Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cortez

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2005

  • Mesaj Privat
am pus 5w 50 aral si deja am 1000 de km si numai in ture inalte! se comporta ok! am sa va mai tin la curent pe la 5000!
Skip ads

  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut.Eu am pus Aral High Tronic 5W40.Am 1000 km si nici o problema.Desi vechiul proprietar (nazist) folosea Mobil 10W40 am intels ca la noi uleiul Mobil nu e de calitate.Si poate ma lamureste cineva.Un rpieten proprietar de acelasi tip de Opel mi-a spus ca pune la un schimb ulei+filtru 5,250 l.La service-ul la care am facut schimbul mi-au pus 5.5 l.Cat trebuie sa pun in mod normal ? Pt. ca acum nivelul este peste maxim pe joja .... Multumesc celor care o sa-mi raspunda.
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
5,5 l de ulei este capacitatea baii+filtru, asa scrie si in manual, deci este normal. Daca prietenul tau a pus mai putin nu conteaza, principalul e sa nu ajunga sub nivelul minim. Nu are rost sa va faliti ca nu aveti probleme la 1000 de km dupa schimbul de ulei, este normal sa nu fie. Orice ulei de marca ar trebui sa reziste minim 5000. Puneti-va problema uleiului dupa 10000 km.
Ca si informatie, am facut revizia tehnica la Opel-Victoria Tg.Mures, schimbat ulei(Castrol GTX4 Magnatec 10W40), filtru ulei, motorina,aer, polen, reparat si incarcat instalatia de AC(o supapa defecta), verificat lumini(inlocuit doua becuri de pozitie fata), verificat frane, jocuri directie, articulatii, totul a costat 6,5 milioane.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Delphi 5W40, 5 litri, 1.3 milioane lei.
Nici o pierdere de ulei. Problema e ca oamenii l-au pus tot, e un pic peste marcajul superior. M-au asigurat ca nu e nici o problema. Asa sa fie?
Skip ads

  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
La 1,7dti intra 4,5 cu tot cu filtru.Si mie mi-au pus 5L si era peste max cu mult.Am mers asa cam doua schimburi fara urmari vizibile..
Acum am 4,5l.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
castrol 10W40 - 5.5 l
  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
BAC a scris: Nu are rost sa va faliti ca nu aveti probleme la 1000 de km dupa schimbul de ulei, este normal sa nu fie. Orice ulei de marca ar trebui sa reziste minim 5000. Puneti-va problema uleiului dupa 10000 km.


NU M-AM FALIT !!! Era doar o constatare...
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Intr-adevar uleiul Mobil produs in Ro e jenant,am folosit si eu si m-a lasat rece-anyway-acum folosesc un ulei pe care nimeni din forum n-a indraznit sa-l pronunte,e vorba de Agip 20w40,ce sa va zic,la 170 000 km cat are Opelul meu consuma de la un schimb la altul(10k) maxim 1litru,inainte cu Mobilul consuma(nu exagerez) cam3,5 litri.Am motor de 1.8i Judecati si voi
Skip ads

  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am kadett ca si tine si folosesc Mobil 1 10W 40 de cand am luat masina. Nu mi-a consumat deloc.

Asa cum ti-am mai zis si in alt replay, problem este la masina ta. Daca itit consuma mai putin cu Agip 20W40 este pentru ca are vascozitatea mai mare.
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
mobil 1 super s 10w40 bagat astazi, o sa va spun cum se comporta
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
eu am bagat Castrol High Milleage 15w40 pentru motoare cu peste 100.000km,masina are 213.000km si de la schimb la schimb(10.000km) consuma ce-mi ramane in bidonul de 4 litri.......cam 500-700grame...pret pe bidon 4l + filtru 1100.000 lei cumparat din timisoara
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mircea KDT-- intotdeauna vara puneam ulei 20w,de regula Mobil sau Valvoline si imi consuma f mult,deci vascozitatea era la fel de mare ca si la Agip ul asta.O problema tot o fi la motor ca ii betziv in continuare,dar cum spuneam"trage" bine
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Tocmai de aia trage asa bine, pt. ca iti consuma ulei.
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
@Overtaxer.....Cum zici tu....

Insa daca ti-au disparut trei litri de ulei in 10.000 de km, ma gandeam ca motorul e de vina. Cat de prost al fi uleiul ala nu dispare asa ca apa evaporata.....

Eu iti sugerez sa-ti verifici motorul si sa-l segmentezi. Nici macar nu costa mult....
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Overtaxer, dupa cum zici, tu folosesti uleiul nu numai ca si lubrifiant. Il folosesti si pe pe post de carburant. Nu crezi ca e cam scump carburantul asta?
  • sfi16v

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1990 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
tocmai si-a luat un prieten o skoda octavia (noua) tipul nou,diesel si dupa 5000 de km i s-a aprins becul de ulei . am verificat cu el si ii lipseau aproape 3 litri(am completat progresiv cu cate 500ml) . am sunat la reprezentanta, apoi la service si i-au spus ca se incadreaza la "consum normal de ulei".cam la fel a mai patit un amic cu o mazda 6.or astea sunt masini noi asa ca nu stiu de ce ziceti voi de baiatul asta cu kadet(overtaxer) ca ii consuma masina. e absolut normal ,mai ales la vechimea aia.
Si mie imi ia 3-400 de ml intre schimburi ( la 6000 km) dar ar fi culmea sa fac caz de asa ceva.
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Very HappyVery HappyVery Happy

3 litri consum de ulei la o masina noua?!?!?!?!?!??!?!?!?!??!!?
lol

Aia de la reprezentanta si-au batut joc de voi. Nici macar Loganul sau Matizul nu consuma ulei.
Masinile noi nu ar trebui sa comsume deloc ulei sau extrem de putin, cat sa fie insesizabil pentru senzorii masinii (adica sa nu se aprinda becul).
Cat despre motoarele uzate, cand incep sa se dea tare pe ulei e cel mai clar semn ca trebuie facut motorul.

Daca-mi iau masina noua si cosuma trei litri de ulei intre inschimburi, in primii 100.000 de km, ii dai in judecata pe aia de la reprezentanta si ii pun sa-mi schimbe motorul.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
ce ulei ati recomanda pt astra mea , C16NZ , cca 170.000 km ? ultima data am folosit mobil S 10w40 nu am fost prea multumit de el , si in cei 10mii km facuti cu el , am complectat pana acum 1,5L si ieri cand am verificat era pe minim Rolling Eyes . Ii drept ca din aia 1,5 L un litru am bagat ca s-a pierdut pe langa surubul ala de la baia de ulei , restul pe langa busonul de la motor Very Happy ,pe acolo de fiecare data sterg si dupa un drum un pic mai lung este ulei
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Castrol High Mileage ar fi o optiune, este special facut pentru motoarele cu mai mult de 100 000 km la bord.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am vazut la un magazin specializat "Ulei Opel 10w40 Semisynthetic". nu stiu daca scria si Ecotec pe el.

A pus cineva asaceva?

Trebuie sa schimb uleiul si eu zilele astea....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Chestionar

Ce ulei folositi?
Castrol 24%
Aral 15%
Mobil 20%
Opel 18%
Esso 4%
Repsol 0%
Elf 4%
Altele 13%
123 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR