Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • yitzack

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am adus din strainatate un Tigra din 1995 1.6 16v (X16XE)....am cautat foarte mult masina asta...sa arate bine ext si interior, si neaparat sa aibe Aer Conditionat. Cand am cumparat-o , motoru mergea foarte bine, iar dupa 2 saptamanai de circulat prin Bucuresti, au inceput problemele.. la accelerare parca este gatuita, numai trage, dupa ce o scot pe liber, turometru cade sub 500 de ture..si uneori se opreste motoru, si foarte rar...la semafor.. variaza relantiul. Pe bord se aprind martorul de la ABS si martorul de la Probleme motor.
Weekendu asta am facut o diagnoza a problemelor, iar erorile pe care le da masina, sunt :
47 - EGR. Pozitia valvei
92 - Senzor pozitie axa cu came
45 - Sonda Lambda - amestec bogat ( de aer probabil, pentru ca benzina consuma absolut normal)
24 - Senzor viteza - fara semnal
Cu martorul de la ABS nu stiu ce sa zic. Saptamana trecute am cumparat placutele de frana si sabotii...am schimbat doar placutele..urmeaza sabotii cand voi avea timp....martorul se aprinde foarte rar...si atunci numai merge ABSul...si in rest merge fara probleme Rolling Eyes
Aveti cumva idee unde as putea rezolva aceste probleme? Cu mecanica le am , dar cand vine vorba de senzori si electrica...ma depaseste..
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
47: EGR valve position sensor - circuit malfunction.

92: Camshaft position sensor - incorrect signal

45:



daca zici ca te pricepi la mecanica, nu cred ca vei avea probleme sa identifici componentele.
Iei un multimetru, si te apuci de masurat...
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut yitzack. scuza-ma de offtopic dar pt un bucurestean ciudat nick mai ai(ma gnadeam ca esti ungur). acum la subiect.... citeste pe forum dai cu search... toate discutiile sunt despre opeluri lucrurile seamana de la 1 la altu.
47 egr valva probabil este pe inchis astfel nu iti recicleaza aerul de pe avacuare si dasta ai 45 lambda amestec bogat.
cand egr nu merge motoru trage mai mult aer pe la filtrul de aer pt a compensa lipsa cauzata de egr si de obicei creste si consumul. nu stiu cat sonsuma a ta si nici cat ar trebuii
cu absul nu stiu ce sa zic. in primul rand tre sa verificii senzorii care se afla undeva pe la roti.
egr https://www.clubopel.com/vie...c.php?t=9280&
abs https://www.clubopel.com/vie....php?t=16711&
la restu mai cauta si tu
bafta
  • speedytkd

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o problema asemanatoare,imi sta martorul motorului aprins si nu se tureaza decat pana la 5000 de ture.nui dau de cap.
Skip ads

  • speedytkd

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut...am si eu un opel tigra si se pare ca problema mea e asemanatoare.Imai sta martorul motorului aprins si nu se tureaza decat pana la 5000.nui dau de cap
  • claudiunicatul

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2012

  • Mesaj Privat
acelasi lucru lam avut si eu bec galben aprins si nu se tura mai mult de 5000 de ture dar am schimbat centralina impreuna cu senzorul ala negru si cipul de la cheie si surpriza se accelereaza peste maximul de ture si becul ala galben se aprinde numai gand aceelerez mai tare de exemplu cand urc un deal si simte nevoia de putere cum accelerez se aprinde becul ala galben si nu mai are forta efectiv se aude cum trage aer dar nu fuge e lenta rau va salut si astept un raspuns daca aveti vreo idee
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR