Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Gothyk

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Piatra-Neamt
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2005

  • Mesaj Privat
am observat ca uneori , fara ca masina sa fie in miscare, se misca acul la vitezometru - cam pana pe la 20-30 km/h . simultan se misca un pic si cel de la turometru, si fluctueaza putin si turatia.
stie cineva ce ar putea fi ?
multumesc
opel astra g 1.7 dti (an 2001)
Skip ads

  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am EXACT aceeasi problema cand stau la stop cu picioru pe frana...

La mine se ridica chiar si pe la 100-120 asa nebuneste,are cineva ideea ce dreq ar putea fi?

Opel Vectra A 1.6 benzina ('93)
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
trebuie o vizita la un electrician-priceput- undeva e un contact aiurea ,care se poate ca in timpul verificarii de meserias sa nu faca figuri si un tester cred ca ar fi bine
  • BlueBird

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Hmm am avut si eu problema asta...stateam cu masina pe loc si cum roteam de volan 1 cm stanga sau dreapta oscila viteza la km intre 20 80 km/h si umpic si turatia....apoi in timp maxim 4 zile dupa ce am mers mai tare cu ea mi se aprind in bord abs si control tractiune...si pierd franele ...nu ma intelegeti gresit nu de tot dar FARA ABS si ESP ...ma duc la tester... REZULTAT ...de schimbat rulment stanga fatza ....zis si facut schimb rulmentul dupa ce il schimb acelasi comportament...ce o fi ce o fi ...a durat 4 ore k sa realizam de fapt marele defect...rulmentu NU avea nimik dar CABLUL izolat care e in spatele gentii si face legatura intre calculatoru masinii si Rulment avea 2 fire in el 1 abs si 1 esp prin care transmite informatii calculatorului...UNU DIN ACELE 2 FIRE ERA INTRERUPT si am masurat cu aparatu de masurat tensiunea ...cost reparatie 8 milioane ....cost defectiune reala 500 mii cablu ala cu 2 fire prin el...asa k Are 2 Mufe ...duceti-va la un service sa va scoata cablu si sa il testeze dak e intrerupt si dak trece sau nu curent prin fire ATENTIE indoiti bine firu faceti bucle cu el si indoitil in mai multe directii k sa vedeti dak e intrerupt nu il tineti drept si gata testu...pe mine m-a costat aproape 9 milioane si multa panika degeaba pt un CABLU cu un fir intrerupt.Inca odata repet Cablu are 2 mufe si transmite informatiile de la roata STANGA in calc masinii cel mai bine e sa le verificati pe amandoua si stanga si dreapta...dak aveti aparat de masurat puteti face si singuri k sa scutiti din bani e plug and play cablul .Nu va panicati degeaba in rulment intra 2 cabluri. 1 cablu si un furtun cu lichid de frana cel cu lichidul d frana e foarte gros. iar cablul CU cu firele in ele ARE o MUFA alba in general care se scoate din rulment apoi il scoateti din mufa de pe contra aripa .atentie furtunul de frana nu are nici o mufa si e FOARTE gros in comparatie cu CABLUL cu firele iar furtunu de frana nu are MUFA ...deci atentie. si dak tot scoateti cablul din mufa,sa da-ti voi sau persoana care face demontajul pe mufe cu spray de contacte, in cazul in care lamele din mufe sunt oxidate.
Skip ads

  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Turometrul este in legatura directa cu alternatorul (de acolo citeste turatia motorului, daca nu ma insel).Poate aveti probleme cu incarcarea...
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu stiam ca turometrul are legatura cu bobina...la masinile mai vechi vinde la bobina firul
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR