Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut baieti.
Ma lovesc de o problema care, daca la inceput nu m-a deranjat in mod deosebit, acum devine deja tare sacaitoare Confused Confused.
Am schimbat anul trecut prin decembrie garnitura de chiuloasa (am constatat asta dupa ce pierdeam antigel si totodata lipsa caldurii), toate bune si frumoase.
De atunci insa nu reusesc in nici un fel sa-i fac aerisirea (stiu ca se face automat, fara a se interveni in acest sens). Tot timpul aud bolboroseli in masina, parca as fi cu barca Shocked.
Precizez de acum ca nu am caloriferul spart (as avea mult abur in habitaclu, corect?) Ce ar putea fi? Rolling Eyes
Multumesc.
Skip ads

  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Consuma antigel ?
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu, nu pierd antigel. Macar stiam ca putea fi garnitura sau pompa de apa (ambele sunt schimbate in dec.`05).
Insa devine extrem de enervant acel bolborosit Mad.
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pai incearca asta:
Cu motorul oprit si racit si capacul de la borcan desfacut apasa de mai multe ori pe fiecare furtun gros de cauciuc care leaga blocul motor de radiator.
La mine tot apasam pe un furtun pina cind nu mai apareau bule de aer in borcan.A si pregateste si un litru de antigel ca sa completezi.
Daca ies bule de aer reia operatiunea citeva zile la rind si ar trebui sa se rezolve.
Da-ne un semn dupa.
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@obiwankenobi Am incercat precum ai spus, dar acelasi rezultat...mai ramane sa imi iau un colac de salvare si marinar ma fac Evil or Very Mad.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Acel bolborosit se aude doar in habitaclu, undeva prin spatele fantelor de aerisire-ceas (cel putin asa am senzatia); la motor nu se aude nimic...
Sa fie oare de la calorifer? Confused
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Chestia cu strinsul-lasatul liber al furtunului in mod repetat este o varianta verificata de aerisire a motorului.Eu am "imprumutat-o" de la mecanici.
La mine a functionat.
La tine daca zgomotul se aude in habitaclu si daca nu pierzi deloc antigel (foarte important) atunci probabil ai aer in circuitul de incalzire.In mod normal ar trebui sa-si faca singur aerisirea.Imi aduc aminte ca singurul lucru care se face ptr. asta este ca sa lasi masina sa mearga la ralanti citeva minute cu caloriferul dat la maxim.Eventual un pic de mers "sportiv"
Daca ai pierderi de antigel chiar si mici atunci problema este de felul urmator: unde iese antigelul intra aer in circuit.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Spunea cineva ca s-a lovit de aceeasi problema si ca ar fi rezolvat-o facand aerisirea pe la acel surub de pe langa galeria de admisie, mai exact cel de sub senzorul de temperatura (de langa alternator) Rolling Eyes.
Am incercat si varianta asta.....acelasi rezultat Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad.
Inca astept solutia salvatoare Very Happy.
Ce mi se pare ciudat e ca in momentul in care motorul este incalzit, bolboroseala dispare Cool Cool Cool.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
baga antigel pina da pe dinafara si lasa motorul mergind cu capacul de la aerisire desfacut.
daca nici atunci nu se aeriseste ???????
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
De ceva timp parca se aud mai tare acele bolboroseli (desi e posibil sa fie doar o impresie) Rolling EyesRolling EyesRolling Eyes. Noroc cu subwooferul...Twisted Evil
Culmea e ca nu pierd antigel Wink.
Si tot astept solutia salvatoare....
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Dupa cca 2 ani revin cu rezolvarea problemei (cel putin pt mine): schimbat radiator si problema a incetat Wink.
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ma bucur ca ai rezolvat problema. acu de curiozitate... radiatoru in ce stare era ca in primul post ai zis ca nu e spart. deci ce avea?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
probabil aere in cap... si de la aerele alea apareau bolboroselile Smile
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
andreim4 a scris:... radiatoru in ce stare era ca in primul post ai zis ca nu e spart. deci ce avea?

Tind sa cred ca radiatorul avea mici pori, iar lichidul de racire se pierderea intr-un interval de timp destul de mare.
Acum radiatorul a cedat definitiv, dar am aflat care era cauza acelui bolborosit Wink.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Problema a revenit, bolboroselile traiesc Very Happy.
Suspectez oringurile de la caloriferul de caldura; cand s-o incalzi putin, incerc sa le dau de cap (daca asta o fi cauza Rolling Eyes ).
  • Reaver

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
@dyS a scris:Problema a revenit, bolboroselile traiesc Very Happy.
Suspectez oringurile de la caloriferul de caldura; cand s-o incalzi putin, incerc sa le dau de cap (daca asta o fi cauza Rolling Eyes ).

Exact aceeasi problema o am si eu. Inca nu i-ai dat de cap? Sad
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Reaver a scris:
@dyS a scris:..........Suspectez oringurile de la caloriferul de caldura................. ).

Exact aceeasi problema o am si eu. Inca nu i-ai dat de cap? Sad

Sunt convins ca asta este problema, intrucat acele bolboroseli se aud din spatele consolei centrale, cam pe unde se afla si caloriferul de caldura; acum nu stiu daca e vb de calorifer fisurat sau doar de garniturile acestuia. insa am puternica senzatie ca de aici pleaca totul Wink.
Nu am avut timp sa desfac, ma pregatesc sa fiu tatic Very Happy ...am si apartamentul in renovari...poate mai spre vara sa bag un ochi pe acolo, mai ales ca mi-a mancat rugina pragurile si ar cam trebui sa bag masin intr-un RK.
  • sorin.george

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
aceste bolboroseli cum le zici tu inseamna aer in circuitul de racire.o alta solutie ar fi dupa ce faci un drum de cca 1 km sa zicem opresti motorul si desfaci usor busonul vasului de expansiune repeta asta de mai multe ori .la unele tipuri de masini s-a rezolvat si schimba si acel buson de la vas.bafta
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sorin.george a scris:aceste bolboroseli cum le zici tu inseamna aer in circuitul de racire.o alta solutie ar fi dupa ce faci un drum de cca 1 km sa zicem opresti motorul si desfaci usor busonul vasului de expansiune repeta asta de mai multe ori .la unele tipuri de masini s-a rezolvat si schimba si acel buson de la vas.bafta


Aerul pe instalatia de racire presupune SI ce spuneam mai sus, calorifer fisurat sau oringuri imbatranite.
Am schimbat busonul si face la fel.
Ar mai fi o varianta (nu si cazul meu acum): fisuri in radiator.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR