Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • mircea77

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Hello,

Am fost weekendul care a trecut, in Maramures. Nu am cuvinte sa va descriu cat de frumos a fost. Va pot pune in schimb poze sa va delectati cu minunatiile din tara noastra : http://picasaweb.google.com...anu/Maramures2008
Am plecat sambata dimineata la ora 6:30 din Iasi si am mers pe traseul urmator : Iasi - Pascani - Campulung Moldovenesc - Mestecanis - Iacobeni - Prislop - Borsa - Sighetu Marmatiei - Huta-Certeze.
Am dormit la pensiunea agroturistica din Huta-Certeze. Sunasem din cursul saptamanii si am facut rezervare. La tel ne-a zis 100 RON camera pe noapte cu mic dejun inclus. Cand am ajuns acolo, receptionerul ne-a cerut 120 RON, desi pe peretele de la intrarea in pensiune erau afisate cu totul alte preturi. I-am scurtat-o repede cand i-am zis ca am facut rezervare si cand i-am aratat si lista de preturi de pe perete. Ma gandesc ca incerca si omul sa scoata un ban pe langa.
Ne-am pus la masa, a venit sefu, ne-a cinstit cu o horinca de cirese, superba, atat de superba ca dupa masa am mers sus si am adormit de n-am mai stiut de mine. Pot sa zic ca era foarte aromata si buna la gust. Nici nu mi-am dat seama cand am golit paharele Razz . BIneinteles, receptionerul a incercat din nou sa ne faca la nota de plata. Dupa masa ne-am mai invartit prin zona pensiunii pana s-a facut intuneric si pe urma somn de voie.
A doua zi, am mancat bine la micul dejun, ne-am luat la revedere cu promisiunea ca revenim si am plecat la festival.
Pot sa spun ca partea comerciala a fost ca pe la noi : corturi cu mancare si cu tot felul de porcarii de vanzare, nimic traditional. Nu am remarcat nici macar un loc unde sa fie de vanzare de exemplu haine din portul lor traditional.
Ce m-a impresionat : portul national traditional, hainele de sarbatoare, cantecele, atmosfera destinsa, peisajul mirific.
Anul viitor, aceeasi perioada, tot acolo ma va gasi.
Drumul impecabil pana la intrare in Gura Humorului, dupa care .. totul distrus, il recomand celor care vor sa-si schimbe sistemul de directie, in garantie Twisted Evil . Nu am mers cu masina mea ca are ceva probleme si nu m-am riscat, dar pot sa zic ca nu-mi pare rau ca a ramas acasa. Amicul cu Dacia cred ca injura si acum gropile prin care am trecut.
Concluzia : mirific.
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
fain... cred ca o sa fac si eu o escapada in zona Smile
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Frumos Mirciulica...te invidiez. Embarassed
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Super. ce locuri frumoase avem in minunata noastra tara.
Skip ads

  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sambra oilor este un festival anual sau targ duminical? te rog da mai multe amanunte... superbe poze.
  • mircea77

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Uite explicatii despre tradiitiile din Tara Oasului aici : http://www.oas.ro/traditii.html
Festivalul asta se intampla odata pe an, in prima duminica din luna mai. Eu am aflat de el anul trecut, la o saptamana dupa ce trecuse si mi-am notat in calendar pentru anul asta. Pot sa-ti spun cu mana pe inima ca la anul tot acolo o sa fiu pe vremea asta.
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
multumesc... am notat in agenda... la anul ne vom intalni acolo.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sa-mi aminteasca cineva...poate tu Mircea,la anu',merg si eu...ne vedem acolo maestre dornit... Wink
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ok, mai vin cu o sticloanta...poate acum vei fi si tu prezent... tipurim (parca asa se spune in "oseneasca" la chiuit) impreuna...
  • mircea77

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Puteti pregati de pe acum in agenda weekendul 8 - 9 Mai 2009. Very Happy
Poate ne organizam pana atunci si mergem grup organizat. Poate da Domnu si repara si astia drumurile intre timp.

Numai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR