Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • bastard

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poate mie imi mai face oleaca urat ca am 2 boxe ovale mari si 2 tiutere in haion ;P
Skip ads

  • yry28

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 z1.8 gsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu am o corsa 1.8 125 cp si sunt foarte multumit de masinuta poate foarte mult pt o corsa chiar recomand
  • bastard

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la 125 cai cred si eu ca esti multumit.da-mi si mie vreo 15 din herghelia ta Smile
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eheee, yry ai GSI, esti norocos. Oricum si eu sunt multumit de cei aproape 100 ai Corsei mele.
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Corsa este o masina de lux,pe langa celalalte marci din clasa ei.M-a impresionat si modelul D cu motorizarile diesel,este o masina care-ti satisface toate preferintele.
Nota 10,sa le stapaniti sanatosi corsarilor
  • Hamsterdam

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 1.2 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2006

  • Mesaj Privat
ma bucur ca Opel Corsa a primit note foarte bune.Si asta de la utilizatorii directi care o au zi de zi pe mina.De departe este cea mai buna masina de oras la clasa ei.Si singura masina cu ESP de serie din clasa ei.Unii au si ESP plus.

Sa ne bucuram de ele si sper sa mai auzim pareri si voturi.
  • vsorinel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

am un Corsa D, are decat o luna de cand am luat-o. Modelul e Essentia cu cateva dotari in plus fatza de dotarea standard (Pachet 1, Pachet confort, Pachet electric), motor 1.2, 16v, 80CP, cutie manuala MTA5.
Obiectiv, notele ar fi asa: 10 = look exterior, 8.5 = look interior, 8 = motor, 10 = stabilitate, 10 = frana, 8 = sistem audio, 9 = suspensii, 7 = dotari standard de fabricatie.

Obiectivitatea notelor mai scazute (celelalte nu le comentez pt ca n-am motive) consta in:
- look interior (8.5) = unele "imbinari" mai nereusite pe la stalpi, lipsa cotiera; am volan sofer reglabil pe inaltime pus de baietii din service dealer care au facut o "decupatura" nashpa in carpeta din podea de sub scaun ca sa puna mecanismu' ala acolo; In rest, bordul, scaunele, portierele mi se par super OK, chiar si la Essentia;
- motor (Cool = sint inca in perioada de rodaj, unde masina e foarte puturoasa; fiind in rodaj, inca nu pot sa o turez prea mult sau sa ating cuplul maxim care este destul de ridicat; sint totusi fascinat de un consum mixt ~ 8% in perioada de rodaj;
- sistem audio (Cool = marketingul dealer-esc specific "romanesc" spune "aveti sistem audio cu 4 boxe"... in realitate sint 2 boxe pe fatza + 2 tweetere pe fatza. daca tweeterele alea de deasupra manerelor de pe portierele fatza se pot numi "boxe", atunci si casu' meu cu leduri International de acu' 15 ani se poate numi Panasonic; auditia pe fatza a sistemului cu 4 boxe este acceptabila, desi se cam cunoaste tenta de sunet de medii (difuzoare destul de slabute); preferam ceva mai degraba bass + treble; desi are locasuri + masti pt difuzoarele pe spate, este destul de greu de montat aceste difuzoare (nu sint trase fire, acces greu in spate la CD30, etc);
- suspensii (9) = suspensiile sint OK dar putin rigide (ca deosebire de Ford Fiesta, aceeasi clasa, care troncane ingrozitor pe spate, Corsa nu troncane deloc);
- dotari standard de fabricatie (7) = modelul Essentia de baza e foarte slab dotat, cam troaca, aproape ca l-as compara cu Sandero - versiunea de 6850 euro; modelul Enjoy e ceva mai bine dotat, dar cam la orice model selectat, intotdeaua exista loc de pus optionale, care costa, normal.

Si acum, la ce dotari are Corsa mea, urmatoarele diferente ar fi fost necesare (asta pt cine are mai multi bani):
- model Enjoy;
- motor de 1.4, 16V, 90CP (desi este construit pe baza celui de 1.2) cu cutie manuala MTA5, sau tot 1.2, 16V, 80CP cu cutie Easytronic;
- pachet tehnic (computer bord + tempomat);
- scut protectie baie motor;
- radio CD30 MP3 cu toate boxele (nu sint adeptul tuningului audio extrem, mai degraba as schimba decat difuzoarele fatza/spate, dar as pastra linia CD30 MP3; MP3 in plus ca sa nu mai fie nevoie de modulator FM si pt ca are si AUX);
(tot obiectiv vorbind, cred ca masina cu dotarile suplimentare de mai sus ar obtine cel putin nota 9.5).

Pt clasa ei, Corsa D se poate compara la toate capitolele decat cu: Mazda 2, Honda Jazz, Toyota Yaris, Hyundai i30 (de fapt, Hyundai i30 mai degraba intra la alta clasa, dar datorita dimensiunilor si lookului am inclus-o aici); fatza de restul masinilor de aceeasi clasa de la noi din comert, Corsa este net superioara. Ar mai fi Renault Clio 3, VW Polo, Peugeot 207, dar cred totusi ca Corsa D este superioara.

Per total, nota pt Corsa mea = 8.5.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

NOTA GENERALA
10 22%
9 37%
8 28%
7 7%
6 3%
118 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR