Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Signum seamana foarte mult cu vectra, asadar puteti posta topicuri despre Signum in subforumul "Opel Vectra".

[offtopic]
Skip ads

  • bzancu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2011 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mr.Opel a scris:Signum seamana foarte mult cu vectra, asadar puteti posta topicuri despre Signum in subforumul "Opel Vectra".

[offtopic]



"seamana dar nu rasare", c-am asa se spune pe la noi in moldova.

si apoi cam este diferenta intre signum si vectra, o spune unul care a mers cu ambele masini.
  • mihaicristi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu sunt un mandru poseosr de SIGNUM,cu motor de 1,9 cdti si 150 CP, adus din Germania, patria masinilor.
dar din cate stiu eu acest model inca se mai fabrica.
  • mihaicristi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
stiu ca s-a mai discutat si in alt topic si ca s-ar putea sa fiu eu putin off-topic dar iata ce scriu cei de la Auto.ro Stiri auto -----Noul Opel Signum intra in linie dreapta Noul Opel Signum intra in linie dreapta.
A doua generatie a navei-amiral Opel va apare la inceputul lui 2009 si va fi mai mult un crossover decat un hatch alungit, asa cum este actualul model (foto).
Urmand a fi construit pe platforma Epsilon al parintelui GM (cea pe care vor mai fi fabricate viitoarele Saab 9-5 si Opel Vectra), Signum 2 va fi comercializat sub diferite nume in intreaga lume, asa cum s-a intamplat cu Astra si Vectra.
Marele Opel va fi si mai mare, oferind un habitaclu ce va putea acomoda pana la sapte pasageri. Despre design nu se stiu momentan prea multe, dar el va incerca aproape sigur sa mascheze dimensiunile uriase ale masinii, cel mai probabil cu un profil tipic de coupe.
Acesta va fi unul din semnalele ca cel mai generos dimensionat produs al celor din Ruesselsheim este un model cu iz de premium, aspect ce va fi subliniat si de prezenta jantelor de dimensiuni mari sau de acoperisul panoramic.
Noul Signum va fi plin de surprize si in ceea ce priveste partea tehnica: in afara obisnuitei suite de motoare molcome si economice, uriasul va avea in oferta si doua propulsoare „fierbinti” – ambele V6, ambele supraalimentate cu doua turbine.
Cel mic va dezvolta 250 CP dintr-o cilindree de 2,8 litri, in timp ce top-modelul va avea 3,4 litri si o putere de 325 CP. Nu trebuie sa va sperie gandul ca asemenea forte ar putea transforma calatoria intr-o partida de rodeo: cuplul va fi livrat tuturor celor patru roti multumita unui sistem de tractiune integrala de tip 4WD.
Totusi, data fiind situatia ecosistemului, Opel se va conforma noilor tendinte ecologiste si va oferi si o versiune cu propulsie hibrida, ce va completa un grup consistent de motoare diesel in coltul rezervat salvatorilor planetei
Skip ads

  • mihaicristi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
iar intr Vectra si Signum este o diferenta clara, cel putin la confortul interior. Laughing
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea.....
Si eu sunt posesorul unui Signum 2005 de 150 caluti (foarte nervosi).... am luat-o din Germania acum o saptamana si e nebunie curata.... am la ea Navi CD 70 cu mp3, cu comenzi pe volan, e neagra sidef... sunt absolut incantat de ea.... si o recomand cu draga inima celor care vor o masina faina si care vor sa ias in evidenta cu ceva de calitate....
Numai bine baieti !
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Dupa cum spun si Bzancu si Mihaicristi, Signumul seamana cu Vectra, dar NU rasare Rolling Eyes .... le-am condus pe amandoua si e destul de mare diferenta, ca sa nu mai vorbim de confort si de interior .... asa ca nu vad ce e asa mare greutate sa fie deschis un topic si pt Signum (no offence Mr. Opel) Confused ...
  • mihaicristi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
daca tot nu suntem singurii care stiu ca intre Vectra si Signum este o diferenta......(nu spun mai mult) sunt de acord cu danutz22 si votez PRO deschidere topic SIGNUM. astept ca si alti posesori de signum sau eventual iubitori ai acestui model sa faca propuneri. Smile
Skip ads

  • trecator

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
SIGNUM semană cu VECTRA?
Păi, fraţilor, SIGNUM este aşa de sus că atunci când se uită la VECTRA îi vine ameţeală!
Scuzele mele posesorilor de VECTRA, este o maşina bună, dar nu se compară cu SIGNUM, cel puţin la confortul interior. Cu atât mai puţin la design.
  • mihaicristi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pai Signum e peste Vectra, din orice punct de vedere! Cool .
sper sa nu supar nici un posesor de Vectra, dar cam asa stau lucrurile,
pentru ca am mers si cu Vectra si cu Signum, iar diferenta e clara.
  • danka1

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Nu ca zic dar vreau sa spun: Signum este clar o masina cu ceva mai multe dotari decat Vectra si de ce sa nu spun ca si confortul in Signum este mult mai bun decat in vectra. Si eu sunt de acord sa se deschida un topic Signum si sper sa apara cat mai multe, sunt masini foarte elegante si arata mult mai bine. Bafta!
  • adyzyb

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salut, am un opel signum din 2008 de care sunt f.multumit.
cd-ul navi este doar pentru europa centrala si de vest .stiti unde pot cumpara un cd navi si cu romania ?
Skip ads

  • mihaicristi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cauta pe forum ca s-a mai discutat. nu prea ai de unde cumpara cd navi pt romania...
parca am vazut ca vindea cineva dar nu stiu cat de eficient si de exact este.
bafta multa!
  • Claudiu-catalin

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ii salut pe toti posesorii de Signum... Eu am unul din 2005 1.9 150 cai si chiar azi am avut un accident... Problema este ca trebuie sa schimb bara fata si posibil si aripa fata dreapta... Sad Bara fata cred ca este aceeasi de pe vectra gts modelul ante-facelift (cu farurile patratoase)... Inca nu am vz un signum cu bara simpla iar cea gts e foaaaarte greu de gasit. Daca poate sa ma ajute cineva cu un sfat.... Fac cinste Smile
  • Terente

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
Nu am inca un OPEL Sad . NU am masina de fapt.Inca.
Ideea e ca am ramas blocat pe Opel Signum 2.2 DTI. Nu imi iese din minte absolut deloc. Asa ca m-am hotarat sa imi cumpar o astfel de masina. Asa ca va rog mult de tot, cei ce au cumparat din Germania sa ma ajute si pe mine cu ceva sfaturi. Cum ati facut?La ce ati fost atenti in momentul cumpararii?Care sunt problemele cele mai des intalnite? Din ce parte a Germaniei ma sfatuiti sa cumpar? In ce perioada a anului?
Va multumesc anticipat!
  • bzancu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2011 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Terente a scris:Salutare!
Nu am inca un OPEL Sad . NU am masina de fapt.Inca.
Ideea e ca am ramas blocat pe Opel Signum 2.2 DTI. Nu imi iese din minte absolut deloc. Asa ca m-am hotarat sa imi cumpar o astfel de masina. Asa ca va rog mult de tot, cei ce au cumparat din Germania sa ma ajute si pe mine cu ceva sfaturi. Cum ati facut?La ce ati fost atenti in momentul cumpararii?Care sunt problemele cele mai des intalnite? Din ce parte a Germaniei ma sfatuiti sa cumpar? In ce perioada a anului?
Va multumesc anticipat!




daca tot te-ai hotarat pe un signum, te sfatuiesc la un motor de 1.9 cdti cu 120 sau 150 cp. are 6 viteze inainte fata de 5 cat are motorul 2,2 , iesi mai ieftin si la asigurari, rca, impozite, consum mai mic, tot.
te sfatuiesc sa-ti iei un model 2005, cu cat mai multe dotari, deoarece ai sa vezi ca o sa-ti foloseasca toate.
ca probleme: vezi distributia cand o are facuta (nemtii o schomb la 150.000 km- mie mi se pare cam mult - in tara te ajunge cam 18-20 mil)
mai vezi termostatul daca functioneaza si galeria de admisie - cam astea le-am schimbat eu iar masina avea 100725 km cand am luat-o.
masina e super ok in rest.
mai ales daca esti inalt (eu am 1.97m) si stau f lejer in masina (in revista o da ca masina pt basketbalisti).
si inca ceva f important- incearca sa cumperi masina de la opel din germania cele care sunt aduse prin sistemul buy-back. la auto-hausuri poti sa mai iei teapa.
bafta .
  • signum

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare oameni buni ! am un signum minunat din 2005 argintiu de 180 cp . sunt f multumit de aceasta masinuta desi innainte am avut un audi a8 pot spune ca nu gasesc nici macar o diferenta intre audi de 180 si acest opel. problema mea cea mare este sa ma decid asupra uleiului de motor ....de care sa iau si doi un frigider pentru spate dar sa fie tot din piele neagra precum masina . in rest sunt super fericit si ff multumit de toate dotarile si optiunile pe care le are aceasta masina . vb .
  • gaches

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Va rog, cine are manual de intretinere pt opel Signum ?
  • gaches

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am uitat sa precizez .... in limba romana sau macar engleza.
Multumesc.
  • Terente

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu ziceam 2.2 DTI pentru ca erau cele mai des intalnite si la consumul afisat nu mi s-a parut prea costisitor la motorina, insa stiu ca asigurarile si impozitele sunt mai mare la motoarele care sar de 2 litri.
Multumesc oricum de sfaturi, mi se par super utile si mi le-am notat.
O zi bune si... drumuri bune colegii!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR