficient

P.S. la cat de batrana este iti sugerez sa fii pregatiti cu 60 cm de furtun de benzina, sertizat ca sa schimbi furtunurile care vin din conducte in rezervor(tur si retur).Chestia asta mi-a prins tare bine sambata
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
inca o chestie,ce vreau sa va intreb,la voi in bord,pe kilometraj,undeva intre 40-60/km h nu aveti o bulina rosie? ce semnifica aia? si as mai avea o dilema.acul de benzina nu merge deci ii fac calculul dupa km. e posibil ca in oras sa consume 11 l/100 iar in afara cu o viteza constanta 100km/h(asta e vitexza economica la modelul meu) doar 5.2 l/100.Am motor de 1.8 fratzilor!!! e cam mic consumu extra nu credeti?
  • dragoshel

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bulina aia rosie reprezinta viteza de 50km/h - viteza maxima legala acceptata universal - care o au toate masinile din lumea asta...ma rog majoritatea covarsitoare.
Daca ai motor de 1,8 oricare ar fi el ...injectie sau benzina poti sa te declari super multumit ca ai 11/100 in oras, dar 5,2 in afara ...e cam mic....mult prea mic...mai incearca sa il mai faci odata, Shocked
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sa stii ca i-am facut consumul de mai multe ori la drum intins si bun,am mers de multe ori Sighisoara-Brasov si la fel mi-a iesit 5.2-5.5. Intr-adevar ar putea fi un calcul eronat intru cat rezervorul are si o anexa de 5 litri(rezervor-dublu) si e posibil ca eu cand fac plinul cand ajung la capatul distantei calculate respectiva rezerva sa nu se umple/eventual partial si atunci imi da un consum de Tico Wink repet:ar fi o varianta,desi nu prea cred ca ar fi plauzibila
Multumesc mult oricum pt pareri,e bine ca mai ai cu cine sa iti impartasesti experientele cu "bunicutzele noastre"
  • Melinte Razvan Constantin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Indicatorul de benzina se poate repara astfel: Te bagi sub masina, fie folosesti cricul, fie pe o rampa, sa ai un lighean la tine ca o sa curg 2, 3 litri de benzina, chiar daca zici ca e pe zero, scoti mufele de la indicator, desurubezi inspre stinga capacul de la rezervor, si tragi incet. Atentie la garnitura. Daca e uzata o schimbi cu una noua. Scoti indicatorul de nivel si cureti contactele cu alcohool tehnic. Eventual mai tensionezi un pic acul (iti dai seama imediat) care luneca pe scara. Verifica daca butoiasul(de plastic alb) nu are vreo spartura. Se monteaza la loc. In general , ca sa indice acul de benzina, sa ai mai mult de 10 litri in rezervor, si o sa vezi ca se ridica acul de la bord. Daca nu, te duci la dezmembrari si cumperialtul. Costa cam 30lei noi(300000lei) si o iei de la capat. Poti verifica daca indicatorul este bun cu un aparat de masura. Daca totusi indica deci e bun si acul de la bord tot nu arata, inseamna ca ai un fir intrerupt sau la ceasul indicator de la bord. In acest caz, cumperi si verifici cu ohmetrul firele. Succes.
P.S. IN 99% din cazuri daca freci contactul se rezolva apoi totul. Stind cu rezervorul gol, cuprul se mai si oxideaza. Succes
  • parasutistul

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1994 C25XE V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am avut si eu problema asta la Gsi (Kadett 1.8) masina a stat vreo 6 luni ca eram plecat ,cand m-am intors nu mai mergea indicatorul (in cazul meu digital)insa am scos doar papucii de la contactele de la sonda,le-am curatat ,le-am pus la loc si gata!--Deci fara sa mai demontezi sonda de pe rezervor cred ca ai o sansa-incearca!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR