Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • KtaliN

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am 1 Opel Astra 1.7DTI, 2002, 87.675 Km pe bord. Este adus din Germania, are carte service ultima revizie fiind facuta la 60.000 km. Ieri mi-a aparut pe bord INSP si acum ma gandesc sa fac o programare la GTT sa o vada baietii. Cam ce ar putea sa schimbe la ea?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
KtaliN a scris:Am 1 Opel Astra 1.7DTI, 2002, 87.675 Km pe bord. Este adus din Germania, are carte service ultima revizie fiind facuta la 60.000 km. Ieri mi-a aparut pe bord INSP si acum ma gandesc sa fac o programare la GTT sa o vada baietii. Cam ce ar putea sa schimbe la ea?


Ulei si filtre (4), eventual si o verificare pe rampa.
  • yzf

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1.7 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
sunt de treaba cei de la GTT, mai putin partea cu supraplinul de ulei la revizii/schimb ulei. nu-i acuz ca fura, ca vad pe joja ca e MULT ulei, si imi lasa si 100ml in bidon, INSA uleiul "extra" nu e bun pt masina.

programarea e programare, nu am asteptat aproape deloc.
geamurile prin care iti vezi masina "pe masa de operatie" sunt un mare +
atentie cand va iau masina...sa fiti cu ochii pe ei sa-si aduca plastice (altfel riscati sa ramaneti cu niste pete de ulei pe scaune)

sunt destul de critic, insa vreau sa subliniez in final ca ramane service-ul meu de suflet, prin comparatie cu altii.
  • Deltaztek

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
hai sa va spun povestea mea.

In urma unui accident cu un caine am reusit sa saprg bara fata, sa spart radiatorul, sa rup un tambur de la radiatorul de apa si sa sparg o masca la ventilatorul de AC, asta cel putin la prima vedere.
Ajung cu masina tractata la service, primul raspuns : "nu va putem repara masina decat cu programare la sfarsitul lui iunie". Asta se intampla pe 5 Aprilie ac.

Bun . Interventii, pile chestii, sun si mi se propune sa reparam acum ce tine de motor, sa facem masina functionala, si bara fata, desi nu se vede ca e sparta, sa o lasam cu programare la sf lui iunie. Plata pentru radiator apa si manopera sa o fac eu din buzunarul meu, si cand se repara si bara sa mi se storneze factura si sa plateasca tot casco.

Zis si facut, Chem inspectorul de la omniasig, deoarece vreau sa o repar pe casco, stabilim o intalnire, vine face poze, vede si el ce am vazut si eu, facem dosarul si bag masina in service.

Ok, zic in 2 zile am masina.
Numai ca dupa ce o repara sunt sunat de la service sa ridic masina, au gasit radiator apa spart, radiator ac indoit, radiator intercooler indoit, electro motor AC impins in radiator, etc, total 6300 ron, fara bara.
Am intepenit in telefon, zic ca, daca era 2000 de ron mai veneam si plateam, dar la 6300 ron, n-am imprimanta de bani, sun la casco.
omniasig spune sa le trimita serviceul o solicitare de reconstatare catre ei, ei vor accepta si apoi vor da drumul la plata, si eu imi iau masina.

Stau o zi, sun intr-una, nu raspunde nici tipul de la gtt, nici cel de la omniasig, pana la urma vineri cand trebuia trimisa solicitarea, nu a fost trimisa.
Luni dupa multe telefoane incercate, reusesc sa vorbesc cu inspectorul care imi spune ca nu a primit nimic de la gtt. Evil or Very Mad innebunesc, deja am inceput sa sun iar la pile ca sa ajung sa aflu ca pustiul nu trimisese solicitarea, dar o va trimite in cursul zilei de luni. ok

marti incerc sa vorbesc cu serviceul nimic, incerc sa vorbesc cu omniasig nimic.

azi miercuri reusesc sa vb cu serive-ul si imi spune ca a trimis luni solicitare.
vorbesc cu omniasig intr-un tarziu, imi spune ca a primit si a si raspuns la solicitare tot luni.

gtt spune ca nu a primit nimic si la solicitare mea au mai trimis odata, dar li se intoarce mailul inapoi, sustin ei ca ar fi o eroare la omniasig.
eu am trimis apoi un mail catre adresele celor doi si bineinteles nu am prim nici un measaj de eroare de server sau mail plin sau chestii din astea.

acum nu stiu ce sa mai fac,
deci innebunesc
am ajuns minge de ping pong intre service si omniasig.
daca nu as fi sunat eu sa vad ce se intampla gtt traia cu impresia ca au trimis si asteptau raspuns de la omniasig
omniasig traia cu impresia ca a raspuns la mail si astepta factura de la gtt.

si eu ca prostul asteptam sa ma sune cei de la gtt sa ma cheme sa iau masina.

si partea cea mai naspa este ca trebuie sa incerci de vreo 10 ori sa vorbesti cu tipul de la daune de la gtt, iar cu inspectorul de la omniasig il prinzi odata la 2 zile dupa cate 15 telefoane care se incheie cu casuta vocala.

sunt disperat si nu stiu ce sa mai fac.

astia nu sunt in stare sa comunice deloc si eu stau pe bara fara masina.

astept sugestii.

nu stiu cum o fi la revizie, dar la daune cu casco m-am lecuit.
Crying or Very sad Crying or Very sad
  • Deltaztek

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
stimati colegi
azi pot spune ca am terminat cu masina, in sensul ca am primit acceptul la plata de la omniasig, dupa ce ieri am trimis un mail cu continut acid, in care i-am amenintat cu plangere la CSA si in presa, cu dosar cu inregistrari ale convorbirilor telefonice intre mine si omniasig si cum fiecare imi spunea o alta scuza, ca nu e seful sa semneze ca e suma prea mare, ca asteapta inspectia de risc de la allianz, deoarece mi s-a transferat polita de la allianz la omniasig fara notificare, si ieri mi s-a spus ca nu au primit pozele de reconstatare.

dupa mail in 5 minute au sunat si au zis ca verifica existenta pozelor si vor vorbi si cu inspetorul de la constatare si azi la 12 am fost sunat sa mi se transmita ca s-a aprobat devizul.

asadar daca aveti probleme si aveti nevoie de asigurare aveti grija sa inregistrati fiecare convorbire cu asigurarile, deoarece ei nu stiu decat de amenintari cu presa.

cand e imaginea la mijloc fac pe dracu-n patru.

bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR