Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La tine se aude Turbina, fluieratul ala frumos, la mine se aude cel mai frumos dupa 2000rpm dar e sesizabil doar cu un geam deschis si fara muzica, înainte de talpa nu se auzea asa, si parca maşina trage o idee mai bine, dar a început să.mi scartaie cureaua de alternator la Relanti. Menţionez că a mai Scartait un timp dar s-a oprit de la sine. Ce zici s-a curăţat Turbina sau se curăţa de tot. Pe tester maiandrei a zis că turbo merge dar asta înainte. Îmi place sunetul ala şi sper sa fie de bine. Baftă!
Skip ads

  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La 1.3 cdti nu prea are voie sa scartaie cureaua pentru ca alternatorul are rola antisoc in loc de fulie fixa. Verifica sa nu ai mizerie pe canalele de la fulii sau curea si rola intinzatoare (sa nu fie blocata cumva la rece).
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am cumpărat un spray lubrificator wd 40 si vreau sa dau cu el pe fulii si pe curea, faza cu turbo m-am lămurit s-a curăţat de la forja. Probabil si cureaua s-a încins si o fi patinat putin si de-aia scartaie. O să.i dau cu spray sa văd ce mai zice. Am mai auzit treaba asta. Mulţumesc tuturor!
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am cumpărat un spray lubrificator wd 40 si vreau sa dau cu el pe fulii si pe curea, faza cu turbo m-am lămurit s-a curăţat de la forja. Probabil si cureaua s-a încins si o fi patinat putin si de-aia scartaie. O să.i dau cu spray sa văd ce mai zice. Am mai auzit treaba asta. Mulţumesc tuturor!
Skip ads

  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
WTF? Cum sa dai cu wd40 pe curea? Cine ti-a zis? Poate spray pentru curele...
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Da, exista si spray de curele. Oricum, daca nu gaseste, cred si WD e ok...mai demult, cand nu existau atatea spray-uri minune, se mai turna ulei de motor pe curea sa nu mai scartaie. Very Happy
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:Tu vrei sa zici ca ai carat 350kg cu Corsa ta si ai avut 180km/h ? Eu am fost cu a mea 2 persoane si de abia am prins 170km/h si aveam 5600rpm. Bine la tine e diesel, dar cred ca ti-e defect indicatorul de viteza. Smile Nu are nimic, ca i-ai dat mai mult de 4000rpm, daca nu putea motorul nu ajungea, deci e ok.

Nici nu puteai prinde mai mult...corsa c de 1.2 viteza maxima este de 170 km/h...
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am zis cât îmi arăta pe ceas. Oricum atâta nu îi mai dau, dar de atunci fuge de rupe, adică creşte viteza mult mai rapid, şi la 4000rpm mai rămâne suficientă pedala, plus că nu mai scartaie nimic. Mulţumesc tuturor pentru răspunsuri!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR