Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sa va descriu.
Opel Agila 2001, 1,2 litri, aer conditionat si ABS. Am pus astea ca poate defectul e de acolo.
Masina luata din Germania, autohaus Ford, masina avea acolo 95000 km, eu am mai facut pana la 123000.
Schimbat pana acum distributia si senzorul crankshaft si ceva piese la cutie (detaliez).
In rest, totul ok, in afara de un singur lucru.
In rulare, masina prezinta un zgomot in vitezele 1,2,3, care se manifeta ca si cum as avea o lamela metalica care vine pe o roata dintata... trrrrrrrr. nu pot descrie calumea, trebuie stat in masina si auzit.
Zgomotul e cel mai puternic in treapta 1, cam de la jumatatea cursei ambreiajului in sus si numai in rulare. Zgomotul dispare complet la apasarea ambreiajului. uneori, dupa un drum lung de forjeala, zgomotul se aude si pe liber, foarte discret, si dispare la apasarea completa a ambreiajului. Zgomotul e foarte pregnant si la franari de motor si devine mai estompat cu cresterea vitezei (in treapta a apatra nu se mai aude deloc). De asemeni, sunt zile in care zgomotul se aude mult mai incet, aproape deloc.
Am urcat masina pe elevator si am pus in treapta 1,2,3 si am accelerat. Nimic. Cu frana de mana trasa, am incercat sa plec de pe loc. Nimic.
Am desfacut cutia de viteze (cea mai probabila sursa), unde s-a schimbat cam orice posibila sursa de zgomot (rulmenti de pe trenul fix si cei din diferential). Plus schimb ulei, verificat restul angrenajului, totul in regula. Rezultat: nimic. 1600 de RON aruncati in vant (in afara de un rulment care parea sa aiba urme de incins).
Schimbat distributia (la 115000), cu o mica speranta de remediere. Nimic. zgomotul se aude mai tare pentru ca se aude motorul ami incet.
Ambalat la maxim motorul pe loc, nici un zgomot. merge de il ia dreaku, ii dau 150-160 frecvent.
MA DISPERA ZGOMOTUL!
va dati seama, prin oras, 1,2,3, numai pe ele le schimb.
Trrr. trrrr, trrrr. Am cerut pareri, am ascultat si rasascultat prin motor, nu stiu de unde e zgomotul... masina se comporta perfect, am facut de cand a aparut zgomotul 13-14ooo de km. Pare sa creasca usor in intensitate, dar dupa cum spuneam, in unele zile se aude mai incet.
A aparut incetisor incetisor, dupa un drum lung, in care am condus cu 130-140 dar nu am bruscat nimic.
Inca ceva, se aude mai tare din interior decat din exterior.
revin, masina merge perfect.
Apelez la expertiza dvs, ofer si recompensa celui care ma poate indruma spre descoperirea sursei zgomotului, eventual un mecanic din iasi care se uita la post... fac orice sa scap de zgomot...
Skip ads

  • lcsongor

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 X12E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Aveam aceasi problema - nerezolvata la Tico...
Dar vez sa nu mergi prea tare (ceea ce zici tu 130-140-150-160) cu Agila, ca poate o iei...Eu am luat-o...si nici nu mergeam prea tare.
Esti absolut sigur ca s-au uitat la absolut tot in cutie? Se aude si cand stai pe loc?
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ei zic ca s-au uitat. pe loc se aude doar dupa un drum lung, sau cand e foarte incinsa masina.
raspunsul tau e incomplet.. nu inteleg ce vrei sa spui, detaliaza putin cu zgomotul, cum ai luat-o, ce era defect....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai zilele astea sa mai pun odata testerul, ne plimbam putin prin oras cu el.
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
yupyyyyy!
bucurie mare!
oricand dupa ora 2 sun disponibil.
astept numai un semnal.
multumesc mult.
  • racz gabriel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2007

  • Mesaj Privat
vedeti ca incercati sa le invatati sa umble fara ulei in cutie, in treapta superioara nu se aude, e normal mai ales in treapta 5 deoarece e cuplat la priza directa
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ulei are si chiar original, in cutie mi-am bagat si eu miinile, schimbat tot ce era cu suspiciuni.
4 oameni au invirtit rulmetii, au cautat joc la ei, sanse cam mici sa ne fi scapat ceva pe acolo.
  • cost

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Agila 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am avut si e un zgomot asemanator, care se auzea numai din interior si care parea ca ar veni din zona cutiei de viteze. Problema era de la tampon motor spate, dupa ce l-am schimbat am scapat de acest zgomot.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cost a scris:Am avut si e un zgomot asemanator, care se auzea numai din interior si care parea ca ar veni din zona cutiei de viteze. Problema era de la tampon motor spate, dupa ce l-am schimbat am scapat de acest zgomot.


Posibil, dar la mine nu se mai aude cand calc ambreiajul....
Dan a zis azi ca se mai uita o data si punem olek testerul sa vedem daca se modifica ceva in parametri.
Revin cu un raspuns
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR