Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • sensation

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pana la urma, Corsa mea z12xe din 2004 ce cutie are? si cati litri incap in ea? (2,2L ?) M1 75W90 e cea mai buna alegere a uleiului in cazul meu?
Skip ads

  • vicogeo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sensation a scris:Pana la urma, Corsa mea z12xe din 2004 ce cutie are? si cati litri incap in ea? (2,2L ?) M1 75W90 e cea mai buna alegere a uleiului in cazul meu?


citesti si tu topicul de la inceput si ai sa gasesti! vezi pe pagina 2 ca ai si un link catre toate cutiile instalate pe opel.

pe scurt : F13, 1.6 l, recomandat original Opel.

intreb din curiozitate: la ce te ajuta aceste informatii?
  • sensation

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mai vicogeo, daca ar fi un unic topic pt fiecare discutie ar fi ceva, dar sunt n topicuri cu n posturi in care apar n linkuri la alte n topicuri.

Pentru schimb oare? Smile

Mersi de raspuns.
  • cosmin_neb1

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Sarbatori fericite!
Stie cineva sa-mi spuna si mie cat ulei intra in cutia de viteze F10 de pe Corsa A? Si pe unde se completeaza? Eu nu am gasit niciun loc, poate doar sa desfac tot selectorul de viteze. Si nici cum sa fac sa scurg tot uleiul din ea.
Si cam ce ulei trebuie bagat? Un set de garnituri se gaseste prin magazin? Pe la ce pret sa ma astept?
Multumesc
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
salut si bine ai venit in clubopel!intra exact 1.800ml ulei.busonul de nivel sau de aerisire se afla pozitionat chiar langa planetara din partea dreapta cum te uiti la motor.si busonul de umplere se afla pozitionat sus pe cutie(langa selectorul de viteza)se afla pus un capac pe el de plastic
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare ! pana la urma nu se spune nimic concret despre corsa z13dt, ce cantitate este necesara , pe unde se scoate uleiul si ce tip de ulei sa folosesc. multumesc
  • asklepios

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2000 973cc 12v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
masina este corsa B 12v(eco)973cc din mai 2000
vreau sa stiu cum se verifica si cum se schimba uleiul din cutia de viteze.sunt doua orificii cu suruburi:unul mare vertical prevazut cu capac de plastic(se invarte in gol) si altul mai subtire cu un arc care deasemenea se invarte in gol.m-am uitat pe forum dar nu am vazut pe nimeni sa discute despre modelul asta la cest capitol.nici nu stiu ce model de cutie are.motorul e X 100 EX.
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare!
as dori si eu o recomandare cat mai intemeiata din partea cuiva care a schimbat total uleiul la o cutie F13.precizez ca am o corsa c din 2001,motor Z12XE, cutie manuala 5+1 F13. stie cineva unde gasesc un ulei pentru cutie de la GM (de preferat 75W90)?la ce pret, unde si cat trebuie cumparat?eu am gasit un ulei aral 75W90 amabalat la 0,5l si cica ar fi foarte bun (asa il recomandau cei din magazin) si din cate am vazut nu parea vreo facatura.
astept parerile dumneavoastra avizate!
va multumesc anticipat
Skip ads

  • Paraschiv Sorin

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca ma poate ajuta si pe mine cineva:
Am un opel astra g 2001 z16SE cutie manuala 5+1 viteze. Nr kilometri 240.000.
Ma intereseaza daca trebuie schimbat uleiul la cutie si daca da la cat timp(sau km).
  • Lucianleo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut, am facut recent revizia de 120k si am schimbat uleiul din cutia de viteze, Corsa C, si am observat scurgeri ale uleiului sub masina.
Ar putea fi ceva simering de vina sau nu a fost bine montat capacul la loc? (simeringul de la planetara e doar pentru uleiul de motor? )
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Simeringurile de la planetare sunt pentru ulei cutie, mai ai inca unul catre placa de presiune/ambreiaj. Pe la capacul cu n suruburi cam greu sa curga.
  • Lucianleo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mersi mult Dan de raspunsul rapid.

Si daca pierde putin pe la simeringul ala de la planetare dreapta, se va opri la un moment dat cand ajunge la un anumit nivel sau continua sa curga si voi ajunge in situatia in care nu voi mai avea ulei in cutie?

Adica remedierea problemei e urgenta sau poate sa mai astepte?
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
la o cutie F13 stie cineva dimensiunile la semeringul de la selectorul de viteze? opel corsa b motor x 10 xe
  • lol69

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La corsa se gasesc manuale de reparatii pe net, trebuie doar sa cauti, apoi te documentezi de unul singur.
  • duke4trance

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 1.2 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sal iar . putetzi sa imi spunetzi si mie ce ulei imi trebuie si daca se poate ceva poze folositoare ptr a-l schimba eu ... ptr o corsa c , 2001 , motor 1.2 z12xe .

mersi mult . am tot cautat ... si nu am gasit mai nimik ptr motorul meu . si link`ul ala ... e in germana ... adik nu intzeleg nimik . daca se poate un link in engleza ar fi super ok . multzam inca o data ...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu ai cautat suficient, GM 19 40 182
  • adrenaline832000

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nush la mine la z12xe, cutie F13CR, in autodata scrie cu semnul ! ca trebe ulei Opel No. 09 120 541, in TIS2000 am vazut ca scrie ca nu trebuie inlocuit ci doar completat. Am vazut ca multi povestesc de 75, 80, 85W eu unul nu ash baga. cineva zicea ca poti baga si ulei de cutie automata, eu nu ash recomanda asa ceva deloc, atunci toata lumea ar baga ATF in cutie. Nu stiu care e treaba dar daca Opel zice ca trebe ulei ala pai ala trebe bagat, stiu ei ceva. Daca ne uitam si la alte marci dau un SAE 75W/85, API GL-4 sau ceva dupa care te poti orienta. Deci eu zic ca nu are rost sa tot intrebam ce ulei? uleiul recomandat de Opel.
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Va rog frumos sa lasati deoparte limbajul de chat!
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare, care ar fi simptomele unei cutii de viteze F13 care necesita completarea uleiului sau schimbarea acestuia ? Cutia de viteze este etansa, deci nu ar trebui completat din moment ce este inchisa si nu se pierde ulei , nu ?
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se verifica nivelul uleiului. La nevoie se completeaza.
Eu cand am verificat am vazut ca nu este la nivel uleiul si am schimbat uleiul, asa macar stiam ca am facut o treaba calumea.

Dupa ce am schimbat uleiul cutia era mult mai silentioasa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR