Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea.Haideti ca incep sa va povestesc despre ce e vorba:Fratele prietenei mele e stabilit in Suedia si vrea sa cumpere o masina de acolo pentru viitorul socru.Noi ne-am gandit la o masina micuta-Astra sau Meriva pe benzina cu motor pana la 1600cmc,ca taxa sa fie mica,asigurare,impozit,consum etc.Precizez ca omu are nevoie de aceasta masina strict pt drumuri scurte in interiorul orasului.Masina va fi cumparata prin Iulie asa ca mai e ceva pana atunci. Acum, ce vreau eu de la voi, cei care ma puteti ajuta, procedura de cumparare-inmatriculare in ro.Adica cam ce acte imi trebuie acolo sa fac,nr provizorii,orice credeti ca ma poate ajuta ca in momentul in care voi ajunge sa o iau sa stiu perfect pasii si apoi cand ajung in Romania sa am toate hartiile necesare pt inmatriculare.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cam greu cu suedia. De obicei masinile vin din germania, mai rar italia, franta etc.
Cel mai bine te duci la serviciul inmatriculari si intrebi acolo ce acte trebuie sa aduci. Precizeaza si tara de unde vina masina.

LE: Am adus masina din italia, probabil daca era din germania era mult mai simplu. In italia la momentul respectiv nu se exportau masini second, se platea vama, dar am fost la inmatriculari si am cerut de acolo ce trebuia sa aduc, printre care dupa cate retin si o procura, prin care eu eram imputernicit sa inmatriculez masina.


Ultima modificare facuta de DB77AAA la Lun 24 Mar, 2008 12:02 pm
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cam greu cu suedia.
De ce zici asta?Ai avut vreo experienta neplacuta?sau stii ceva?
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ok, vad ca nu s-a inghesuit mai nimeni sa ma ajute.Imi imaginez ca nimeni defapt nu stie asa ca no problem. Ideea e ca pe 15 trebuie sa plec sa o aduc si lucrurile stau asa:fratele prietenei mele s-a interesat acolo la politie si aia i-au zis sa aduca masina in ro cu numerele pe care le are(deja a cumparat masina si e pe numele lui) si dupa ce ajunge in tara sa o inmatriculeze si apoi sa trimita actele + numerele pt a fi radiata acolo.Eu din cate stiu o masina,pt a o inmatricula in ro,mai intai trebuie radiata acolo,apoi luate nr provizorii,adusa aici si inmatriculata.Pe aceasta cale fac ape la cei care stiu mai bine cum stau lucrurile in tara la noi si pe afara sa ma ajutati in aceasta problema...
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in primul rand vezi daca se dau numere provizorii in Suedia, daca nu se dau, dai o fuga pana in Germania(daca nu e prea departe de unde sta fratele prietenei tale), iei numere de Tzoll pe 5 zile, te intorci in Suedia, le pui pe masina si pleci la drum(bineinteles radiezi masina inainte). numerele de Tzoll, din ce stiu eu poti sa le iei cu buletinul, deci nu trebuie sa mergi cu masina pana acolo.(sau poti sa mergi cu masina si poti sa le iei pe o perioada de timp mai mare: 2sapt, 1 luna, etc)
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si unde ma duc io in Germania sa fac treaba asta?la ce institutie?In orice oras?
Ai idee?
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in general pe la parcurile auto ar trebui sa-ti dea, daca nu te trimit ei unde trebuie sa te duci
mi se pare ca la primarie se fac toate actele....intreaba cel mai bine pe vreun samsar ca aia stiu cel mai bine Laughing
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ok,am sa mai vad, mersi mult de indrumare!
Daca mai exista si alte idei.....astept cu nerabdare
E cam departe germania de unde sta in suedia,plus ca mai trebuie trecut cu bacul din swe in ger circa 5 ore si 130 de euro
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai o solutie ar fi cum ai zis tu: sa vina cu numere de suedia...cred ca asta e cea mai buna
tu cu ce mergi acolo? cu avionul?
poti sa mergi cu atlassib pana in hamburg, iei numere si dup-aia cu avionul sau alt mijloc de transport pana in suedia
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai am luat deja bilet de avion pana acolo.
Ideea e ca daca vin cu nr de swe pot sa o inmatriculez aici, ea nefiind radiata?
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai n-ai zis ca trimite numerele inapoi in suedia ca sa o radieze?
cred ca merge sa o inmatriculezi si daca nu e radiata....nu cred ca au astia de la noi baza de date ca sa o verifice acolo
LE: la politie ai intrebat cumva?
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Probabil pana la urma vom veni cu nr de swe pana in tara si apoi le vom trimite acolo sa se faca radierea.Dar am inteles ca la noi la politie ca sa o inmatriculezi trebuiesc predate nr cu care a venit masina,asa ca teoretic nu le mai pot trimite pt radiere caci raman la politia romana.Chiar nu stiu ce sa fac...cum e mai bine.Am fost ieri si la o firma de inmatriculari si mi-au zis ca habar nu au, ca ei nu au avut masini din swe pana acum....
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dai o declaratie pe propria raspundere ca ai venit cu ea pe platforma
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cum adica?
ma tem ca nu inteleg
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
faci o declaratie la politie in care spui ca ai venit cu masina pe platforma....intreaba cel mai bine la politie ce se intampla daca nu mai ai numerele de pe masina (le-ai pierdut, ti le-au furat)
  • odin_79

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2002 18ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut , si eu vreau sa imi cumpar masina din Suedia in urmatoarele zile , saptamaini.Pentru moment sunt in Suedia si mai stau pana in august .De anul trecut ma tot " bate " un gand sa imi cumpar o masina de aici si acum mai mult ca niciodata ma gadesc sa cumpar o masina de aici.
In ceea ce priveste actele eu sunt optimist.Din cate am inteles ai pe cineva in Suedia ,,,,,,atunci nu are sa fie nici o problema cu actele, adusul masini etc...ai sa vezi.Este destul de simplu din cate am inteles eu.
numerele provizorii ti le da pe o perioada de o luna de zile.Poti sta cu masina in Suedia o luna de zile cu numere provizorii.
  • geo86

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
andrei0481 a scris:Salutare la toata lumea.Haideti ca incep sa va povestesc despre ce e vorba:Fratele prietenei mele e stabilit in Suedia si vrea sa cumpere o masina de acolo pentru viitorul socru.Noi ne-am gandit la o masina micuta-Astra sau Meriva pe benzina cu motor pana la 1600cmc,ca taxa sa fie mica,asigurare,impozit,consum etc.Precizez ca omu are nevoie de aceasta masina strict pt drumuri scurte in interiorul orasului.Masina va fi cumparata prin Iulie asa ca mai e ceva pana atunci. Acum, ce vreau eu de la voi, cei care ma puteti ajuta, procedura de cumparare-inmatriculare in ro.Adica cam ce acte imi trebuie acolo sa fac,nr provizorii,orice credeti ca ma poate ajuta ca in momentul in care voi ajunge sa o iau sa stiu perfect pasii si apoi cand ajung in Romania sa am toate hartiile necesare pt inmatriculare.

Salut! Ai reusit cu masina? Care sunt procedurile? Si eu vreau sa merg pana in Suedia sa imi cumpar o masina dar am asa o retinere pt ca nu stiu procedurile (inca nu m-am interesat la politie), n-am pe nimeni acolo si nu prea stiu cum sa fac cu banii.Sunt mai multe ptobleme care ma framanta. Am auzit ca suedezii nu sunt tepari. Asa o fi?
  • odin_79

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2002 18ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
zilele trecute am cumparat o masina din suedia un opel vectra C din 2002 cu 91 ooo km cu 6700 euro , de la firma.
Masina este cumparata acum mai trebuie sa astept cam 2 saptamani sa pot sa o si " iau " de la firma respectiva.
Am stat 3 ore de vorba cu cei de la firma sa vedem cum am putea sa facem cu actele sa pot lua masina pe loc.
Ei au dat telefoane dupa telefoane su dupa 3 ore cam asa statea situatia:
masina o pot cumpara, dar nu o pot folosi pana nu imi vin numerele provizorii.De obicei au zis ca dureaza pana la 2 saptamani.
Daca as fi avut un numar personal ( nr care d eobicei il poseda cei care locuiesc aici, sau lucreaza aici), eu din pacate nu il am, actele ar fi fost terminate in 5 minute.
Spunea cineva pe topicul acesta ,,,,ca ii posibil sa mergi in Germania sa cumperi de acolo nr provizorii....nici asa nu ii posibil....cei de la firma sub nici o forma nu au vrut sa accepte alta varianta in afara celor cunoscute de ei.
Ii bine ca tot cei de la firma se ocupa de toate actele si nu trebuie sa umblii ca in tara pe la tot felul de oficii.
Trebuie de asemenea sa platesti si o asigurare pt o luna de zile.
Intradevar sunt oameni seriosi , dar au si ei "oile lor negre"...arabii, romanii (scumpii nostri compatrioti),si chiar si suedezi.Dar daca o cumperi de la firma sunt sanse mai mari sa cumperi o masina buna.

Sunt net superioare masinilor second " achizitionate" din Germania, Franta, Italia, Belgia ,,asta este parerea mea.
  • geo86

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
"Sunt net superioare masinilor second " achizitionate" din Germania, Franta, Italia, Belgia ,,asta este parerea mea. "
Adevarat.Tocmai de aceea m-am orientat si eu la Suedia.
Cat despre numere....se pare ca nu o sa-mi pot cumpara masina de acolo daca e asa cum spui tu. Sad
  • odin_79

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2002 18ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
intra pe www.vv.se
ai acolo mai multe detalii , sa accesezi site-ul in engleza.
Numa nu stiu daca toate informatiile sunt traduse si in engeleza (din suedeza).
Mie mi-a tradus cineva.
Am intels ca ar fi o varinata ,dar problema este ca suedezii nu se complica.Detalii ar trebui sa fie pe site.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR