Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • keyth

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 1.3N + GPL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,am o intrebare foarte grea pt mine....a mai incercat sau a pus cineva un motor mai mare pe kadett d?
Ideea este in felul urmator...am un kadett d 1.3 din '84 fara servo,fara nimic Sad si am posibilitatea sa iau gratis un motor de vectra din '94 care are si servo directie si aer conditionat si e de 2000,16 valve.....pot face ceva cu el pe masina mea sau visez degeaba?

Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Poti sa faci ce modificare vrei tu, si sa pui tot de pe vectra pe kadett pentru ca se potrivesc
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ai grija numai cu omologarea rar, ca motorul de 2000 16V nu a fost pe kadett, deci ar trebui sa te bage in test dinamic, pe care majoritatea nu-l prea trec si mai si costa cam 700 lei din cate am auzit....
Nu cred ca o sa incapa motorul cu AC si servo la tine pe masina... Din punct de vedere al prinderii nu ai probleme numai ca e foarte posibil sa te trezesti ca nu ai loc sa pui unele piese. Persupun ca stii ca trebuie sa iti schimbi si toata alimentarea cu benzina (pompa in rezervor - e posibil sa trebuiasca schimbat rezervorul ca nu are loc de prins pompa dupa cate stiu eu, ecu, evacuare, radiator....). Sunt cam multe...

Bafta
  • keyth

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 1.3N + GPL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc foarte mult pt raspunsuri.....ideea e in felul urmator ieri dupa ce am postat am plecat sa ma mai uit la diferentele dintre masini si am constatat ca la a mea(kadett d) lonjeroanele o iau in lateralele masinii in compartimentul motor,iar la cealalta(vectra a) lonjeroanele trec pe sub motor ceea ce nu e in regula deoarece la mine motorul are un tampon in fata langa radiator,pe partea dreapta a masinii,iar cealalta nu avea nimic pt ca motorul in fata se sprijinea pe lonjeroane.....iar legat de rar nu prea ma intereseaza pt ca nu o sa ajung eu acolo cu ea,iar cand o sa mi expire revizia nu cred ca o sa mai vreau sa o pastrez deoarece ma dispera cu rugina care iese prin vopsea mai ales la aripi,de aceea as vrea sa fac miscarea asta ca sa ma bucur de ceva interesant pe masina mea pana voi renunta la ea...oricum va multumesc mult inca odata.
Skip ads

  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Motoarele GM au mai multe prinderi... Din cate stiu eu poti sa-l prinzi si la tine pastrand vechile tampoane de pe masina ta (are prindere pe bloc in mai multe parti). Numai ca nu cred ca merita... e cam mult prea mare si ai prea multe de schimbat... daca tot vrei ceva cu AC cauta un C16NZ. La asta omologarea ar trebui sa fie mult mai simpla daca te hot sa o pastrezi si se incadreaza mult mai bine.
Daca vrei sa ii refaci caroseria contacteaza-ma si iti dau un tinichigiu super bun si ieftin!
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
mai bine vinzi motorul si cutia d epe vectra si kadettul tau si iti ei un kadett e mai nou si mai bun !
  • BC77JIM

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cu ce pret vinzi motorul de 2000 16V?si ce mai ai la motor
  • keyth

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 1.3N + GPL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
gsi_master a scris:mai bine vinzi motorul si cutia d epe vectra si kadettul tau si iti ei un kadett e mai nou si mai bun !


poate motorul si cutia de pe vectra le vand,dar masina mea cine crezi ca o mai cumpara? Wink Wink Wink
  • keyth

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 1.3N + GPL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
BC77JIM a scris:cu ce pret vinzi motorul de 2000 16V?si ce mai ai la motor


nu le vand pt ca nu sunt ale mele,sunt ale unui prieten care mi le a promis in cazul in care vreau sa ma apuc de modificari la masina mea,altfel nu le vinde pt ca el mai are o vectra cu care circula si le pastreaza pt el Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR