Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ciao din Timisoara. Sunt de ceva timp pe acest forum si am vazut ca se ofera multe sfaturi practice pentru ce-i interesati.
Sunt intr-un mic impas si va rog sa ma ajutati cu ceva hints.
Doresc sa-mi schimb masina (am Opel Vectra B 98' momentan).
As dori una care sa-mi consume vreo 5-6% l de motorina in afara (actuala ia 7% benzina), sa arate bine, si sa fie dupa 2002, second si undeva pana in 15 mii E. De punctat ca la drum lung conduc sportiv (cat ma tine pedala).
Mentionez ca ma duc s-o iau din germania si as vrea ca in 15 mii sa imi iese totalul cu tot cu inscriere.
M-am gandit la urmatoarele :
- BMW 320d (dar nu as renunta la opel - is sentimental Smile )
- Audi A3 (din ala nou cu grila mare - nu cred ca gasesc in banii astia)
- Golf 5 (as vrea eu GTI dar nu se pune problema la banii)
- Opel Astra 2005+ (de care ma sfatuiti ca-s multe modele de motorizare si caroserie)
- Opel Corsa NEW (merita ?)

Daca aveti si alte idei care se incadreaza in cerintele mele va rog sa le specificati (eu la astea m-am gandit).
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
BMW 320d- ai dreptate, sentimentalismul asta...........
Audi A3 - cam greu de gasit
Golf 5 - GTI cu consumul care il vrei tu, poate daca sta inn garaj
Astra- ar merge cu un motor CDTI de 100,120 sau 150 Embarassed
Corsa mi se pare cam mica in comparatie cu ce ai acum

VW Golf are si motorizarea de 1.9-105cp sau 140cp care mi se pare destul de bun consum-performante
Bineinteles ca am votat cu Astra
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mersi de ajutor. Astra am votat si eu initial ca sa vad dupa aia nr de voturi Very Happy. Imi place mult forma ei si-s fan opel. si mi-as lua 1.7 CDTI ca am auzit ca are consum mic rau Very Happy.as vrea un GTC dar e scump presupun si consuma si mai mult. golfu nu prea-mi place asa mult cu toate ca-i varianta. decat GTI dar ala e scump rau si consuma si mult presupun. Bmw are tractiune spate si o sa-mi fie cam greu sa ma invat cu el. mai astept pareri. mersi mult
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
320 D nu ar merita decat cel de 150CP, de cel de 163 nu ai cum sa te atingi la banii astia. Si chiar asa, nu o sa gasesti cu cine stie ce dotari.
Oricum, dintre toate variantele de mai sus, asta o sa fie cel mai vechi, ca an de fabricatie in suma indicata de tine. Aici va trebui sa iei in calcul si tractiunea spate, care are avantaj sportivitatea, dar dezavantaj pe ploaie si iarna.
A3 modelul nou, nu vei gasi in banii astia decat cu 2 usi. Audi are oricum multe dotari standard. E o masina frumoasa, mie imi place.
Golf 5 1,9 105CP si 1,9 140 CP, ambele diesel gasesti in suma asta destule. Chiar ai de unde sa alegi. Versiunea standard insa arata nasol (dupa gusturile mele) in interior. Cu ceva dotari, se mai schimba situatia.
Astra 2005+ e o varianta buna, si in suma asta mai mult ca sigur gasesti motorul de 1,9 cu 150 CP si cu putina chinuiala chiar si GTC-ul
Corsa NEW, arata mai bine decat o astra, dupa gustul meu, insa nu are cine stie ce motoare mai puternice.

In afara de BMW, vad ca ai pus aici numai masini din clase mai mici, atunci de ce compari BMW-ul cu ele? Te intreb in ideea ca, daca vrei o masina din clasa 320, atunci poate ai putea sa te gadesti si la o Vectra C, poate un GTS.

PS: puteai sa postezi la discutii generale, chiar daca pt tine va fi o masina noua...de fapt tu vrei sa cumperi un SH...
Skip ads

  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ai omis ceva amanunte. ma ghidez dupa consum in alegere foarte mult ! apoi confort si optiuni. si abia la sfarsit putere... caut ceva sa fie un pic sportiv cand vreau si calc si sa consume in rest putin.
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
si in lista prioritatilor, an de fabricatie si costuri intretinere cam pe unde sunt?

PS: am enumerat variantele puse de tine gandindu-ma doar la versiunile cu motoare diesel. Intre ele, cred ca diferenta de consum e destul de mica
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mda. ai pus bine punctul pe i. eu uitasem sa specific astea. deci : consum, costuri intretinere, confort, optiuni, an fabricatie, putere.

PS : decat la diesel ma gandesc cand vorbesc de consum
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
atunci ordinea, dupa mine ar fi:

Astra
Corsa
Golf
BMW(sau poate Vectra)
Audi (din punct de vedere al confortului si al dotarilor, o vad pe primul loc)

sunt aprox in aceeasi situatie ca tine:
https://www.clubopel.com/vie...p?p=175864#175864

Am inteles ca vrei sa te duci in Germania. Ai mai fost, sau te duci cu cineva care stie mersul acolo?
Skip ads

  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
voi pleca cu un prieten care se ocupa cu asa ceva demult. eu nu am fost niciodata. habar n-am. dar stie el deci nu-i problema Smile
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Recomandarea mea este sa te orientezi spre o Astra 1.9 CDTI 150 CP de prin 2004-2006 care o cam gasesti pe la 13-14.000 euro poate si mai jos daca ai noroc. Cauta pe net in prima faza sa vezi ce si cum. Intereseaza-te inainte si cat e taxa de prima inmatriculare ca sa sti cum sa te incadrezi cu banii. Bafta si succes sa iti gasesti o masina buna.
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mikyboy, robytza si-a luat de mult masina, ultimul lui mesaj e din 2 septembrie 2007...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Scuze dar nu am fost atent la data... sper ca si-a luat ceva frumos si bun. Era indincat ca dupa ce si-a luat masina sa scrie cateva cuvinte si aici si eventual o poza ca sa se stie ca topicul este ca si inchis. Smile
Skip ads

  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si-a luat bimarul din semnatura.
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
scuze. am uitat de acest topic mai vechi al meu. In cele din urma mi-am gasit o masina buna si de care sunt multumit (cea din semnatura). Multumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi.

Topicul se poate inchide deci.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Chestionar

Ce-mi recomandati ?
BMW 320d 12%
Audi A3 (grila mare) 24%
Golf 5 8%
Astra 2005+ 41%
Corsa NEW 13%
58 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR