Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dupa ce am savurat 150 km de drum de coasta prin Sithonia, mi s-a deschis apetitul pentru ceva mai salbatic, mai izolat, greu accesibil si ... local . Si m-am hotarat ca la sfarsitul unii august sa incerc transalpina.

Supranumit Drumul Regelui, pentru ca a fost dat în folosinţă în 1935 de regele Carol al II-lea, DN 67 C este o sosea din Muntii Parang, în Carpatii Meridionali. Este cea mai inalta sosea din Romania, avand punctul cel mai înalt în Pasul Urdele (2145m). Drumul face legătura între oraşele Novaci şi Sebeş. Fiind un drum alpin, este închis pe perioada iernii . Se pare ca este si cel mai vechi drum national din Europa, calitate oferita doar de bornele km prezente ... din loc in loc .

Personal am mai fost, acum cativa ani buni pe Brezoi - Voineasa - Obarsia Lotrului, unde ne-am oprit pentru ca era foarte tarziu , iar acum un an pe partea cealalta - ruta Petrosani - Novaci - Ranca ( unde am innoptat ) . La Ranca am fost cu un Nissan Qashcaval si am si urcat pe drumul catre Obarsia Lotrului 2-3 km, insa chiar daca grohotisul si bolovanii nu erau destul de mult pentru el, am aflat de la localnici ca drumul ar fi fost undeva blocat , asa ca ne-am lasat pagubasi.

Anul asta insa am ocazia sa il parcurg cu un automobil capabil ( i se spune Pădurarul ) , in weekendul 30 - 31 august . As fi vrut mai devreme, dar avem Bucharest Ring.

Pe alte forumuri am aflat ca daca ai putin curaj si indemanare si beneficiezi de conditii meteo bune, este un traseu accesibil cu orice masina cu garda la sol decenta ( logan, astra etc ) , asa ca teoretic nu cred ca vor aparea probleme. Oare cineva dintre forumistii opelisti Wink a facut acest traseu si are sfaturi / poze / sugestii ? Hartile se pare ca ar fi secret militar - adica lipsesc cu desavarsire ( imbecilii )

http://picasaweb.google.co....thkey=Ry-ColokSok facute de baieti care au parcurs traseul cu motoarele .


Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Un fost coleg de srviciu l-a facut acum 2 ani cu un renault kangoo 4x4 la putin timp dupa o perioada ploioasa si a avut ceva emotii dar a reusit.
Un peisaj excelent.
  • Black-angel08

  • Mesaje scrise: 402
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2008

  • Mesaj Privat
multa bafta Very Happy
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Un prieten l-a facut cu Dacia 1300... Asa ca se poate. Mi-a zis ca partea dinspre Sebes e nasoala, asa ca e preferabil traseul Voineasa - Targu Jiu via Novaci. El a mers pe toate variantele.
Skip ads

  • Opelino

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 C18NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Traseul eu l-am facut acum vreo 2 ani cu o Solenza....deci mergea facut atunci,....nu spun de pietrele de pe traseu :d si de podeua masinii care...a primit ceva lovituri...dar m-am descurcat...probabil acum o fi mai modernizat.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Laughing Da, l-au facut autostrada Very Happy . Dar e secret sa nu afle lumea.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu voi merge in luna august pe Transalpina pt prima oara . Am emotii : oare ne vom descurca cu un Landcruiser ? Laughing
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Masina nu va fi ( evident ) Vectra personala, ci un Subaru Forester . Poate am fost un pic eliptic si nu v-ati prins ... Smile
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai daca ai zis padurarul , eu personal m-am prins , fiind si un fan infocat al lui Subarica Forester , modelul vechi , nou si cele ce vor urma Laughing
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
E modelul nou, motorizare 2.0x . Nu ma intereseaza decat performantele offroad pentru aventura asta. Si oricum, dupa Impreza STI restul ...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Forester 2.5 turrbo cu 5,9 secunde suta.....si vb de cel vechi
Sau Forester STi ...
Cat despre off road am inteles ca au abilitati bunicele . Pana la urma ai si 5,9 sec. dar si treapta de Low...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
http://forum.softpedia.com/...p?showtopic=15773
http://gallery.hardnet.ro/transalpinagen?page=2
http://harti.mielu.ro/parang.html

Si eu visez sa fac traseul asta..dar deocamdata nu ma incumet cu astra din dotare. Poate te ajuta link-urile.
Skip ads

  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am stabilit traseul final si data. Plecam vineri 29 august la 5 AM din capitala, pe traseul : Buc - Pitesti - Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului - Sugag - Sebes - Sibiu . Dormim la Sibiu si ne intoarcem sambata astfel : Sibiu - Arpasu de Sus - Balea - Curtea de Arges - Pitesti - Buc .
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
In week-end vreau sa fac Transalpina...a fost cineva de curand?...starea drumului , etc
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu prea vei reusi cu o astra...
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Ba vei reusi, dar nu garantez ca ramane intreaga. O bucata mica dinspre Ranca e asfaltata, in rest drum de munte taicule.

Poze la greu aici : http://picasaweb.google.com...mona/Transalpina#
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
E chiar aºa de rupt drumul? Cã mã bate ºi pe mine gândul la o aventurã. Transfãgãrãºanul vara e ca la Mamaia, ca la Babele, ca pe Dorobanþi în Bucureºti.
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pe un alt forum a postat cineva (si foto)care a fost in acest week-end cu o astra G si din cate am inteles nu e dracul chiar asa de negru...maine ma voi convinge singur
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Succes ºi drum bun! Griji la bolovanii mai mari. Te dai jos, îi înlãturi ºi treci mai departe, decât sã se lase c-o baie de ulei perforatã Smile
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sau praguri indoite Crying or Very sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR