Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am deschis acest topic deoarece multi suntem confruntati cu aceeasi prb:
Cum ne ferim masinile de soare?
Se stie ca soarele este benefic ptr organism, dar nu in mod exagerat. Schimbarile actuale de clima au "compromis" si tara noastra care avea clima temperata , ajungand pana la cea ecuatoriana.
In aceste conditii, tinand seama de schimbarile climei, stiind ca soarele prin emisia de uv din ce in ce mai accentuata distruge tot , viata ,si obiecte :
Astfel sunt decolorate vopseaua masinii(amplificat de spalatorii care folosesc fel de fel de detergenti, ) care se stie ca nu are acelasi coeficient de dilatare cea si al metalului pe care este aplicata si apar asa zisele ''panze de paianjen'' , cu timpul accentuandu-se efectul, plasticele interioare care ''sufera'' la temperatura inalta(peste 70grd) si distrugandu-se treptat, membrane si protectii cauciucate in aceeasi situatie.
In acest caz, ce putem face ptr a ne proteja masinile de soare: prelate si alte fasuri si orice alta idee!
Voi cum va protejati "fiarele"?

PS: Am cautat si nu am gasit aceasta tema, dar daca m-am inselat, rog un moderator sa inchida.
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Din cand in cand e buna o ceara pe masina proaspat spalata. Asta mai protejeaza nitel, asa zic unii. Partea proasta e ca dureaza cam mult sa o aplici de unul singur iar la spalatorii costa prea mult acolo unde este si posibil Sad .
Cea mai sigura solutie este... GARAJUL! Laughing
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
incerc sa tin masina cat mai mult la umbra,ii aplic din cand in cand ceara de unul singur,dar dupa o ora de stat pe marginea drumului deja are un strat de praf pe ea.de soare o feresc cat pot dar de praf si mizeriile de aici nu am cum
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
si eu folosesc ceara...iti tine musculatura in forma Very Happy ....incearca si un parasolar...dar nu de acela cu staniol ca se face cojite si-ti umple masina....
Skip ads

  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu ii dau cu ceara si o sa ma duc cat de curand sa ii faca o prelata pe comanda sa o invelesc ca as macar interiorul este protejat de soarele asta tampit. si o tin cat se poate la umbra
  • Cristy18

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu o ceruiesc la fiecare sfarsit de saptamana ,arata aproape noua dupa ce o dau cu ceara.Folosec o ceara lichida care nu e chiar asa de scumpa dar e buna,face treaba.
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cristy18 ....zi si mie in privat sau aici ce fel/marca de ceara lichida folosesti ca m-am saturat sa tot fac febra musculara cu asta solida...mc.
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
mai bine aici si nu pe privat ca poate suntem mai multi interesati
poate ar fi util sa stim si de unde ai cumparat
Skip ads

  • 4speed

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
da, si eu sunt interesat ce fel de ceara folositi, de oricare, solida, sau lichida! va multumesc!
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am folosit o ceara tip sprei nu stiu daca ma voie sa fac reclama ? daca am voie o sa va spun marca. am muncit cam in jur de 2 ore dar acum o perfecta masina mea sia racapatat culoarea din fabrica. si nici apa nu mai sta asa rau pe caroserie.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu iti dau voie sa spui marca, sursa si pretul Wink
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daca am am facut ceva gresit rog moderatori sa steraga mesajul. solutia este de la ma-fra. costa 180 de mi 18 ron pe tub scrie "supercera polish"
Skip ads

  • Cristy18

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Produsul se numeste Cire Rapide(Arexons lichida Creara Auto-scrie pe eticheta de pe recipient) se gaseste in benzinariile OMV si costa cam 18.00 lei

revin cum se foloseste
  • Cristy18

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Inainte de ceruire se spala si se sterge.Se pulverizeaza ceara pe suprafata,cu o carpa(de bumbac)se intinde ceara bine dupa care se sterge cu o alta carpa(tot de bumbac).Dureaza cam 20-30 minute toata treaba.Sper sa va ajute Smile
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
mersi, fiind mai lenes cred ca o sa ma uit dupa cea lichida Embarassed
  • Pitbull

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
eu am noroc ca am ceva umbra in fata blocului
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu o tin in garaj noaptea sa nu mi-o sparga. Este si asta o protectie. Smile Spalat o data la 2 saptamani, si cam atat, e doar o masina. Aveam si eu perioade cand eram maniac cu masina curata luna, stateam si frecam la ea ore intregi, dar mi-am dat seama ca e o chestie cam de găgăuţă, asa ca m-am lasat de sporturi inutile.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Folosesti spuma activa la spalarea masinii?Oare la noi in tara sunt spalatorii care folosesc doar sampon?In vest, incepand cu Ungaria , este interzisa folosirea spumei active, deoarece in timp, corodeaza si ataca caroseria masinii.

Un garaj pentru masina , ar fi super.Mai ales daca ar fi incalzit pe timpul rece.

Ar fi buna si o prelata pentru acoperirea masinii.Ar proteja masina de intemperii si praf, dar personal, am retineri sa o folosesc.La noi in tara, la nivelul de civilizatia al unora, as risca sa imi gasesc prelata sub forma de fasii.Sau mai rau, arsa.
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Si eu o tin in garaj, numai ca tot se prafuieste. Ar trebuie sa mai spele strazile ca pe vremuri, orasele noastre sunt plin cu praf Sad
In orice caz e o solutie antifurt + e bun impotriva ploii si al soarelui.
In concluzie, ceara este binevenita
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Detailingul auto este un serviciu nou pe piata romaneasca, care presupune cosmetizarea si reconditionarea profesionala a autoturismelor.

Se elimina impuritatile si zgarieturile, se fac corectii estetice si se aplica substante care protejeaza vopseaua si interiorul pe durata a cateva luni. Asa cum arata si denumirea lui, este un serviciu de detaliu.

Dupa o astfel de interventie cu adevarat profesionista, ca mod de lucru si materiale folosite, masina va arata ca noua. Clientii sunt in general oameni cu bani sau firme, dar si proprietari care vor sa isi vanda masinile.

In majoritatea cazurilor, cei care apeleaza la aceste servicii detin masini scumpe pe care doresc sa le intretina la standarde inalte. Este o afacere profitabila si o oportunitate in acelasi timp.

Un serviciu de detailing este compus din mai multe tipuri de operatii. La exterior se incepe prin decontaminarea suprafetelor folosind argile speciale (nonabrazive) care inglobeaza impuritatile din porii vopselei si lacului, fara a afecta insa suprafata.

Urmeaza polisharea (lustruirea) care, in functie de starea suprafetei, necesita mai multe sau mai putine operatii. Se indeparteaza zgarieturile fine cu ajutorul unor substante abrazive si curatitori chimici.

Ultima operatie de tratament al vopselei o constituie aplicarea unei protectii cu ceara de Carnauba sau cu sealant (polimer sintetic ce nu permite trecerea umezelii si a microparticulelor).

Modul de aplicare a straturilor de sealant se face si in functie de sezon. Acesta formeaza o masca, o "carapace" protectoare pentru vopseaua si lacul masinii, rezistenta si elastica.

Masca de sealant are proprietatea de a absorbi razele ultraviolete (ce produc decolorarea pigmentilor din vopsea) si preia o mare parte din agresiunile factorilor de mediu, protejand astfel suprafetele contra zgarieturilor fine si a matuirii.

Stratul de protectie exterior rezista in medie de la 3 la 6 luni, in functie de tratamentul efectuat, numarul de kilometri parcursi si conditiile in care este tinuta si utilizata masina.

Pentru ca totul sa arate sclipitor, nu sunt neglijate nici cauciucurile si ornamentele din materiale sintetice. Acestea sunt tratate vara cu un dressing care ofera protectie contra oxidarilor provocate de razele UV si temperaturile ridicate.

Iar in anotimpul rece ele sunt tratate cu un gel care protejeaza impotriva actiunii corozive a sarii, cenusii si a altor produse de dezghetare ce se arunca de obicei pe carosabil.

Detailing auto inseamna si o gama variata de servicii suplimentare care vi se ofera in aceste centre: inlocuire geamuri, aplicare folii legale de protectie solara, tratament hidrofob al parbrizului (care creste vizibilitatea in timpul ploii), scoaterea zgarieturilor facute de stergatoare (prin polishare), inscriptionarea geamurilor si a oglinzilor retrovizoare, reparatii geamuri (fisuri sau alte deteriorari).

Intre serviciile speciale se incadreaza: eliminarea de mirosuri neplacute din habitaclu, curatarea galeriei de aer conditionat, microreparatii vopsea, montare tapiterii din piele, vopsirea mochetei etc.

Odata ce masina intra pe mana lucratorilor, ea este in primul rand atent inspectata apoi se recomanda clientului pachetul de servicii potrivit. Inaintea oricarui tratament se face aspirarea temeinica a tuturor locurilor si niselor, apoi se curata petele de pe mocheta, plafon si tapiterie. Cu ajutorul unei masini de samponat si a unui sampon cu spumare redusa se indeparteaza toate particulele de murdarie.

Urmeaza o serie de alte operatii estetice (limpezire, uscare, aplicare de protectii speciale, tratamente piele, dupa caz) si iata ca interiorul arata si miroase ca nou.

Sursa: Mass-media
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR