Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cum sunt destul de tentat sa schimb masina, am mai gasit/venit la mine diferite oferte.
http://www2.autovit.ro/vs2c...=++++Cauta+%21+++
Ambele masini sunt cam in aceleasi clasa, audi batand mai mult spre premium, in vreme ce a mea spre low buget
A4 din linkul de mai sus, contra masina mea, as putea spune ochiometric, ambele in stare ok, cateva plusuri la masina mea, pentru ca stiu ce are Very Happy. Ca dotari audi destul de mult peste, pierde la motorizare, dar nici vectra nu castiga prea mult la o eventuala reparatie a motorului.
Cel mai enervant lucru la vectra este ca de cate ori am avut probleme, parca erau nemaintalnite, nimeni nu stia de ele, pentru o bieleta am schimbat destul de multe in directie, etc..... Nuj in schimb cum este la audi.
Ma gandesc ca dici inainte la a mea ma paste o caseta, o pompa de injectie (abs l-am rezolvat, multumesc @murzic Embarassed ), etc, audi in schimb fiind pe benzina cred ca ar fi oleaca mai simplu.

Ca aspect financiar ar fi vorba de max 2000 coco diferenta din partea mea, mai mult nu dau, sper, urmand ca azi sa ma intalnesc si sa studiem rablele in detaliu.

Visul meu era de o vectra C, eventual cu facelift dar depaseste bugetul, dar paraca e mai slaba calitativ ca rabla mea, sau poate mi se pare.

PS: daca ma pricopsesc cu audi ma mai primiti pe forum?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La Audi directia e problematica . Mai precis A4 are acele brate , care amortizeaza foarte bine drumurile patriei iubite , dar din pacate se schimba cu totul .. bratul .
Motorizarea aia de 2.0 benzina este foarte lenta . Senzatii ioc . Dar e mai de exploatat in timp , fata de un turbo , care se poate sa fi avut probleme intre scaun si motor : adica soferii dinainte . Multi si nervosi .
Un must la masina aia este disparitia acelor tiganeli de pe luneta si de pe portbagaj , numite popular "eleroane " . Daca avea un pachet optic S4 mai intelegeam dar cu chestiile alea construite din fibra de sticla de un fost turnator de la vreun combinat.....
Costul pieselor te va sparge . Asa am inteles . Insa se fac destule after market si sunt sigur ca n-o sa ai probleme cu asta .
Daca km sunt reali , zic eu ca 2000 nu-i o afacere rea .
Daca nu te inscrii pe forumul audi si ramai aici , e si mai bine Laughing

Bafta la achzitie ! E un salt cat de cat calitativ . Razz


P.S. : Vezi ca mi se pare putin diferenta intre aripa spate dreapta si aripa fata . Nu e de nuanta , cat e de lac , din ce vad eu aici .
Si mai vezi ca nu are ornamentul in bara fata care ascunde cuiul . Nu prea se fura astea . Sa nu fi fost remorcatata cat de curand masina si pierdut ornamentul ala de plastic .
Bine omul sigur o sa aiba o scuza si va pune o fata din aia mirata : nuuuuuu domleeeee' copii in parcare l-au luat !
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc @bertone pentru sfaturi.
Fusei aseara de vazui masina, la prima impresie sufera serios cu vopseaua, ornamente lipsa, cel de care spunea @bertone, masca de la spalatorul de faruri, masina fiind venita din italia, unde propiatarii nu le ingrijesc, elemente de caroserie vopsite aiurea, vopseaua sarita, (culmea, a fost trosnita cred ca pe toate partile masina, dar are toate airbagurile) interior neingrijit, la motor se prezenta oarecum bine, existand si un istoric service, lucru care ma face sa cred ca are km destul de reali.
Motivul vanzari presupus de mine este ca are nevoie de masina mai spatioasa, respectivul avand taraba cu haine in piata si probabil trebui adusa marfa din niro.
Ca diferenta ceruta de respectivul la prima strigare 2000 coco mi se pare destul de oki, dar marea problema pe care am gasit-o este lipsa din tara a propietarului din acte, care se pare conform actelor este fratele celui cu care am vorbit, au acelasi nume. Mi-a zis ca are procura dar nu o gaseste.
Per total nu ma incanta, as avea destul de mult de bibilit la ea, cu toate ca nici a mea nu arata fenomenal(mai dau un 2 elevilor, mai apare o zgarietura), dar cea mai mare problema este imposibilitatea de a face imediat actele.
Inainte de toate, la vectra i-am cam invatat melicul Laughing , parca am imbatranit sa o iau iar de la capat, cred ca raman cu asta pentru o perioada de timp, apoi ma hotarasc la una noua.
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
daca nu e ingrijita masina, parca nu prea se merita...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Masina pare lovita peste tot, a fost sigur remorcata ca avea defectiuni mari.
Avind in vedere asa numitele tiganeli de eleroane pot sa iti faci o idee despre fostii proprietari si cum au condus + ingrijit masina.
Nu merita, parerea mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR