Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • ovi76

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sal,

In curand voi conduce un Corsa C 1.3 cdti. Problema este ca nu sunt multumit de eficienta franelor(ele sunt ok verificate la revizie), asa ca m-am hotarat sa le schimb; intrebarea este se potrivesc etrierele de astra g (ce cu motorizari mai mari de 1.8, adica cu disc de 280 mm) pe fuzeta de Corsa C - priderea este aceeasi ?. Discuri voi monta de meriva/astra h de 280 mm cu 4 prezoane - din punct de vedere geometric se potrivesc plug&play sa spun asa. Nu vream sa fac nicio improvizatie ex taiat/sudat dat gauri si cine stie mai ce.

Merci.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sunt interesat de subiect.

M-am uitat peste Haynes, dar nu gasesc dimensiunile pentru 1.8/GSi. Pare-mi-se ca GSi-ul e echipat cu discuri de 280mm.
Ar fi interesant de aflat daca merg puse pe spate discuri, in locul tamburilor. Ma uitam pe niste poze de pe Corsa C UK si tare-mi pare ca sunt usor de inlocuit. La o prima vedere!
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ovi76 a scris:Sal,

In curand voi conduce un Corsa C 1.3 cdti. Problema este ca nu sunt multumit de eficienta franelor(ele sunt ok verificate la revizie), asa ca m-am hotarat sa le schimb; intrebarea este se potrivesc etrierele de astra g (ce cu motorizari mai mari de 1.8, adica cu disc de 280 mm) pe fuzeta de Corsa C - priderea este aceeasi ?. Discuri voi monta de meriva/astra h de 280 mm cu 4 prezoane - din punct de vedere geometric se potrivesc plug&play sa spun asa. Nu vream sa fac nicio improvizatie ex taiat/sudat dat gauri si cine stie mai ce.

Merci.


salut, si eu am aceiasi problema cu franele .pana de curand am condus un polo si de cand am trecut pe corsa parca nu mai am frane asa bune.am o intrebare :intra prea repede abs sau mi se pare mie ? daca ai aflat ceva depsre frane te rog spune-ne si nou a, mutumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR