Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • costelo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea . (sa ma scuze moderatori daca mai aoare pe undeva discutia asta)

Vreau de ceva vreme sa-mi iau o masina , Sunt destul de hotarat pe Opel , dar.....
Vectra C 2,0 DTI din 2003 o vinde un foarte bun prieten de familie a alor mei, o vinde ca mai mult sta plecat din tara . Ultima data a plecat in toamna si a venit acum cateva zile , din Australia....Masima are cca 70mk acuma este inscrisa, arata belea . A fost cumparata la cca 30mk din DE de la starul german in urma unui litigiu cu o firma . A facut reviziile , 2 la nr. la reprezentante Opel de la noi .
Astra H Caravan CDTI imi place mult,,,, dar o iau de la necumoscuti .... si asta pentru mine destul de nasol
Sotiei ii place Focus 2 , am gasit unul din luna 12.2006 benzinar, La asta ni-e frica de consum , am inteles 11-12 L. in Buc. este cam mult ....
Voi ca ma stafatuiti ! Sa iau o masima din 2003 de la cineva de incredere, sa iau o astra din 2005 , care-mi place , dar de la necunoscut , sau sa iau Focus 2 de un an, cu ff putini km .

Multumesc si astept parerile voastre ,
PS. deja am inceput sa umblu pe la banci pentru o parte din bani.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ia o vectra, nu se compara clasele, vectra e cu o treapta mai sus ca astra si focus, are o alta tinuta de drum, confort, etc, + mai e si de la prieten.
Astra nu se merita, in contextul in care ai de ales intre o vectra si o astra, doar decat cu motorizarea 1.3 cdti pentru consum, asta din punctul meu de vedere.
Focus multi zic ca e bun, dar personal nu as lua asa ceva, e o masina mai rara ca astra, intretinerea ceva mai scumpa.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Indiscutabil Vectra.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu inclin tot spre Vectra.Alta clasa, alt confort.Risti cu Astra din targ destul de mult, iar despre Focus...mie nu imi place ddeloc.
Skip ads

  • nolo

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Vectra, are mai multe atuuri: stii pe unde si cu cine a umblat, e din clasa medie, deci mai mult confort si spatiu in habitaclu, tinuta de drum indiscutabil superioara. Singurul minus mi se pare motorul de generatie mai veche, dar care totusi stiu ca se misca bine si consuma putin.

Astra iti recomand doar daca ai nevoie de spatiu mare pentru bagaje, iar Focusul, benzinar, nu are nici un avantaj in fata vreuneia din cele dinainte.
  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
in cazul tau cred ca vectra ar fi alegerea potrivita
focusul cred eu ca iese din discutie in momentu in care le pui pe toate 3 una langa alta....
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
pai nu ai spus cat costa fiecare. masina o iei in functie de posibilitati, utilitate si preferinta.
din ce ai spus tu acolo vectra pare alegerea cea mai buna caci stii ce iei! eu zic sa te limitezi la opel in alegerea ta. focusul, arata bine masina, insa opeluri sunt mai multe si de aici rezulta costuri mai mici de intretinere si reparatie. gasesti mai usor oameni care se pricep la ele si alti proprietari care sa te indrume cu un sfat bun din propria experienta!


Ultima modificare facuta de Mircea KDT la Vin 07 Mar, 2008 2:35 pm
  • vectra2004

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vecta indiscutabil, alta clasa si motorul de 2.0 dti este ok ,plus ca ii sti istoricul si asta te poate scuti de multe neplaceri.
Skip ads

  • costelo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Toate se invart pe la 11 mii Euro
Astra din 2005 + taxa =11 mii , FF2 din dec. 2006 1,6cc echipare Trend = 11 mii , Vetra din 2003 tot 11 mii
Oricum cea mai buna masina este masina de serviciu dar .... Crying or Very sad
Ma duc duminica sa fac o proba cu Vectra , este din Targoviste si sper sa-mi placa
Mai am o intebare ! Se uzeaza mai repede la interior astra modelul vechi decat cel nou ? Daca cel nou rezista mai bine la uzura ( scaune , schimbator, pedale , fete de usi , volan)?
  • costelo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Poate sa-mi spune cineva , cat consuma Vectra C 2,0 DTI prin Bucuresti . Personal cred ca ar trebui sa se inventze consulul la ora ca la tractoare Evil or Very Mad nu la km.
Ma refer la un consum real raportat ca un consus linistit.

Multumesc pentru sugestii
  • costelo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In urma testului despre care am scris mai inainte , cu Vectra , inpresiile finale sunt uramatoarele:
Avantaje - buna la drum lung , spatiu interior berechet ( poti sa te ratacesti inauntru Very Happy ), portbagaj imens
Dezavantaje - basina batranesca ( ma simteam in ea de +50 de ani), manerele interioare de la usi se cojeau si cu unghia Sad , garda la sol mica si trebuie sa ai grija la toate bordurile , oaresce tangaj stanga dreapta ( ori suspensia moale ori ca are 2 tone , nu stiu)
Concluzie : masina nu m-a comvins si in mod sigur nu mi se potriveste . Daca nu mergi la drumuri lungi si te fatai mai mult prin Buc. dpdv nu are rost .
Dintre Vectra C 2003 , Astra 1.7 CDTI 2005 si FF2 1.6I de 1,3 ani cel mai bun ni s-a parut cel din urma si cred ca aici ma voi opri.
Multumesc mult celor care au intervenit in acest topic.
  • nolo

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
asta sa fie o lectie pentru fiecare din noi: iei masina care-ti place DUPA CE AI MERS CU EA, nu dupa ce spune unul sau altul.

felicitari pentru alegere. probabil ca se ti potriveste cel mai bine.
Skip ads

  • state marius

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
nolo a scris:asta sa fie o lectie pentru fiecare din noi: iei masina care-ti place DUPA CE AI MERS CU EA, nu dupa ce spune unul sau altul.

felicitari pentru alegere. probabil ca se ti potriveste cel mai bine.
Daca alegea opel ,ce mai spuneai?
  • nolo

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
exact la fel Razz

m-ai luat la ochi, ca-mi place mai mult pejo, dar uita-te mai sus ca i-am recomandat Opel ca fiind mai convenabil. DAR intrucit e o persoana mai dinamica, a ales un benzinar in ciuda curentului defavorabil. si pentru ca a avut curajul sa aleaga cu capul lui, l-am felicitat Smile
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
costelo a scris:
Vectra C 2,0 DTI din 2003 o vinde un foarte bun prieten de familie a alor mei,.


Poti sa-mi dai detalii despre aceasta masina(pe PM evident), eventual un nr de contact, caut o asemenea masina pentru un prieten.
Multumesc
  • costelo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA , masina este in Tgv. , in micro 9 ,in spatele scoli nr. 8 , cam in spatele Clubului AVO ( parca ) , este si un bloc nou construit de cca 6-7 etaje in zona .
Omul sta la curte . Este o parcare cu case de,o parte si cealalta.
Bisponibil mai mult seara , niciodata sambata.
Sper sa o gasesti.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Scuze ca intervin, da daca te intereseaza un vectra eu sunt de parere sa iei din germania nu din targ ci de la reprezentanta. Eu unul asa am facut, nu are nici cea mai mica zgarietura, nu mai zic de dotari si stare tehnica impecabila. Abia astept sa o inscriu si sa ii fac casco sa merg mai mult cu ea
  • costelo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dintre Vectra C 2003 , Astra 1.7 CDTI 2005 si FF2 1.6I de 1,3 ani cel mai bun ni s-a parut cel din urma si cred ca aici ma voi opri.
Pana la urma am luat un o Kia Ceed 1.4 de care sunt foarte multumit Very Happy . Consider ca am facut o alegere buna,
facand raportul intre dotari ( AC, gem. el. fata . CD MP3+USB, volan reglabil + comenzi , oglinzi el, cotiera , 6 Airbag, discuri frana spate , ABS+EBD ) ,aspect intrior/ ext., tinuta de drum ( suspensie multilink), pret si garantie.
Va multumesc si respect
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR