Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • gabyo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am o problema la care se pare ca nu i se poate da de capat.
Poate cineva s-a mai intalnit cu problema aceasta, si l-as ruga sa ma ajute!
Am un Opel Vectra 1.6 motor C16NZ. In momentul in care schimb treptele de viteza, de la mic la mare, deci accelerez, in loc ca motorul sa ramana la aceeasi turatie sau sa scada, se tureaza. Spre exemplu, doresc sa schimb la 1500 de turatii din viteza 1 la 2. In acel moment motorul se tureaza pana la 1800.- 200 turatii. Daca "nu ma grabesc" cu schibatul, asta insemnanad ca sa tin apasat apbreajul vreao 7-10 secunde sau mai putin, turatia motorului scade la 850 cum e normal. Nu se intampla acelasi lucru cand schimb de la mare la mic.
Am schimbat tot injectorul, mi s-a contolat masina pe calculator, cdar nimic!
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Pot fi mai multe cauze:
- ai un picior mai "greu" si nu il iei la timp de pe acceleratie cand apesi ambreiajul
- pedala de ambreiaj "tine" f. sus si tot asa nu apuci sa iei piciorul de pe acceleratie la timp
- pedala de acceleratie nu revine in pozitie sau cablul de acceleratie e prea intins
Oricum la servici la mine este un VW Polo care merge cum ai descris de cand il stiu asa ca nu stiu mai sapa...
  • gabyo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Singura posibilitate care ar fi este cablul de acceleratie sa fie prea intins!
O sa verific! Picior greu nu se poate spune ca am, deoarece evit turatiile mari pentru a ma incadra in consum. Mentionez ca masina consuma cam mult!
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai ai grija ca daca mergi subturat consumi mai mult decat la o turatie medie de 2000-2500.
Skip ads

  • hcata

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Comanesti/Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eu am un Astra 1992 tot cu motor C16NZ si foarte rar mi se intampla si mie acest fenomen adica accelerez sa schimb viteza si dupa ce debreiez si iau piciorul de pe acceleratie motorul tot creste in turatie pana la un punct ( fara sa accelerez) apoi revine. La mine se intampla f rar deci nu este suparator dar la tine se intampla tot timpul?

Cand ai schimdat tot injectorul acesta a inclus si motorasul pas cu pas de relanti si potentiometrul de pe cablul de acceleratie si regulatorul de turatie?
Au fost second sau noi?
  • florin

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 B X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Ce benzina foosesti?
Stiu ca e cam ciudata intrebarea,dar eu cand bag de la Petrom Rolling Eyes merge aiurea rau masina(se tureaza singura, chiar si daca sta pe loc la relanti, nu mai vorbesc la schimbarea de viteza).
  • gabyo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Benzina de la Shell pun. Cand am schimbat injectorul, l-ma schimbat cu tot cu motoras si cu potentiometru, second. Nu cred ca este de la injector pentru ca la fel se manifesta si cu celalalt, dar la ala nu gasea punctul de relanti. O data statea la 1200 o data la 800, cum vroia el. Dupa ce am schimbat tot sistemul, mi- ramas doar faza cu acceleratul. Intradevar, se manifesta ca si cum as intarzia, sau as ramane cu piciorul pe acceleratie cand schimb vitezele. Se manifesta mai tot timpul, mai ales cand motorul este rece sau nu este la 90--100 grade.
  • Florin Popescu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am urmatoarea problema la Opel astra cu motor 1,7 DTI: cand accelerez,uneori e mai rapida masina,uneori nu! sau mai bine spus...uneori da in nas cand apas acceleratia mai brusc! Apoi daca reduc si o calc progresiv,e mai sprintena(cat de cat). Si am mai observat ca atuci cand este motorul rece,functioneaza mai bine,decat atunci cand este cald! Am fost la reprezentanta si mi-au spus ca turbina este de vina,ca nu mai da randamentul optim.Sa fie chiar asa? Ma gandesc totusi ca turbina asta ar trebui sa nu dea randamentul scontat tot timpul,nu doar uneori! Mai spunea cineva undeva pe un forum de senzorul de temperatura ca ar putea avea influenta!!!Ma puteti ajuta cumva va rog?
Skip ads

  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai daca turbina nu merge cum trebuie problema cred ca este undeva pe circuitul de vacum al motorului, cred ca este de la pompa de vacum.
Cu cit se incalzeste mai tare motorul cu atit pompa de vacum nu mai etanseaza suficient pentru ca este uzata si uleiul este mai fluid. Sau un furtun pe circuitul de vacum cu fisuri, desi cred ca la tine pompa de vacum este problema, verifica cu un vacum metru, depresiune 0.7bar.
De asemenea verifica si etansarea membranei supapei Wesgate de la turbosupraalimentare, Vezi daca scapa presiune, aplica depresiune cu o pompa de vacum manuala.

Daca nu ai sculele aceste, apeleaza la un alt service nu la cel la care ai mai fost, aceia probabil nu au nici echipament de verificare nici capete luminate.
  • gra

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Scoate mufa de la debitmetru (langa filtrul de aer) si mergi o zi asa.Nu se intampla nimic rau!Vezi daca nu cumva este defect...simti sigur diferenta.
  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Debitmetru de aer este introdus numai la motoarele pe benzina, nu si la diesel
  • Mariusgeorge

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Debitmetru au si cele diesel, si e important ca el sa functioneze bine. In legatura cu rapiditatea cu care raspunde masina la acceleratii conteaza de la ce turati incepi accelerarea. Daca accelerezi brusc de undeva de la 1000 rot/min pe linga ca nu e sanatos pertru axul turbinei nici nu vei avea o accelerare satisfacatoare. Incearca de undeva de la 2000 sa accelerezi brusc si vei vedea diferenta.
Skip ads

  • Avenger

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Debitmetrul am si eu, este situat chiar dupa filtrul de aer si este usor vizibil. Cat despre acceleratie, este adevarat ca trebuie sa schimbi vitezele undeva in jurul valorii de 2000rpm, nu trebuie uitat ca (scuzati cacofonia) cuplul maxim incepe de la 1800 rpm. Trebuie sa fii atent si la aerul conditionat, cand este cuplat trage cativa cai putere de la motor si masina devine sensibil mai puturoasa.
Despre probleme la turbina, eu am vazut o sg masina care a avut problema asta si defectiunea a aparut dupa o zi, fara etape intermediare de pierdere de putere.Asa ca s-ar putea sa fie pompa de vacuum.
  • Florin Popescu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2005

  • Mesaj Privat
cred ca-i treaba destul de groasa la mine! uneori cand merg constant,simt niste smucituri ca atunci cand iei piciorul de pe acceleratie si-l pui inapoi! Am filtrele schimbate de curand,dar nu s-a produs nici o schimbare! Inca ceva: am gasit la un moment dat urme de ulei in apa(mai exact era aproape infundat furtunul cu ceva ca zatul de cafea...Am spalat instalatia si vad ca acum e bine,dar tot nu inteleg cauza pentru care a fost asa! ce sa se fi intamplat acolo? Am intrebat de garnitura de chiulasa,insa mi s-a spus ca este metalica,si daca nu mai apare ulei in apa acum dupa ce am spalat instalatia,e posibil sa fi fost o interventie candva la motor,dar nu s-a curatat si instalatia de racire!!
  • Petrutz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Salut

Am observat ca am o problema la masina,cand sunt la relanti si cand accelerez ,intai sta o secunda si dupa aia creste in turatii, destul de greu, in sensul ca pana la 3000 urca parca prea greu in ture.Acelasi lucru se intampla si atunci cand schimb vitezele in mers, imi 'da in nas' cum se zice, ezita un pic si dupa aia se accelereaza.Aveti idee ce poate fi.
Precizez ca masina e o vectra x16xel cu 140 k kiliometri reali.
Am schimbat filtrul cu unul sport si am ulei castrol rs 10w 60.

Multumesc Confused
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
De unde alimentezi? Este posibil sa ai probleme din cauza calitatii proaste a carburantului, acest defect mai poate fi generat si de o fisa defecta (poate mai multe), pentru inceput nu ar strica sa demontezi bujiile sa verifici in ce stare sunt, sa schimbi filtrul de benzina...
  • Petrutz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Alimentez numai de la Mol si foarte rar de la OMV.Eu am cumparat masina de vre-o doua luni si asa facea de cand am luat-o.NU cred sa fie bujiile sau fisele findca urca bine dupa 3ooo, cred sa fie o buba de alimentare.

Cand e rece merge mai bine un pic motorul, asta de obicei e un simptom de injector infundat din cate stiu eu.

Si chestia cu filtrul de benzina poate fi adevarata...

10x
  • Petrutz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
nu stie nimeni?
  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai poti avea probleme de la mai multe dar iti recomand sa verifici debitmetru de aer, sonda lambada
  • free4wayu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2004

  • Mesaj Privat
da, ori debitmetrul, ori sonda lambda, ori verifica electronica: delco, fishe, bujii, nu poti sti niciodata, ti se aprinde check-ul?

ideea cu mersul mai bine la rece am mai zis-o si in alta parte: e normal, ca e compresia mai buna, uleiul mai gros, deci.....
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR