Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cosmin_neb1

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
As vrea sa-mi fac, pentru inceput, un montaj care sa-mi afiseze consumul de benzina.
Motorul pe care vreau sa experimentez: X16XE de pe Opel Tigra

Ati putea sa ma ajutati cu ceva teorie? Nu stiu mare lucru despre motor. M-am gandit sa masor timpul cat sunt deschise injectoarele si in functie de asta,sa calculez cantitatea de benzina consumata. Injectoarele cum se deschid? Pe rand?Sau toate odata? Sau cate 2 pe rand?

Exista tabele unde pot sa gasesc cantitatea de benzina injectata la deschiderea unui injector pentru un anumit timp?
Skip ads

  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cred ca trbuie sa te pricepi f bine la electronica si mai cred ca nu are rost sa te chinui pt ca si daca o sa reusesti ceva nu stiu cum ar trbui calibrat ca sa iti arate date exacte.oricum daca reusesti ceva tine-ne la curent ca e interesant .Spor la lucru.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca un computer de bord nu calculeaza empiric cantitatea de combustibil furnizata de injectoare. De fapt el chestioneaza ECU: "Domnu ECU, cata benzina ai dat acum la injectoare, ca sa afisez si eu soferului informatia asta. - Atat. -Mersi".

Cam asa face rost display-ul de bord de consumul instantaneu si de cel mediu.
  • cosmin_neb1

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Bun,dar asta ar fi in cazul cand ECU suporta astfel de interogari. Oare ECU de la motorul meu stie?

Daca nu stie, dupa mine singura metoda care sa dea rezultate cat mai aproape de adevar este sa culeg informatii de la injectoare. Presupun ca toate injectoarele dau aceeasi cantitate de benzina, daca sunt deschise un timp egal. In mod real,asta nu o sa se intample decat daca pun injectoare noi sau le curat pe banc pe cele vechi.
Si inca o problema: cantitatea de benzina mai depinde si de vacuumul din admisie,nu? Presiunea din rampa se modifica la turatii mari
Skip ads

  • cbogdan86

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca vrei un calculator de bord ia-ti un scangauge. E pana in 10 mil si arata o gramada de informatii. Trebuie sa ai mufa OBD. Daca vrei, da un pm si iti dau site-ul respectiv. Sau da search pe google.
  • cosmin_neb1

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am mufa aldl, deci probabil n-o sa mearga.
vreau sa ma chinui singur,sa studiez,sa incerc. scopul meu este ca pana la urma sa fac un ecu stand alone, asemeni megasquirt. acum mi-am luat in sfarsit o masina pe injectie cu care pot face experimente Smile
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@Cosmin_Neb1 din cate stiu eu ceva asemanator ar fi avut unele modele de trabant. Caluclul consumului se facea comparand benzina de pe tur cu cea de retur. Un fel de debimetre. Mai multe detalii ai putea gasi pe forumul de la dacia club.
Succes.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Uite aici de studiat:
http://en.wikipedia.org/wiki/OBD-II_PIDs
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@ddf: Ai sa razi dar o placa de achizitie care stie sa primeasca date de la doua debitmetre cu roti dintate (firma Oval), sa faca diferenta de debit intre tur si retur si sa afiseze in unitati standard, este un BC care reda foarte precis consumul de carburant.
  • cosmin_neb1

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa ne dai un link sau o denumire de produs pentru aceste debitmetre? Suna foarte interesant si, teoretic, interfatarea acestor debitmetre ar fi simpla, folosind un microcontroler, care in acelasi timp se va ocupa si de afisarea datelor pe un display oarecare.
Dar intrebarea este: putem cumpara astfel de debitmetre din Romania (sau comanda de afara) la un pret de bun simt?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR