Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor ... ajut un prieten in achizitionarea unui Opel , a gasit o Vectra B din 2001 2.0dti, 83.000kmclima,geamuri electrice la pretul de 8500EUR. Masina e adusa din afara ... pretul si kilometrii nu se prea impaca.. am dreptate? Confused cum se mai poate verifica numarul kilometrilor ? e cumva inregistrat si in CHIP ? Daca da, se poate face aceasta citire la reprezentanta ?
Multumesc anticipat ...
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Kilometrajul chiar nu se impaca deloc cu pretul.
Si pe mine m-a interesat subiectul in ianuarie cand am luat-o pe a mea din germ, dar se pare ca pe opel nu se poate verifica km real. La bmw se poate citi fara probleme.
Din experienta iti zic, la banii astia gaseam doar peste 150k km.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
asta cam asa e, nu se potrivesc.
cel mult cred ca ai putea sa mergi la un "meserias" sa vezi daca a fost desfacut bordul vreodata. in plus, se poate verifica interiorul ( volanul, usile, etc. sa nu fie "roase" ), la km astia ar tb sa fie impecabile.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
la Dacie era un sigiliu unde intra cablul de kilom in cutie si inca unul unde se infileta in ceasul de kilometraj...nu se pot verifica si la opel?...intreaba-l la baza....poate o sa zica ca i s-a stricat si a trebuit sa-l schimbe...bine si sigiliile pot fi matrasite, da nu cred ca intra ei in detalii...in mod normal cablul nu are de ce sa se strice vreo 150-200k km
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
nu e nici o legatura intre a desfacutul bordului si modificat km. chestia asta se face electronic si dureaza cateva minute.( e o bufa sub frana de mana)
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ups...nu vazusem anul de fabricatie...astea mai noi am auzit ca nu mai au cablu de kilometraj....
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu cred ca pentru o masina exploatata normal (nu taxi, masina de firma etc) numarul de km este ok. Socotiti ca sunt cca. 21000 de km/an, voi cati parcurgeti anual?
Oricum numarul de km parcursi nu prea se reflecta in pretul masinii, eu zic ca daca restul e ok practic nici nu conteaza.
Vezi mai bine actele sa fie in regula, conditiile in care a fost exploatata, cat este de ingrijita, sa nu fi fost lovita (nu ma refer la o aripa, un ornament, ci la deformari serioase, produse de obicei de impacturile frontale). Poti determina gradul de uzura combinand starea mai multor elemente - volan, schimbator de viteze, maneta franei de mana, tapiterie, tetiere, pedale, comenzile de la bord, interiorul scrumierei, ornamentele interioare, starea lichidului de frana, a uleiului, a filtrelor de aer si polen etc.
Daca toate sunt in regula, putin uzate, ingrijite, schimbate la timp te mai intereseaza numarul de km? Preferi o masina "birjarita" 30000 km, in care s-au folosit consumabile proaste sau una de 100.000 km foarte bine intretinuta? Eu daca o cumpar pentru mine si nu de vanzare o aleg pe a doua...
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Se pare ca in loc de edit am dat quote.

Vream doar sa adaug un PS:

PS: Am uitat cel mai important indiciu - o masina adusa de afara si bine intretinuta are de obicei o carticica de service, unde poti vedea foarte usor cum a fost tratata.


Ultima modificare facuta de kapix la Lun 15 Aug, 2005 4:10 pm
Skip ads

  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
stiu ca nu tre sa desfaci bordul ca sa modifici km... oricum, mi se pare util sa verifici chestia asta, eu am auzit multe cazuri in care lipsesc anumiti martori (becurile) din bord si ar fi util de stiut. cred ca se obs la suruburi daca s-a umblat.
sincer sa fiu, increderea mea in cei care aduc masini de afara sa le vanda in romania tinde spre zero. asa ca uita-te la fiecare coltisor de 2 ori daca vrei sa o cumperi!
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
legat de martorii din bord, s-a intamplat sa fie legari doi martori la acelasi senzor. si atunci ii bai.
solutie la cumparat masina: teste din bara in bara ( inclusiv motor) - ii mult mai simpu si in acelasi timp si mai sigur
  • sbirlut

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
VectraDTI a scris:Kilometrajul chiar nu se impaca deloc cu pretul.
Si pe mine m-a interesat subiectul in ianuarie cand am luat-o pe a mea din germ, dar se pare ca pe opel nu se poate verifica km real. La bmw se poate citi fara probleme.
Din experienta iti zic, la banii astia gaseam doar peste 150k km.


sorry, @VectraDTI dar nici la BMW nu se pote citi kilometrajul real. Se pote scrie odometrul la modelele mai vechi fara nici o problema. Chiar si la modelul nou se poate scrie (intradevar trebuia sa dai instrumentul de bord jos si sa faci un shunt ... dar ideea e ca se putea).
Chiar daca se scrie in 2 locuri se pote modifica trebuie sa stii doar adresele sau daca nu sa stii formatul si dupa ce citesti tot EEPROM-ul vezi unde trebuie modificat.


Ultima modificare facuta de sbirlut la Mie 26 Jul, 2006 11:25 am
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
km pot fi reali, dar la fel de bine poate sa fie lucrata masina. are carte de service? daca nu, atunci e lucratura
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sbirlut a scris:
VectraDTI a scris:Kilometrajul chiar nu se impaca deloc cu pretul.
Si pe mine m-a interesat subiectul in ianuarie cand am luat-o pe a mea din germ, dar se pare ca pe opel nu se poate verifica km real. La bmw se poate citi fara probleme.
Din experienta iti zic, la banii astia gaseam doar peste 150k km.


sorry, @VectraDTI dar nici la BMW nu se pote citi kilometrajul real. Se pote scrie odometrul la modelele mai vechi. Chiar si la modelul nou se putea scrie (intradevar trebuia sa dai instrumentul de bord jos si sa faci un shunt si un scurt circuit ..dar ideea e ca se putea).
Chiar daca se scrie in 2 locuri (al inceputul EEPROM-ului si la final) se pote modifica trebuie sa stii doar adresa sau daca nu sa stii formatul si dupa ce citesti tot EEPROM-ul vezi unde trebuie modificat.

*
La BMW kilometrajul se gaseste in PATRU locuri... Wink in plus trebuie sa schimbi circuitul cu numarul unic al masinii, altfel te gaseste "cu calculatorul" peste tot in lume (ma rog... in afara republicilor bananiere...)
Asta se face deobicei in Ungaria, intre achizitia in Germania, si Mioritika, tara in care asteapta viitorul client "multumit"... Wink
  • sbirlut

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
din cite stiu eu e in 2 locuri se tine info de odometru
@sorin666 ce legatura este intre numarul unic al masinii (petsupun ca te referi la numarul de sasiu si odometru ???


Ultima modificare facuta de sbirlut la Mie 26 Jul, 2006 11:23 am
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
vroia sa spuna, ca dupa VIN- iti poate da info in toata lumea despre lucrarile efectuate la un anumit numar de km in diferite serviceuri autorizate bmw.
@sbirlut, iti pot demonstra km reali la orice bmw cu care vi la mine (costa doar 25e!!!).
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sbirlut a scris:din cite stiu eu e in 2 locuri in interiorul instrumentului de bord si nu am informatii ca alt ECU ar tine si el informatia asta.
@sorin666 ce legatura este intre numarul unic al masinii (petsupun ca te referi la numarul de sasiu si odometru ???

*
Al treilea loc este in calculatorul de ABS, de exemplu, eu ma refeream la schimbarea circuitului integrat cu numar unic cu unul nou (prin lipire...) si... sfatul asta e gratis Laughing
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
daca nu are carte service mai mult ca sigur ca e dat inapoi kilometrajul (ori de neamt ,ori de romanul importatot bisnitzar de ocazie),un opel diesel din germania din 2000-2001 are real peste 150.000km ca nu isi ia neamtzul disel sa o tina in fata casei si sa plateasca mai mult impozit si asigurare
La mercedes se citeste km reali din cheie (baga cheia intr-un panou si ii da km ,ma ref la masinile dupa 2000 la care costa o cheie cat o dacie din 88 )
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
[quote="wtf"]Salutare tuturor ... ajut un prieten in achizitionarea unui Opel , a gasit o Vectra B din 2001 2.0dti, [b]83.000km[/b]clima,geamuri electrice la pretul de 8500EUR. Masina e adusa din afara ... pretul si kilometrii nu se prea impaca.. am dreptate? Confused cum se mai poate verifica numarul kilometrilor ? e cumva inregistrat si in CHIP ? Daca da, se poate face aceasta citire la reprezentanta ?
Multumesc anticipat ...[/quote]
singura sansa sa fie km reali e doar daca a fost accidentata masina si nu s-a circulat cu ea vreun an doi .In romania costa cam 1,5 mil si iti da km si la 000000 Smile
  • sbirlut

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
sbirlut a scris:din cite stiu eu e in 2 locuri in interiorul instrumentului de bord si nu am informatii ca alt ECU ar tine si el informatia asta.
@sorin666 ce legatura este intre numarul unic al masinii (petsupun ca te referi la numarul de sasiu si odometru ???

*
Al treilea loc este in calculatorul de ABS, de exemplu, eu ma refeream la schimbarea circuitului integrat cu numar unic cu unul nou (prin lipire...) si... sfatul asta e gratis Laughing


@sorin666 ai dreptate odometrul se tine in mai multe locuri: in bord, in com de ABS si in cheie
@VectraDTI - am inteles ca mai ai si un BMW - sa-l folosesti cu placere si fara evenimente neplacute
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
seful meu are un x3.eu merg cu el sa-i fac garantiile la bavaria.kilometrajul masinii cel putin la bmw il memoreaza si cip-ul din cheie.km mi-l citeste dupa cheie
o baga intr-un sistem electronic pe care il au cei de la receptie si stiu exact nr de km ai masinii
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR